Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

28 січня 2021 о 18:24
0 0

Примусова шкільна форма - порушення прав учнів: роз'яснення освітнього омбудсмена

«Одяг для школи» та «обов'язкова шкільна форма» – це принципово різні речі.

З 25 січня діти знову повернулися за парти після чергового локдауну. Разом з ними у звичне шкільне життя повернулися «добровільно-примусові» правила відвідування ЗЗСО. Зокрема школярів змушують до обов’язкового носіння шкільної форми. Чи мають право школи робити примусовою цю складову освітнього процесу, на офіційному сайті та своїй фейсбук-сторінці роз’яснив освітній омбудсмен Сергій #Горбачов.

Мій офіс часто отримує звернення від здобувачів освіти та їхніх батьків про те, що педагоги чи адміністрація закладу освіти примушують учнів носити обов’язкову шкільну форму відповідного фасону і кольору, – розповів освітній експерт.

Омбудсмен зазначив, що «одяг для школи» та «обов’язкова шкільна форма» – це принципово різні речі:

  • Одяг для школи - це вільний вибір дитини та/або її батьків. Єдиними вимогами до такого одягу є охайність, зручність, відповідність сезону. Будь-які вимоги щодо стилю, кольору чи інших атрибутів шкільного одягу неприпустимі та незаконні. 

  • Обов’язкова шкільна форма - це принципово інше. Це - однострій, однаковий для хлопців та дівчат зразок одягу. 

Горбачов також підкреслив, що деякі школи за «недотримання форми одягу» застосовують до школярів санкції та покарання. Наприклад, за те, що дитина приходить в одязі «не того кольору» або «не того фасону» починається цькування, погрози та приниження.

Ця аргументація обурила освітнього омбудсмена:

Ані статут, ані положення про шкільну форму не мають вищої сили, ніж закон. Жодним нормативним документом не передбачено обов’язкове носіння шкільної форми. Тому ця вимога, є незаконною. А  положення про обов’язкову шкільну форму не має юридичної сили.

Додамо, що відстороняти дитину від навчання через невідповідність форми одягу є грубим порушенням права на освіту. Якщо учня відсторонили від уроків «через обов’язкову шкільну форму», то відповідальність за життя і здоров’я учня на цей час несе та людина, яка здійснила цю незаконну дію.

Як підсумок, Горбачов запропонував в разі тиску ЗЗСО на дитину через відсутність шкільної форми подавати скаргу щодо порушення прав дітей на освіту.