Ірина Чернілевська, директора столичної гімназії №179, поділилась міркуваннями щодо необхідності скасування ДПА у формі ЗНО, а також розповіла, чому вчителі відмовляються брати участь у проведенні іспитів. Каже, вчителі не стоять в черзі на участь у ЗНО, бо ця справа нервова, відповідальна, а оплачується дуже скромно. Тож доводиться закликати, вмовляти й заохочувати колег до участі в організації ЗНО.
Я, як директор столичної гімназії №179 міста Києва, одразу хочу сказати – ЗНО як обов’язковий елемент вступної кампанії має відбутися і під час пом’якшеного карантину. Я є палким прихильником ЗНО за формою, хоча вважаю, що зміст має змінюватись і удосконалюватись. Я є відповідальною за пункт ЗНО і вже 6 років гімназія належить до найбільших пунктів тестування: ми надаємо 22 аудиторії, це 330 учнів і близько 60 працівників, які як уповноважена особа, помічник відповідального за пункт ЗНО, старші, інструктори, чергові, медсестра забезпечують процедуру ЗНО. І як відповідальний громадянин, я не можу не озвучити свої перестороги, запитання, нехай на сторінках ФБ, бо є невиправною оптимісткою і перфекціоністкою. І, можливо, розголос та запитання нарешті будуть почуті. Проблему, яка мене спонукає до таких дій ми, освітяни, вже і тихенько, і в голос (через відкритий лист Асоціації директорів) обговорюємо, але безрезультатно. У офіційних відповідях МОН є розпливчасте формулювання аргументації відмови скасувати ДПА у 11 класах: «це порушить сталу систему. Яку? Я не можу підозрювати, що працівники Міністерства не розуміють різницю між ДПА і ЗНО, але про всяк випадок, як запрошення до дискусії тільки аргументи чому необхідно скасувати ДПА:
1. В умовах пандемії, та надзвичайно обмежених фінансів і неможливості допускати до пунктів ЗНО тільки здорових, перевірених тестами, як учасників так і організаторів необхідно зменшити ризики – відсікти тих учасників ЗНО, які не планують вступати до ЗВО. Для цього скасувати ДПА (для непосвячених у деталі освітнього процесу: на що впливає ДПА? Це 3 оцінки до свідоцтва про повну середню освіту, це підтверджена зовнішньою інституцією золота та срібна медаль). Ці три оцінки впливають на середній бал свідоцтва на рівні інших 20 оцінок. А на процедуру вступу ці три оцінки, включені у середній бал свідоцтва про загальну середню освіту, при умові, що свідоцтво складає лише 10 % від загального прохідного балу (бал для вступу складається на 90% з балів трьох результатів ЗНО плюс до 10% середнього балу свідоцтва) не вплинуть. Тому аргумент, що скасування ДПА порушить всю систему вступу до ЗВО, є (повторюю в умовах ПАНДЕМІЇ) непереконливим і надуманим. На мою думку, чесно було б сказати, що скасування ДПА зніме з освітніх закладів тягар бути на роботі, не йти у відпустки, бо саме вчителі є основною рушійною силою, це вчителі є інструкторами, старшими інструкторами, черговими, а директори отими відповідальними за пункти ЗНО і саме директори шкіл просять, вмовляють щороку вчителів взяти на себе цю державну справу провести ЗНО.
Скажу про свій заклад – не стоять в черзі вчителі на участь у ЗНО: справа ця нервова, відповідальна, а оплачується дуже скромно. І я, як директор закликаю, вмовляю, заохочую своїх колег вчителів до участі в організації ЗНО. І оці невисловлені МОН перестороги більш чесні, як аргументи до збереження ДПА у формі ЗНО, але це не так. Якщо вчитель не бажає, його ніхто не може змусити взяти участь у ЗНО. І маніпулювання відпустками недоречне. До 5 січня я як роботодавець повинна була ознайомити вчителів з графіком відпусток. Вносити корективи без узгодження з вчителями я як роботодавець вже не маю права. Я можу тільки просити. І МОН чудово знає процедуру випуску і вручення документів про загальну середню освіту – це рішення педради! А педрада дійсна, якщо в ній взяли участь дві третини колективу. Нас просто штовхають на профанацію: ну де я зберу вкінці липня, або на початку серпня при колективі 100 вчителів 70 педпрацівників? Але все це я написала не для працівників МОН вони ж це знають для пересічного громадянина, який не знає всіх цих деталей і який дійсно вірить, що скасування ДПА для 11 класів у цьому році зірве вступну кампанію. Це аргументи, які я хотіла би покласти в основу дискусії (якої не було!) під час прийняття рішення щодо скасування ДПА у 11 класах. І це не єдині аргументи. Я не психолог, але я спілкуюсь з випускниками й батьківською громадою. Випуск цього року особливий і психологічний тиск пандемії кожен сприймає по своєму. Однак фахівці точно скажуть, що втрата чітко окреслених дедлайнів проведення ЗНО, втрата свята Останнього дзвоника, випускного вечора вплинули на учнів. Є труднощі, як мобілізуватись в умовах таких розмитих перспектив, припинення очного навчання. Я думаю, якщо це наші діти, а не діти ворогів вимагають від нас скасування ДПА в 11 класі…
2. Тепер про процедуру ЗНО. На свій страх і ризик опитала своїх 50 вчителів, які погодились на пробне ЗНО. Змінились обставини, терміни…І 10 вчителів відмовились. 2 завагітніли й не бажають ризикувати, 2 звільняються 31 травня (мали строковий договір як студенти), 6 – це вчителі зони ризику 60 +. І я їх розумію. Про кожного з них історії служіння професії вчителя можна писати. Одна чудовий вчитель, має за плечима надскладну операцію на серці, три інші, теж чудові вчителі мають складні онкологічні операції….Так і вік поважний! Ці вчителі мають право обирати…Вони ніколи не відмовили мені, ці вчителі – це вчителі моїх шкільних років.Я не маю морального права тиснути на них . А чи знайду я їм заміну? Є різні колеги, і тут все залежить від того, які гарантії який захист дасть держава. Як буде організована процедура ЗНО. Бо якщо все обмежується словами, а ти як директор будеш викручуватись і шукати маски, захисні екрани, безконтактні термометри. Мийні засоби є… Та і собі я задаю ці самі запитання про безпеку, мені за 50 маю спайки на легенях через 2 важко перенесені пневмонії. Я не відмовлюсь від участі у ЗНО, я відповідальна і я зроблю все і навіть більше для безпечного ЗНО, бо це державна справа і це наші діти…але я хочу також відповідального ставлення всіх структур, бо є рішення, які повинні прийняти найвищі державні органи…
Допис пані Ірини знайшов підтримку у багатьох освітян, які погоджуються з її думкою. А що ви про це думаєте?
Читайте також:
Користувач:
Хшанович Катерина Олегівна