17 серпня 2018 о 14:18
0 0

5 неординарних експериментів для найдопитливіших

Наукові експерименти – це вичерпні відповіді для дітей, які цікавляться природними явищами.

Наш світ дійсно дивовижний і що може бути цікавіше, ніж щодня відкривати для себе його нові сторони. Шлях пізнання світу починається з безлічі питань. Особливо активний процес пізнання і дослідження починається у дитячому віці, коли очі малечі із захватом спостерігають за усім, що відбувається навколо. Чому вулкан вивергає гарячу лаву, чому людина не літає, чому яблуко не тоне – ці та інші питання, які хвилюють дитячу уяву. Як усі ці природні процеси і явища просто пояснити юним дослідникам? Ми пропонуємо вихователям, вчителям і батькам декілька цікавих експериментів, які допоможуть наочно продемонструвати і пояснити дитині фізичні явища з розділу оптики, механіки, електродинаміки і т.д. Спільне виконання запропонованих експериментів буде сприяти налагодженню тісного взаємозв’язку із дітьми, зацікавити їх у дослідженні навколишнього світу і його закономірностях, формуванню у дітей позитивного ставлення до вивчення точних і природних наук.

1. Справжній міні-вулкан у домашніх умовах.

Ваша дитина захоплюється вулканами? Для цього необов’язково летіти на Сицилію чи на Гаваї. Все, що вам потрібно для створення вулкану вдома:

 – скляна банка з кришкою, що закручується;

 – олія;

 – куркума;

 – глечик або прозора ємність.

Інструкція:

Змішайте олію з куркумою. Олія пофарбується у жовтий колір. Тепер налийте олію до банки по самі вінця, щоб всередині не залишилося повітря. Зробіть в кришці маленькі дірочки і опустіть банку у воду. Олія легша за воду, тому вона відразу почне підніматися із банки вгору, а вода буде заповнювати банку. Тепер у вас вдома справжній вулкан. Якщо ви додасте кілька камінців на дно посудини, то у вас з’явиться підводний вулкан.

2. Експеримент – рівновага з паличкою.

Цей експеримент здивує навіть перехожих. Потрібно завдання виконати кілька разів, щоб це відбувалось невимушено. Все, що вам потрібно – це міцна і гладенька палиця довжиною 1,5-2 метра.

Інструкція:

Запропонуйте дитині або дорослому, взявши двома руками палицю на рівні грудей, обперти її в куток між підлогою і стінкою, перемістити своє тіло у просторі між підлогою і палицею так, щоб опинитися на іншій стороні палиці (приймати руки від палиці неможна). Як правило, людина стає обличчям до стіни і це веде до невдачі – рівновагу зберегти ніяк не вдається. А ось якщо стати спиною до стіни, і, використовуючи палицю як опору, спуститися вниз, вам вдасться опинитися під палицею.

Дві ноги і палиця дали три точки опори, а це вже досить стійка конструкція. Звичайно,  потрібно кілька разів спробувати виконати завдання, щоб робити його невимушено. Однак якщо хтось із ваших знайомих не знає фокуса – здивування і успіх вам гарантовано.

3. Пізнавальний експеримент – «Принцип зміщення центру тяжіння». 

Використовуючи звичайний стілець, ми можемо провести експеримент, який допоможе зрозуміти принцип зміщення центру тяжіння. Вам потрібний звичайний стілець.

Інструкція:

Станьте до стіни так, щоб відстань від пальців на ногах до стіни була у два рази більша ширини стільця. Нагніться, обіпріться головою в стінку і у такому положенні підтягніть стілець до грудей. Порада: щоб ноги не ковзали, встаньте на поверхню, вкриту килимом. Тепер спробуйте випрямитися. Це буде досить важко, так як центр ваги змістився уперед, і тепер будуть потрібні додаткові зусилля для того, щоб випрямитися. Але якщо стілець опустити на підлогу, центр ваги повернеться в початкове положення і ви зможете легко розігнутися.

Тільки при правильному розташуванні центра ваги можна правильно виконати завдання.

4. Експеримент – «Яйце, яке танцює».

Чи могли ви подумати, що звичайнісіньке яйце можна змусити танцювати? Для цього не потрібно докладати зусиль. 

Вам потрібно:

 – яйце (звичайне куряче, не бите, з рівною поверхнею);

 – кругла таця рівним дном.

Інструкція:

Покладіть яйце на тацю і старайтесь робити плавні кругові рухи тацею все швидше і швидше, тримаючи її горизонтально. Яйце на таці також почне крутитися. Унаслідок прискорення обертання, яйце «підніметься» і стане обертатися на одному з кінців: тупому або гострому, зайнявши, природньо, вертикальне положення.

5. Передача енергії за допомогою двох м’ячів.

Завдяки цьому експерименту ви зрозумієте, як працює «закон перетворення і збереження енергії», який сформулював і довів М.В. Ломоносов.

Вам потрібно:

 – важкий м’яч, до прикладу як футбольний або баскетбольний;

 – другий м’яч – легший і менший за розмірами (тенісний або надувний).

Інструкція:

Переконайтеся, що для проведення експерименту ви знаходитесь у великому приміщенні. Акуратно покладіть тенісний м’яч поверх баскетбольного, при цьому утримуючи баскетбольний знизу іншою рукою. Одночасно відпустіть обидва м’ячі і спостерігайте за тим, що станеться. Якщо ви впустили два м’ячі одночасно, то після удару об підлогу тенісний м’яч відскочить від баскетбольного високо вгору. Після зіткнення з підлогою кінетична енергія великого м’яча відправить меншого вгору. Однак, до того моменту, як ви відпуститете обидва м’ячі, вони накопичать «потенційну енергію». Цю енергію вони отримали  одразу, як тільки ви їх підняли. Отож енергія переходить з одного стану в інший і передається від одного перемету до іншого. 

Ваші юні фізики, хіміки і математики залишаться задоволеними від проведення таких експериментів. Можливо, у когось з них відкриється потенціал до вивчення цих складних, але таких цікавих наук. 

Посилання на сайт Освіта.ua: http://ru.osvita.ua/