10 лютого 11:57
2 0
1 2

Як українські чиновники виїжджають відпочити за кордон, прикриваючись вигаданими конференціями

На жаль, проблема нехтування академічною доброчесністю починається вже за шкільною партою і, зазвичай, відсутність покарання за її недотримання згодом починає приносити свої плоди. Так, стало відомо, що українські держслужбовці, використовуючи своє службове положення, виїжджають на вигадані «конференції» за кордон. Про зловживання академічною доброчесністю чиновників розповідає Михайло Ткач у своєму матеріалі для «Української правди».

Зокрема, з 1 по 8 січня 2025 р. керівник апарату Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Михайло Янчук перебував разом зі своєю сім’єю у Фінляндії, нібито для участі у двох конференціях: Міжнародній конференції з прогнозування економічних та фінансових систем і Міжнародній конференції з експериментальних фінансів, теорії та економетрики.
Проте жодних звітів, фотокарток чи подробиць про проведені заходи не було опубліковано. Сайт компанії «Research Leagues», яка є організатором однієї з конференцій, не містить жодних згадок про конференцію в Гельсінкі. За словами Михайла Ткача, який посилається на економістів-науковців, сама «Research Leagues» — це індійський шахрайський сайт, який не має жодного відношення до наукового світу.

Цікавою також є інформація, яка знаходиться в наказі про відрядження Михайла Янчука. У документі повідомляється, що витрати на відрядження покриває громадська спілка «СФГ», яка й запросила чиновника на конференцію. УП зазначає, що ця громадська спілка походить від двох компаній-засновниць, і в керівництві обох з них знаходився Артем Колюбаєв — товариш і бізнес-партнер керівника Офісу Президента Андрія Єрмака.

«Українська правда» спробувала звернутися до самого Янчука щодо інформації про відрядження, але він не відповів ані на повідомлення, ані на дзвінки, а при спробі взяти коментар наживо відмовився коментувати ситуацію. Аналогічно закінчилися й спроби зв’язатися з керівником Янчука, головою НКЦПФР Русланом Магомедовим, який, прочитавши питання у месенджері, заблокував журналіста.

Світло на події щодо «конференцій у Гельсінкі» можуть пролити два документи, а саме лист від самої громадської спілки «СФГ» до голови НКЦПФР Руслана Магомедова, у якому повідомляється, що було «проведено з’ясування обставин, які призвели до незадовільних результатів службового відрядження керівника апарату НКЦПФР М. Янчука до м. Гельсінкі, Фінляндія». Там також зазначено, що «СФГ» підтверджує, що «мала місце неналежна перевірка заходів, запропонованих для участі пану Янчуку».

Іншим важливим документом у цій справі є звіт про відрядження пана Янчука від Комісії з цінних паперів, який було надіслано на запит «Української правди». Зокрема, там повідомляється і про діяльність Михайла Янчука у Фінляндії під час проведення «конференцій»:

«По прибуттю до м. Гельсінкі на міжнародну конференцію з прогнозування економічних та фінансових систем 02 січня 2025 року я не зміг взяти в ній участь, оскільки спроби зв'язатися з організаторами виявилися неуспішними.
06 січня 2025 року
я так само не зміг долучитися до міжнародної конференції з експериментальних фінансів, теорії та економетрики та зв'язатися з її організаторами». — Михайло Янчук у звіті про своє відрядження.

Також, як стало відомо «Українській правді», і сам голова Комісії з цінних паперів Руслан Магомедов уже виїжджав за кордон в аналогічний спосіб. З 24 по 27 жовтня 2024 р. він перебував у відрядженні в м. Кракові, Польща, буцімто з метою участі в міжнародному заході з фінансів та економіки, організованому за програмою SAIRAP (Securities and Investments Regulation and Assessment Program).

При цьому у відкритих джерелах взагалі відсутня інформація про програму SAIRAP. Як встановила УП, таку назву має індійський шахрайський сайт, який проводить сотні віртуальних «конференцій» на рік.

Важливо зазначити, що на «міжнародний захід» пана Магомедова, як і у випадку з Янчуком, також запросила громадська спілка «СФГ».

Сама ж ГС «СФГ» звинуватила журналістів УП у маніпуляціях та заперечила інформацію про зв’язок з Артемом Колюбаєвим, при цьому відмовившись надати коментар чи відповісти на запитання.

Кадр взято з матеріалу «Української правди».