24 серпня 2022 о 10:36
4 0

День Незалежності в умовах війни

Сьогодні минає 182 доба героїчного спротиву українського народу за нашу незалежність і свободу. Пів року повномасштабної війни, яку цинічно і жорстоко веде проти України росія.

Сьогодні, 24 серпня, один із найвидатніших свят нашої країни — День Незалежності України. Цього року відзначається 31 рік нашої свободи. Усі ці роки наша держава бореться за свою свободу та незалежність, долаючи великі перешкоди.

Дата 24 серпня була обрана, опираючись на день, коли було схвалено Акт проголошення Незалежності України. Проте історія Дня Незалежності має глибоке коріння, що відносить нас у далекі часи, коли українська нація ще перебувала під окупацією радянського режиму.

Дев'ятий рік поспіль Україна змушена виборювати власну свободу і незалежність зі зброєю в руках, адже влітку 2014-го сусідня недодержава росія розпочала збройну агресію на сході України.

Того року відбувся перший повноцінний парад військ, який урочисто пройшов центральною вулицею столиці, за участю понад 2,5 тисячі військових і 11 оркестрів : військовослужбовці збройних сил, Національна гвардія, прикордонники, курсанти військових училищ, інститутів, університетів і ліцеїв та барабанщиці.

Зазначимо, що за часів каденції Віктора Януковича у 2010-2013 роках вперше в історії України влада скасувала військовий парад у більшості міст з нагоди 20-річчя Дня Незалежності України, що аргументувались заощадженням коштів. Такі дії тодішньої влади викликали незгоду суспільства і спонукали до організації альтернативних заходів.

Країна несла величезні втрати на фронті, воюючи з сепаратистами та російськими найманцями, тож парад супроводжувався виконанням пісні «Пливе кача по Тисині».

Ця пісня стала широковідома після її виконання під час реквієму за загиблими учасниками Революції гідності та згодом була включена до протоколу параду ЗСУ до Дня Незалежності.

Композиція прозвучала у січні 2014-го на похороні убитого на Майдані Незалежності білоруса Михаїла Жизневського. Його друзі знали, що пісня «Гей, пливе кача» є його улюбленою, і тому ввімкнули її під час прощання. Через сильне смислове й емоційне навантаження цієї пісні її продовжили співати в пам’ять за загиблими, трохи з часом вона стала неофіційним гімном, який співали в пам’ять за загиблими активістами Євромайдану, Небесної сотні, та іншими загиблими під час війни на сході України.

У 2016 році на 25-річчя Незалежності України Хрещатиком проїхало понад 200 одиниць військової техніки — танки і БТРи, які, за традицією, після параду були знову відправлені в зону АТО. Хвилина мовчання супроводжувалась виконанням пісні «Пливе кача».

Головним нововведенням військового параду 2016 став «Марш нескорених» — Хрещатиком пройшли близькі та родичі загиблих героїв, а також ветерани, військові капелани та волонтери. У руках вони тримали портрети, прапори та нагороди.

Фото: Facebook

У 2018 році на параді до Дня Незалежності «Марш нової армії» взяли участь представники Збройних сил, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Служби безпеки України, інших відомств, а також понад 20 військових оркестрів. Загалом Хрещатиком пройшли 4500 осіб.

Уперше участь у параді військ взяли жінки-військовослужбовці, а також і військові капелани.

Крім того, вперше на параді військовослужбовці використовували вітання «Слава Україні! Героям слава!» замість традиційних радянських звернень.

Вперше за дев’ять років участь у параді взяла військова авіація. Широкому загалу було презентовано новий український літак Ан-178.

У 2019 та у 2020 роках святкового параду до Дня Незалежності не проводилось.

Урочисті святкування не проводились через політику «примирення» з росією, яку обрав новий президент України Володимир Зеленський.

Натомість відбулась так звана «Хода гідності», в якій взяли участь представники різних військ, ветерани АТО, медики, вчителі, спортсмени, дипломати, волонтери та діти.

У минулому, 2021-му році, Україна відзначала ювілей своєї незалежності — 30 років, який відзначили з розмахом.

На Хрещатику пройшло 5000 військових, новітній український танк «Оплот-2М», а також повітряний парад — одночасна участь авіації Повітряних сил Сухопутних військ, ВМС, ДПСУ, Нацгвардії, Нацполіції, ДСНС, ДП «Антонов» і держав-партнерів. Над Хрещатиком пролетів та найбільш важковозний літак у світі — Ан-225 «Мрія».

У поточному 2022 році Україна відзначає 31 День Незалежності, проте святкувати цьогоріч ніхто не збирається, тому що в країні йде війна, яку розпочала російська федерація.

Уже пів року український народ мужньо відстоює право вільно жити на своїй землі. Українці змогли довести усьому світу, що ми згуртовані, мужні та нескорені, а найбільше наше багатство — це свобода. Ми зламали загарбницькі плани путіна.

24 лютого 2022 року росія віроломно змінила плани кожного українця. І сьогодні, 24 серпня, ми маємо вже 182-й день неймовірного опору російським загарбникам. Проте ціну за свою свободу українці платять надто високу.

З початком повномасштабної війни відбулася певна революція у свідомості українців — ми побачили, якими можемо бути згуртованими проти набагато сильнішого ворога. Ми побачили підтримку Заходу, і йдеться не лише про уряди тих країн, а й про щиру допомогу наших сусідів.

А ще Європа побачила, якою насправді є росія, яка дипломатію не визнає, а зрозуміє лише мову сили.

Ті, хто воюють за незалежність, знають її смак.

У цьому переконаний Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, про що наголосив у відеозверненні з нагоди Дня Незалежності.

Це смак землі, що вʼїдається в шкіру. Смак крові та смерті, якою пронизане повітря. Солоний смак сліз. Незалежність — це відповідальність, що лежить на твоїх плечах. Ти ведеш у бій і знаєш, що з нього повернуться не всі. І живі, і полеглі залишаються з тобою назавжди. На совісті. І в памʼяті, — сказав він.

Незалежність має голос. Це голос предків, які гинули в боях, у ГУЛАГах, пухли від голоду і кістьми вимощували дороги імперій, додав Залужний.

Це крик матерів, які ховають своїх дітей. Голос тих, хто в мирних містах і селах просить про допомогу під уламками своїх зруйнованих осель. Голос наших дітей, які не обирали час і місце народження, але яким довелося жити в часи великої війни, — підкреслив Головнокомандувач ЗСУ.

Він впевнений, що незалежність можлива тільки тоді, коли є люди, готові за неї боротися.

Дякую вам, захисники і захисниці України! Маю за честь служити разом з вами, — додав Залужний.

«Всеосвіта» приєднується до привітань з нагоди Дня Незалежності нашому мужньому народу, нашим незламним освітянам, які з перших днів повномасштабного вторгнення росії згуртовано й дисципліновано тримають освітянський фронт. Наші вчителі роблять майже неможливе, аби українські діти повноцінно отримували знання та розвивалися.

Честь українським освітянам! Ви справжні воїни Добра.

Україна вистоїть і переможе! Слава Україні!