21 червня 2022 о 17:50
4 0

День в історії: В’ячеслав Чорновіл зрікся присяги на вірність московському цареві

В'ячеслав Чорновіл після обрання Гетьманом українського козацтва проголосив зречення присяги на вірність московському цареві, даної на Переяславській раді в 1654-му.

21 червня 1992 року В'ячеслав Чорновіл, лідер Народного руху України, у Переяславі-Хмельницькому скликав Велику раду, де проголосив зречення присяги на вірність московському цареві, даної на Переяславській раді в 1654-му.

У місто з'їхались представники козацьких організації. На майдані Возз'єднання Чорновола обрали Гетьманом українського козацтва.

Відсьогодні та допоки сонце світить над Україною,стара присяга цареві московському не діє, бо козацтво її зрікається, щоб дати клятву народу нашому вірно служити, тільки йому одному і нашій рідній Україні, і не пожаліти живота свого заради її свободи, честі та незалежності. На тому давньої присяги, даної козаками на цьому ж місці, зрікаємося, у чому хрест цілує Гетьман українського козацтва і вся Генеральна старшина й отамани, — йшлося у заяві про зречення.

Крилаті вислови В’ячеслава Чорновола

  • Україна розпочинається з тебе.

  • Пригадую демонстрацію 17 вересня 1989 року у Львові, коли, мабуть, близько 200 тисяч людей ішло від Порохової вежі до собору св. Юра, не зламавши ні однієї билинки. Ми всі тоді були просякнуті єдиною ідеєю. Зараз ті крила опустилися. Лідерів заїдають амбіції. Чи немає амбіційних людей в Америці, Франції, Німеччині, Великій Британії? Але там є чітко вироблена політична структура: людина знаходить своє місце, знаючи, що не всі можуть бути першими. У нас по-іншому. Але вірю — це мине. Україна прийде до єдності національно-демократичних сил»

  • Програвши президентські вибори 1991-го, сказав: «Програв не я. Програла Україна». (Чорновіл був кандидатом в президенти України. На президентських виборах 1 грудня 1991-го за В’ячеслава Чорновола віддали голоси 7 млн 420 тис. 727 українців (23,27%). Він зайняв друге місце слідом за Леонідом Кравчуком, — «Всеосвіта»).

  • Над Україною нависає зловісна двоголова тінь російського імперіалізму, який тільки й чекає остаточного колапсу нашого суспільства, щоб запустити хижі пазурі в живе тіло нашого народу (1997).

  • Допустити дві державні мови, або одну державну, а одну — офіційну — значить, зруйнувати державу. Я завжди наводжу в приклад євреїв, які відродили вже мертву мову й об’єдналися навколо неї.

  • Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні — маючи, щоб не довелося гірко любити її, втративши. Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі.

Нагадаємо, останній кошовий отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський народився 20 червня 1690 року (за іншими джерелами — у липні 1690 чи 1691 років). Видатний український державний, культурний і релігійний діяч був політичним в'язнем російської імперії.

Джерело: УІНП, фотоматеріали: YouTube