З приходом до влади президента США Дональда #Трампа всі програми зовнішньої допомоги, які переважно знаходилися у підпорядкуванні агентства США з міжнародного розвитку (англ. USAID), були тимчасово зупинені на 90 днів з метою проведення перевірки доцільності витрат коштів, оскільки, деякі витрати буцімто не відповідають американським інтересам.
При цьому реальна зупинка роботи #USAID може тривати набагато довше, про що свідчить припинення роботи сайту агентства, видалення соцмереж та закриття головного офісу у Вашингтоні, а також передача обов'язків керівника USAID державному секретарю Сполучених Штатів Марко Рубіо, тобто перехід під контроль Держдепу. Важливо вказати також і на плани уряду США #usaid-job-cuts" target="_blank">скоротити кількість співробітників агентства з понад 10 000 до всього приблизно 290 людей. Саме агентство з міжнародного розвитку зазначило, що подібне скорочення персоналу призведе до погіршення здатності розподіляти та захищати гуманітарну допомогу, відповідно з'явиться ризик, що кошти американських платників податків можуть потрапити до таких груп, як ХАМАС, Хезболла або ІДІЛ.
Все це викликало серйозні побоювання щодо подальшого фінансування багатьох українських проєктів. Адже тільки за 2024 рік Україна отримала через USAID 6,05 млрд доларів, з яких 3,9 млрд — прямої бюджетної допомоги, ще 1,05 млрд було виділено на економічний розвиток, а решта пішла на інші програми.
Призначена на освіту та соціальні послуги через USAID сума становила 13,1 млн доларів. Проте велика кількість різноманітних освітніх установ отримували фінансування через інші пункти цієї програми. Наприклад, через напрям допомоги під назвою «Демократія, права людини та врядування», а саме через проєкт «Кібербезпека критично важливої інфраструктури», фінансувалося багато українських закладів вищої освіти, зокрема: НТУ «Дніпровська політехніка», Державний університет «Житомирська політехніка», Національний університет «Запорізька політехніка», НТУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», Національний університет «Києво-Могилянська академія», Національний авіаційний університет та інші.
На жаль, деякі українські фонди та громадські об'єднання вже були змушені повністю або частково припинити свою роботу, як, наприклад, проєкт встановлення модульних освітніх шкіл від Благодійного Фонду «SavED» для сіл та містечок, де місцеві заклади освіти були повністю зруйновані внаслідок ведення бойових дій. До того, як агентство припинило роботу, за його підтримки фонд встиг встановити 4 модульні школи з 20 запланованих. «SavED» також були вимушені призупинити роботу деяких тюторів в освітніх центрах «Вулики» у прифронтових громадах Миколаївщини та Харківщини, проте обіцяють незабаром відновити їх діяльність.
USAID надавало суттєву підтримку українським закладам освіти, забезпечуючи автономність освітлення та теплового режиму укриттів. Постачало генератори до шкіл, надавало освітянам тисячі ноутбуків, аби вони мали необхідне обладнання для того, щоб забезпечувати безперебійне дистанційне навчання учнів. Агентство навіть організовувало молодіжні конкурси на тему популяризації прав людини.
З огляду на серйозність ситуації, президент Володимир Зеленський доручив уряду визначитися з переліком пріоритетних програм, фінансування яких можна було б підтримати з державного бюджету.
Частину такого фінансування можемо забезпечити завдяки нашим державним фінансам, частину — обговоримо з європейцями та американцями. Це стосується багатьох сфер — від зв’язку й цифровізації до підтримки ветеранів, шкіл, лікарень та відбудови, — повідомив президент.
Агентство США з міжнародного розвитку було створене ще в листопаді 1961 року. Уперше один із державних інститутів Сполучених Штатів цілком зосередився на довгостроковій допомозі в економічному та соціальному розвитку інших країн. USAID займалося розвитком та спонсоруванням проєктів, спрямованих на покращення життя людей по всьому світу, про що свідчить наявність в організації регіональних місій в Азії, Центральній та Південній Африці, Близькому Сході, Латинській Америці, Європі та країнах Карибського басейну. Завдяки цьому агентству в бідних країнах будували школи, проводили роботи з розмінування місцевості, покращували медицину, боролися з наслідками екологічних катастроф, реалізовували ще сотні й сотні інших ініціатив.
Титульне фото: LanKS/Shutterstock.com
Журналіст:
Огей Антон Володимирович