Інцидент стався у місті Зіньків на Полтавщині. Група дітей побила 10-річного хлопчика та вимагала у нього гроші. Відповідне відео з’явилося у мережі.
На його кадрах видно, як над 10-річним хлопчиком знущається група дітей на території закинутої будівлі. Вони вимагали у нього гроші, били, а один із нападників хвалився, що має «зв’язки з ФСБ».
Кадри з відео кривдників
Правоохоронці відреагували на інцидент. Було встановлено, що подія сталася у місті Зінькові, на території недобудованої споруди. Четверо дітей віком 10, 11, 12 та 14 років заподіювали тілесні ушкодження своєму 10-річному знайомому. Наразі діти разом з батьками надали пояснення поліції. Причини та обставини події з’ясовуються. За даним фактом було розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 127 (Катування, вчинене за попередньою змовою групою осіб) ККУ. Слідчі дії тривають.
Схожий випадок стався на Білоцерківщині кілька місяців тому, коли група підлітків побила 12-річну дівчинку. Вони знущалися над нею, а також вимагали 15 тисяч гривень.
Вже тоді освітня омбудсменка Надія Лещик зазначала, що передумовами виникнення таких ситуацій може бути неналежне виховання та стосунки в сім’ї, потреба у самоствердженні тощо.
Вона наголошувала, що якщо батьки не помічають та не реагують своєчасно на найменші негативні зміни в поведінці дитини, а в конкретних ситуаціях не застосовують відповідні заходи та не притягують до відповідальності винних — це може призвести до зростання кількості таких випадків серед молодіжного середовища.
На жаль, її слова залишаються актуальними: ще один аналогічний випадок нещодавно стався у м. Трускавець, де четверо дівчат і один хлопчик 11—14 років принижували й били 18-річного хлопця з інвалідністю. При цьому вони знімали відео, яке надалі виклали в одну з соціальних мереж.
Поліцейські вже встановили підлітків, причетних до вчинення хуліганських дій щодо потерпілого хлопця. Наразі проводиться досудове розслідування. За фактом події поліція Львівщини розпочала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 (Хуліганство) ККУ.
У зв’язку з високою актуальністю проблеми психологиня Дана Смаль виклала допис на своїй сторінці у Facebook з корисними порадами батькам дітей з інвалідністю або особливими освітніми потребами, як потрібно навчати дитину поводитися в небезпечних ситуаціях:
Потрібно обов’язково навчити дитину кричати та кликати на допомогу у небезпечних ситуаціях. Психологиня наголошує, що ситуації потрібно чітко описувати: коли тебе б’ють, щось вимагають, намагаються щось вкрасти. Потрібно чітко описувати дії інших, щоб ці ознаки могла зчитувати дитина.
Потрібно мати бейдж про інвалідність чи про особливості розвитку, сигнальну кнопку, яка пищатиме, чи кнопку екстреного дзвінка на телефоні. Дитина повинна вміти цим користуватись.
Якщо дитина мовленнєва, потрібно навчити її фразам, які її захистять. Наприклад: «Я не дозволяю мене чіпати», «Я не сам», «Відпустіть», завчити фразу «Допоможіть, рятуйте, я в небезпеці» і подібні, але чіткі фрази, які можуть бути зрозумілими для дитини.
Варто обов'язково проговорювати, куди і з ким можна йти, куди, коли і де ходити не варто.
Дитина має знати напам'ять кілька телефонів: батьків, родичів, сусідів, телефони екстрених служб, а також розуміти, яка служба за що відповідає.
Дитина повинна знати шлях до лікарні та поліції, а також шлях на роботу до батьків.
Журналіст:
Огей Антон Володимирович