Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Матеріали для мовного розвитку: застосування у Монтессорі-середовищі
»
Взяти участь Всі події
24 травня 13:26
5 0
3

Менше половини підлітків воліють жити в Україні

В Україні кожна четверта дитина віком 13—16 років розглядає можливість еміграції за кордон, а залишатися в країні планують лише 45%. Про це йдеться в дослідженні «Індекс майбутнього: професійні очікування та розвиток підлітків в Україні», ініційованому Фундацією Олени Зеленської. У межах дослідження було опитано 5089 підлітків віком від 13 до 16 років і стільки ж батьків або опікунів. Опитування проводилося в онлайн-форматі у березні 2025 року на всій території України, за винятком тимчасово окупованих територій.

Результати дослідження показали, що 82% підлітків вважають своє майбутнє обнадійливим, водночас майбутнє України таким вважають лише 60%. Серед опитаних підлітків 45% хочуть проживати в Україні, а 25%, тобто кожен четвертий, розглядають життя за кордоном. Ще 25% поки що не визначилися або вважають це наразі неважливим. Водночас серед батьків 57% воліють, щоб їхні діти жили в Україні, 15% — щоб обрали еміграцію, а 30% не визначилися або вважають це несуттєвим.

Основними причинами еміграції діти називають більшу кількість можливостей (80%), значна частина (64%) просто хоче побачити світ. Ще 39% вважають, що закордонна вища освіта є якіснішою, і лише 38% зважають на безпекові чинники. Отже, визначальними факторами для дітей є насамперед розвиток і можливості, а не міркування безпеки.

Як показує дослідження, ймовірність того, що діти не захочуть залишатися в Україні, зростає за таких характеристик:

  • Мешканці міст.

  • Вважають майбутнє України безнадійним.

  • Мають батьків із вищою освітою.

  • Вже визначилися з майбутньою професією.

  • Мають вищий рівень володіння англійською мовою.

Крім того, значна кількість українських дітей не може чітко визначити, у якій професії вони хотіли б себе бачити. Лише 30% підлітків можуть назвати конкретну професію чи вид діяльності, якими б хотіли займатися у 30 років. Це вдвічі менше за середній показник у країнах ОЕСР — 61%. Найнижчий показник серед країн ОЕСР має Фінляндія — 48%.