ТікТок безумовно є однією з найпопулярніших соцмереж у світі, особливо серед молоді. Усі полюбляють короткі розважальні відео. Мало хто з дорослих замислюється, що ця соцмережа може становити якусь небезпеку. Проте, як показують результати досліджень, проведених дослідницько-аналітичною групою InfoLight, небезпека є.
ТікТок побудований на принципі «дофамінових петель», коли кожне нове цікаве користувачу відео мозок сприймає як невелику винагороду, що стимулює виділення дофаміну — нейромедіатора, який відповідає за почуття задоволення. Механізм сам по собі схожий на роботу гральних автоматів: користувач не може передбачити, коли випаде бажана винагорода, тож продовжує прокручувати стрічку з контентом. Це призводить до формування залежності, коли людина починає проводити на платформі все більше і більше часу.
Щобільше, як показують дослідження, надмірне використання ТікТок може викликати навіть структурні зміни в мозку. У користувачів з високим рівнем подібної цифрової залежності спостерігається зменшення об’єму сірої речовини, зниження концентрації та зростання рівня тривожності й депресії.
Не треба забувати й про емоційну реакцію, адже контент у стрічці постійно чергується, і там можуть одне за одним з’являтися то веселі, то страшні, то сумні відео. Все це викликає в організмі виділення певних речовин, зокрема таких, як адреналін, норадреналін, серотонін та окситоцин. Постійна ротація цих речовин аж ніяк не йде на користь емоційному та психічному здоров’ю користувача.
московія активно використовує ТікТок для поширення дешевих фейків та пропаганди проти України. Оскільки над цими завданнями працюють цілі сітки ботів, а завдяки алгоритмам соцмережі деякі подібні відео потрапляють у топи переглядів, то принаймні частина подібного контенту швидко набирає популярності.
Яскравим прикладом того, до чого може призвести подібне, є Румунія, на виборах президента якої у 2024 році раптово почав перемагати проросійський кандидат Келін Джорджеску. Причому до початку виборчої кампанії рейтинг Джорджеску не перевищував 5%. Як показало розслідування, причини такої раптової «народної популярності» крилися, зокрема, і в ТікТок. Завдяки масовому залученню ботів, а також молодіжних інфлюенсерів, яким через спеціальну платформу платили по 100 євро за створення відео зі специфічними хештегами, платформа стала одним із факторів, що призвели до його перемоги у першому турі виборів. Це яскрава демонстрація вразливості виборчих процесів перед новими формами цифрового впливу.
Звичайно, ТікТок має розважальний ефект, проте загроза, яку він становить емоційному, психологічному здоров’ю людей, а також інформаційній безпеці, є більш значущою. Аби протистояти інформаційній небезпеці, потрібен комплексний підхід у вигляді регуляцій по віку, розвитку критичного мислення серед всього населення та активного роз’яснення молоді, що добре проведений час з реальними друзями набагато веселіший і корисніший для організму, ніж нескінченне прокручування відеострічки.
Титульне фото: Ascannio/Shutterstock.com
Журналіст:
Огей Антон Володимирович