Загальнонаціональний карантин відчутно вдарив по всіх сферах життя України, але чи не найбільше він зачепив сферу освіти. Так, понад 4,9 млрд гривень з бюджету Міністерства освіти і науки вилучили до фонду боротьби з COVID-19. Кошти ці так і не повернули, тож витрати на дистанційне навчання, на забезпечення учнів масками та антисептиками лягли на плечі не лише місцевих бюджетів, але й батьків.
Так, народний депутат Роман Грищук на своїй сторінці у фейсбуці зазначив, що школа дуже сильно постраждала від коронавірусу. А епідемія в Україні – та й в усьому світі – ще триває.
З освіти забрали чи не найбільше грошей: 1,5 мільярда гривень доплат не отримали молоді вчителі, 360 мільйонів викинули з облаштування молодших класів, скоротили фінансування Національного Фонду Досліджень. Забрали б ще більше, якби не активна позиція комітету освіти. Додаткові витрати на дистанційну освіту, а тепер на дезінфектори, маски, термометри повністю лягли на плечі місцевих бюджетів і найчастіше - батьків.
4 мільйони учнів з дитинства звикатимуть, що державі на них байдуже, що батьки мають забезпечувати школу. Так не повинно бути. Батьки платять податки, держава і місцева влада мають забезпечити безкоштовну, якісну і безпечну освіту.
Грищук додав, що 21 липня він разом з колегами звертався до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля щодо повернення грошей на освіту. З цією метою народний депутат направив офіційний запит, в якому йдеться про фінансування коронавірусних витрат у школах. Об’єктивно на це вистачить 1 мільярда.
У документі прописано таке:
«До мене як до народного депутата України звертаються представники закладів середньої освіти та батьків учнів щодо забезпечення належного фінансування організації протиепідемічних заходів.
Вбачається, що в умовах зростання кількості захворювання на коронавірусну хворобу та зменшення фінансування на освіту і науку у зв’язку зі створенням відповідного фонду виникає потреба у виділенні з Державного бюджету України субвенції місцевим бюджетам для реалізації протиепідемічних заходів відповідно до Постанови Головного державного санітарного лікаря України № 50 від 22.08.2020 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Враховуючи вищенаведене та керуючись положеннями ст. 16 Закону України «Про статус народного депутата України», прошу:
Вжити заходів та доручити Міністерству освіти і науки України спільно з Міністерством фінансів України невідкладно підготувати проєкт рішення Кабінету Міністрів України щодо виділення субвенції у розмірі 1,0 млрд грн з Державного бюджету України місцевим бюджетам для забезпечення реалізації протиепідемічних заходів у закладах освіти під час карантину.
Відповідь прошу надіслати в установлений законом строк на електронну адресу hryshchuk@rada.gov.ua».
З повним текстом запиту ви можете ознайомитися тут:



На систему освіти з Фонду для боротьби з COVID-19 виділено 0 грн, — Ганна Новосад