Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 16:00
Вебінар:
«
Організація діяльності дітей просто неба у літній період як психоемоційна підтримка
»
Взяти участь Всі події
19 листопада 2020 о 17:22
0 0

"Не треба вигадувати велосипед": думки експертів про ідею Шкарлета розпочинати навчання з 5 років

Відомі освітні експерти поділилися міркуваннями на тему початку навчання дітей з раннього віку.

Нещодавня заява т.в.о. міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета про ідею зменшення шкільного віку викликала в освітян бурхливу реакцію. Нагадаємо, очільник МОН заявив, що Міносвіти розглядає можливість розпочинати навчання з 5-ти років.

Чи варто дітям йти до школи в такому ранньому віці – думками з цього приводу поділилися ексміністерка освіти і науки Ганна Новосад, ексрадниця Міносвіти Іванна Коберник, голова НАЗЯВО Сергій Квіт та телеведуча Марічка Падалко, пише NV.UA.


Так, на думку Ганни Новосад, замість того, аби виконувати Закон "Про освіту", що включає 12-річну середню освіту, Сергій Шкарлет намагається "винайти велосипед, який точно не їхатиме".

Закон чітко визначає структуру школи європейського рівня, її тривалість і три рівні шкільної освіти: початкова, базова і старша профільна. Тож замість того, аби виконувати закон, очільник МОН намагається перевести дітей на навчання з 5 років, що вважає неправильним. Дитина має йти до школи лише в 6-7 років. Бо це найкращий період її психофізичного розвитку, говорить Новосад:

Пан Шкарлет заявляє, що у світі є практики навчання дітей із п'ятирічного віку. Вони, безумовно, є, але не в школі, а в закладах дошкільної освіти. Які, як правило, в багатьох країнах ЄС обов'язкові. 

Розкритикувала ідею п'ятирічки й Іванна Коберник, співзасновниця громадських організацій “Смарт освіта” і “Батьківський контроль”. На її переконання, діти мають йти до школи в тому віці, до якого пристосовані шкільна програма, середовище та вчителі. До того ж перехід на п'ятирічку потребує комплексного підходу: перенавчання вчителів, інших програм та обладнання: ігор та іграшок у школі, інших приміщень, бо п'ятирічні діти повинні спати вдень:

Є країни, які починають обов'язкову освіту раніше 6 років, але програма враховує вікові особливості дітей: до шести років провідна діяльність – гра. Але у всіх успішних освітніх системах діти вчаться в школі до 18 років мінімум.

Підтримує думку експертів й Сергій Квіт, голова Національного агенства із забезпечення якості вищої освіти. Він вважає, що немає сенсу прив'язувати шкільну освіту до 5-річного віку, бо саме батьки мають вирішувати, в якому віці їхня дитина повинна йти до школи. Сергій Квіт також упевнений, що альтернативи 12-річній школі поки немає.

А от відома українська телеведуча Марічка Падалко, на відміну від інших, підтримує 12-річну освіту й початок навчання з 5 років, однак за умови, що заняття відповідатимуть психічному стану дитини. Світ змінюється, то ж і освіта має змінюватися також, переконана вона. Телеведуча поскаржилася на шкільну програму і додала, що діти повинні мати час на саморозвиток, пізнання себе та світу, а не сидіти до ночі над застарілими підручниками.

Читайте також:

Зменшення шкільного віку дитини повинно обговорюватися після завершення пілотування НУШ, – експерт