21 травня 15:13
1 0

Професор розкритикував подорожчання вищої освіти

Контрактне навчання в українських університетах дорожчатиме з року в рік. Про це повідомляв заступник міністра освіти Михайло Винницький. Підвищення вартості спрямоване насамперед на відшкодування коштів, які держава витрачає на студентів, а також на підвищення зарплатні педагогам. Однак не всі освітяни погоджуються з такою методикою. Зокрема, професор КАІ Олексій Буряченко в інтерв’ю «24 каналу» розповів, що підвищення плати не покращить якість навчання і аж ніяк не збільшить зацікавленість студентів у майбутньому працювати за спеціальністю.

За його словами, з одного боку, подорожчання справді необхідне, щоб покривати витрати держави. Однак такі питання має вирішувати сам заклад. Саме університет повинен шукати баланс між державною та контрактною формами навчання. На думку професора, МОН має розробити комплексну стратегію розвитку вищої освіти спільно з кожним університетом. Крім того, постає важливе питання щодо щорічного скорочення бюджетних місць, а також працевлаштування молоді після здобуття вищої освіти.

На місці міністра освіти я б думав не про підняття плати контрактникам, а про те, як потім дати студентам робоче місце. Коли я спілкуюсь з випускниками ЗВО, мало хто з них хоче йти в науку або працювати за спеціальністю. Вони просто не можуть знайти роботу, а держава проплатила їм навчання, — зауважив Буряченко.

Заклади можуть шукати гранти для випускників, зокрема іноземні, а також залучати приватні підприємства, зацікавлені в молодих спеціалістах. У Європі вже давно існує практика, коли приватні компанії обирають успішного студента, який навчається на контракті, оплачують йому навчання, а він потім працює у них. Підвищення державного фінансування професор вважає популізмом. На його думку, держава не може просто платити університетам і нічого не вимагати від них. А от гранти та співпраця з бізнесом мають виправити ситуацію.