Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Учнівська ініціатива в дії: розвиток творчого потенціалу особистості
»
Взяти участь Всі події
24 березня 11:41
3 0
1 2

Трамп постійно бреше і ліквідація Департаменту освіти не стала винятком

20 березня 2025 року президент США Дональд Трамп підписав указ про ліквідацію Департаменту освіти США. Він назвав цей крок історичним, зазначивши, що це рішення готувалося 45 років.

Ще під час своєї передвиборчої кампанії Трамп обіцяв, що ліквідує департамент. Він наполягав, що «освіту потрібно перемістити до штатів», щоб штати, а не «бюрократи у Вашингтоні», могли керувати освітою.

Трамп заявив, що ліквідація Департаменту освіти необхідна для того, щоб батьки, вчителі та громади могли найкращим чином забезпечувати успіх учнів. Водночас він навів якісь відверто фантастичні цифри статистики, буцімто цьогорічна національна оцінка прогресу американської освіти показала, що 70% учнів 8-х класів не вміють читати, а 72% — не розбираються в математиці.

Американські школярі дійсно мають певні проблеми з читанням, наприклад, станом на 2023 рік 25% американських восьмикласників не могли читати навіть на базовому рівні. Проте серйозні проблеми з читанням у 25% — це аж ніяк не відсутність самої навички читати у двох третин школярів. Очевидно, що за два роки ситуація не могла стати настільки катастрофічною — це б одразу помітили не тільки в США, а й в усьому світі.

Відповідно, ця інформація є принаймні частково неправдивою. Проте це далеко не перша і не остання неправдива заява, яку виголошував американський президент. Окремої згадки заслуговує «порятунок» Трампом українських військових, які, згідно з його заявами, «потрапили в оточення у Курській області».

13 березня путін під час пресконференції з олександром лукашенком озвучив інформацію, буцімто в Курській області рф в оточення потрапили українські військові. Після цього Трамп почав «наполегливо просити» путіна зберегти життя «оточеним українцям».

Інформацію про міфічних «оточених українців» спростовували всі — від президента України Володимира Зеленського та Генштабу Збройних Сил України до міжнародних розвідок та Інституту вивчення війни — американського аналітичного центру. Про відсутність будь-яких оточень було відомо, зокрема, й американській розвідці. Проте Трамп уперто наполягав на тому, що оточені українці є і що вони перебувають у «дуже поганому і вразливому становищі».

Практика неправдивих і відверто брехливих повідомлень сягає ще першої президентської каденції Трампа. Згідно з підрахунками, за перші три роки першого строку президентства Трамп брехав або вводив в оману понад 16 200 разів.
У 2017 році Трамп зробив 1 999 неправдивих або оманливих заяв. У 2018 році — 5 689. А у 2019 році — 8 155. З року в рік зростала кількість неправдивих заяв, сказаних за один день. У 2017 році в середньому він робив 6 таких заяв на день. У 2018 — майже 16, а у 2019 — понад 22 на день.

Загалом за свою першу каденцію Трамп виголосив 30 573 неправдивих або оманливих заяви. Вони стосувалися найрізноманітніших тем — від економіки до внутрішньої та зовнішньої політики. В подальшому тактика Трампа щодо постійного використання неправди, омани та брехні не змінювалася.
Наприклад, під час дебатів між тоді ще кандидатом у президенти Трампом та його конкуренткою Камалою Харріс, що відбулися на початку осені 2024 року, Трамп зробив понад 30 неправдивих заяв, в той час як Харріс — лише одну.

Після повернення у Білий дім на новий президентський строк він знову продемонстрував готовність поширювати спотворення, теорії змови та відверту брехню.

Звичайно, Трамп чудово розуміє, що він каже неправду. Одного разу він попрохав своїх помічників повторити його неправдивий наратив перед ЗМІ. Коли один з них, Джон Ф. Келлі, сказав, що це буде брехнею, Трамп відповів: «Але це звучить добре».

Якщо хтось в Білому домі хоче надалі працювати з Трампом, навіть власну думку їм доводиться адаптувати під реальність свого президента. Наприклад, Майк Уолтц, радник Трампа з нацбезпеки, відповідаючи журналістам на питання щодо своєї позиції по російському вторгненню в Україну, заявив, що він «поділяє оцінку президента з усіх питань». Коли журналісти зачитали вголос написану Уолтцем колонку за 2023 рік, де він порівнює росію з Аль-Каїдою, Уолтц лише відповів, що те, що він писав, як член Конгресу, залишилося там же — у Конгресі.

Відповідно, Трамп продовжує використовувати брехню й оману у своїх цілях, примушуючи брехати й своїх помічників та посадовців, оскільки «це звучить добре». Жодних ознак того, що він перестане брехати, іноземні журналісти, дослідники чи політики поки що не бачать.

Титульне фото: Chip Somodevilla/Shutterstock.com