Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

29 січня 2021 о 13:06
0 0

Скандальне «було-стало»: зміна нової редакції правопису

ОАСК відмінив нову редакцію правопису.

28 січня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва скасував Постанову Кабінету Міністрів України №437 «Питання українського правопису» від 22 травня 2019 року. Підставою для подання позову по справі 640/9824/19 стало звернення у 2019 році учениці 7 класу з Херсона Юлії Пиргас. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив Дмитро Ільченко – старший партнер-адвокат в адвокатському об’єднанні «Константа»:

Це той самий правопис, в якому запроваджують «павзу», «атени», проєкт та Марту замість Марфи.

Ільченко додав, що під час розгляду справи команда адвокатів з'ясувала: «мовна комісія» мала суттєві суперечки та не розробляла правопис саме в тій редакції, в якій він був затверджений урядом. Тобто в український правопис вносилися зміни, «фактично, на колінах».

«Всеосвіта» звернулася до адвоката за роз’ясненням, і він надав короткий перелік слів з нового правопису, які тепер мають вживатися як раніше:

  • Фауна – Фавна

  • Проект – Проєкт

  • Афіни – Атени

  • Міф – Міт

  • Марфа – Марта

  • Кафедра – Катедра

  • Борисфен – Бористен

  • Любові – Любови

Білорусі – Білоруси також входять у цей перелік. Тут взагалі плутанина виходить, мається на увазі країна чи народ? Наприклад: «Давно вже немає демократичної Білорусі» стало «Давно вже немає демократичної Білоруси». Прочитавши останнє не відразу зрозумієш, що хоче сказати автор, – наголосив правозахисник.

Також у короткому переліку Ільченко згадав про фемінітиви, наприклад: «Член (партії) – членесса/членка/членкиня партії». Адвокат додав, що насправді проблема не з фемінітивами взагалі – проблема в тому, що вони запроваджені «бездумно», механічно, без спроб зрозуміти, як же вони мають звучати так, щоб жінки хотіли ними користуватися.

Своєю чергою, мовний омбудсмен Тарас #Кремінь підкреслив, що #Кабмін має рішучо відреагувати на цю ситуацію:

Уряд має залізобетонно довести свою чітку позицію. А я, як Уповноважений із захисту державної мови, всіляко сприятиму посиленню кремезної позиції уряду щодо захисту української мови.

Українського мовознавця Олександра Авраменко рішення #ОАСК обурило не менше:

У мене немає слів. Уже другий рік ми навчаємо дітей за новою редакцією правопису. Цьогорічні підручники вийшли з урахуванням орфографічних змін. Мова не йде про те, «правильний» чи «неправильний» оновлений правопис, подобається він нам чи ні. Мова про те, що державу розхитують на всіх фронтах. Звертаюся до «нових облич» у владі: «Наведіть порядок у країні! А як не вмієте керувати, то йдіть самі знаєте куди. Сумно.

У Мін'юсті заявили, що рішення буде оскаржено. За словами заступниці міністра юстиції Валерії Коломієць, зазначена постанова незаконна і відомство буде подавати скаргу в апеляційну інстанцію.

Стислий огляд основних змін можна переглянути тут: