Першого квітня, на День сміху, МОН повідомило, що запропонувало механізм підвищення зарплат педагогам. Про це зазначається на сторінках Міністерства освіти в соцмережах. Виявилося, що механізм підвищення здебільшого полягає просто в інтеграції доплат.
Крім уже відомого підвищення зарплат на 50% у 2026 році, МОН запропонувало додаткові кроки. Перший — інтегрувати надбавку за престижність праці в посадовий оклад. Адже сьогодні розмір цієї виплати часто залежить від рішень на місцях і бюджетів громад. У результаті десь громади можуть виплачувати надбавку в розмірі всього 5%, тоді як інші — всі 30%. Тепер надбавка має стати частиною окладу — гарантованою виплатою, а не змінним складником.
Наступним запропонованим кроком є інтеграція в посадовий оклад доплати за несприятливі умови праці — так званої «вчительської тисячі», яка наразі виплачується у розмірі 2 000 грн. Для педагогів прифронтових і прикордонних громад додаткова доплата у 2 000 грн (наразі вони отримують «вчительську тисячу» у розмірі 4 000 грн) буде збережена. Наслідком таких дій має стати «зрозуміла і стабільна структура зарплати», де більша частина виплат є гарантованою.
Окремою частиною напрацювань є виведення освітян з Єдиної тарифної сітки, яка сьогодні є спільною для багатьох категорій працівників бюджетної сфери. Через це будь-які зміни окладів педагогів автоматично впливають і на інші сфери. Вихід з ЄТС має дозволити встановлювати більші посадові оклади. Паралельно напрацьовується нова модель нарахування зарплати для освітян, яку планують запровадити з 2027 року.
В МОН також наголосили, що наразі йдеться саме про пропозиції, а не про остаточно затверджені рішення. Усі напрацювання візьмуть у роботу після обговорень із профспілкою, освітянами та урядом.