25 березня 14:22
6 1
2

Науковці довели, що ШІ послаблює когнітивні здібності та критичне мислення

Нещодавно було проведено дослідження щодо впливу генеративного штучного інтелекту на критичне мислення людей. Головною його темою було визначення того, як змінюється відчуття використаних зусиль, необхідних для критичного мислення, через використання ШІ.

В рамках проведення дослідження було опитано 319 осіб різного віку та професій. Кожен із них навів по три приклади власного досвіду використання ШІ в робочих завданнях. Таким чином, науковці послуговувалися понад 900 реальними, детально описаними прикладами використання штучного інтелекту.

Результати дослідження показали, що хоча ШІ підвищує ефективність роботи, він також може знижувати рівень критичного мислення, особливо у рутинних або менш важливих завданнях, де користувачі просто покладаються на його відповіді, взагалі їх не аналізуючи та не перевіряючи. Було також виявлено, що ШІ може призвести до надмірної залежності, водночас знижуючи когнітивні можливості людей.

Наразі існує занепокоєння, що в подальшому ШІ може зашкодити здатності людей вчитися та запам'ятовувати інформацію. Цей феномен називають «цифровою амнезією».

Як зазначено в дослідженні, найпопулярнішим інструментом ШІ серед опитаних користувачів був «ChatGPT», ним послуговувалося 309 з 319 людей, тобто 96,87% опитаних.
Проте, з 936 випадків використання ШІ, лише в 555 з них опитані використовували критичне мислення, що становить всього 60%. У решті випадків результати, отримані від штучного інтелекту, взагалі не перевірялися.

Науковці виявили цікаву деталь. Люди з вищою самовпевненістю та вірою у власні сили активніше використовували критичне мислення. Водночас користувачі, які вважали, що без використання ШІ не зможуть виконати поставлене завдання, менше вдавалися до критичного мислення.

В дослідженні також вказується, що люди, які вже активно використовують критичне мислення у роботі, ймовірно, продовжать його застосовувати навіть при використанні ШІ. Проте аналіз показує, що штучний інтелект створює перешкоди, погіршуючи розуміння користувачами необхідності критичного мислення. Деякі учасники прямо зазначали, що вважали критичне мислення непотрібним, особливо це стосувалося незначних завдань, таких як написання постів у соцмережах.

Певна кількість опитаних людей відзначила, що вони нездатні виконати те чи інше завдання без допомоги ШІ. Залежність від комп'ютерних технологій не є чимось новим, однак інструменти ШІ можуть посилити пов’язані з ними ризики, оскільки без регулярної практики когнітивні здібності можуть знижуватися.

Як показали результати дослідження, більшість людей при використанні ШІ «менше» або «значно менше» застосовують своє критичне мислення. Зокрема, 72% людей менше використовують критичне мислення при перевірці своїх знань, 79% — у розумінні отриманої інформації, 69% — у її застосуванні, 72% — при аналізі результату, 76% — при його синтезі і 55% — при оцінці отриманої інформації.

Таблиця з дослідження щодо застосування критичного мислення при роботі з ШІ. Темно-синій — використання критичного мислення значно знизилося, синій — знизилося, сірий — не змінилося, коричневий — збільшилося, темно-коричневий — значно збільшилося.


Висновок дослідників

Детально ознайомившись з результатами своєї роботи, науковці дійшли висновку, що повна довіра до ШІ гальмує розвиток критичного мислення. І хоча самовпевненість є суб'єктивним виміром знань, досвіду та здібностей, люди з вищою самовпевненістю більш активно застосовують критичне мислення.

Не зважаючи на те, що ШІ може покращити ефективність роботи, в довгоочікуваній перспективі це може призвести до залежності від ШІ та зниження людських навичок самостійного вирішення проблем.

Титульне фото: Alex Photo Stock/Shutterstock.com