Чи були відповіді його святості зрозумілими та прозорими — залишаємо на роздуми наших читачів. Проте підкреслимо, що на запитання українки — «Відбувається геноцид нашого народу. Як ми можемо побачити мир у всьому цьому?», — Папа Франциск відповів, що щовечора дзвонить до парафії в Газі, де йому говорять, що вони там часто голодують.
У своєму спілкуванні папа закликав молодь «завжди прощати» не зважаючи на факт, що сьогодні росіяни вбивають українців за національною ознакою, дітей ґвалтують на очах їх матерів, а сучасні українські міста та села московити рівняють з землею. Можливо, Папа Франциск затьмарений любов'ю до «великої росії» і саме тому не зовсім розумів суть запитань від української молоді.
Сидячи за письмовим столом у холі Casa Santa Marta, Папа Франциск уважно слухав, роблячи записи на чистому аркуші паперу. Засідання розпочалося знаменням хреста та читанням молитви Господньої. Апостольський Нунцій зачитав уривок із Послання святого Павла до Римлян: «Хвалимося надією на славу Божу... хвалимося навіть стражданнями, знаючи, що страждання породжують терпіння».
21-річна вчителька з Ужгорода Іліана Добра першою поставила Папі Римському запитання: «Чи варто вмирати за свою країну? Як живити віру в захист життя, коли саме життя знецінюється в усьому світі?» Папа відповів:
Сьогоднішнє життя знецінене. Грошам і військовим позиціям надається більше значення, ніж самому людському життю.
Він згадав візит до центральноєвропейської країни, де побачив багато літніх жінок і дітей, які вітали його, але жодного чоловіка — «усі загинули на війні».
«Війна завжди руйнує», — наголосив Папа.
Ліками є діалог: завжди, між собою, навіть з тими, хто нам протистоїть. Будь ласка, ніколи не втомлюйтеся від діалогу. Мир будується через діалог. Це правда, що іноді діалог неможливий через упертість деяких, але ми завжди повинні докладати зусиль.
Анастасії, українській біженці у Варшаві, яка запитала, як зберегти віру серед страждань, Папа відповів:
Ностальгія за батьківщиною — це сила. Українці за кордоном, будь ласка, не втрачайте туги за своєю країною. Інколи ностальгія є болючою, але вона дає нам змогу рухатися вперед.
Побачивши її усмішку через екран, він додав: «Думайте про свою батьківщину і посміхайтеся їй».
27-річна Юлія висловила розпач молоді, яка спостерігає, як їхні міста перетворюються на руїни: «Відбувається геноцид нашого народу. Як ми можемо побачити мир у всьому цьому?» — запитала вона. Папа Франциск засудив руйнівні наслідки війни:
Війна приносить голод. Щовечора я дзвоню до парафії в Газі, і вони кажуть мені, що часто голодують. Війна не тільки спричиняє голод — вона вбиває.
Папа закликав бути патріотами:
Кожна молода людина має свою місію. У важкі часи молодь має нести вперед «дух Батьківщини». Батьківщина зранена війною, але любити свою Батьківщину — це прекрасна річ.
Він також закликав їх мріяти: «Постарів молодий, який не може мріяти». В особливому благанні він попросив не забувати своїх дідусів і бабусь, адже вони є охоронцями пам’яті.
35-річна Тетяна з Чикаго висвітлила тяжке становище дітей, які втекли від «сучасного Ірода». Вона запитала: «Як нам прощати і вчити дітей прощати, коли війна залишає глибокі рани в наших серцях?» Папа Франциск визнав виклик:
Прощення є однією з найважчих речей. Це важко для всіх, навіть для мене... Але мені допомагає ця думка: я повинен пробачити, як мене пробачили. Кожен з нас повинен пам’ятати, як ми були прощені. Мистецтво прощення нелегке, але ми повинні продовжувати рухатися вперед і завжди прощати.
Зустріч понтифік завершив словами:
Ми всі робили помилки, але коли хтось падає, він повинен піднятися і продовжувати рухатися вперед. Не бійтеся! Ризикуйте, і якщо ви впадете, не залишайтеся внизу.
У 2023 році у відеозверненні до російської молоді 25 серпня Папа Франциск заявив:
Ви — нащадки великої росії: великої росії святих, правителів, великої росії Петра I, Катерини II, тієї імперії — великої, освіченої, (країни) великої культури та великої людяності. Ніколи не відмовляйтеся від цієї спадщини.
На цю заяву відреагували в українському МЗС. Тодішній речник відомства Олег Ніколенко у коментарі Суспільному наголосив, що
... Саме такою імперіалістичною пропагандою, духовними скрепами і потребою в порятунку «великої Матінки росії» Кремль виправдовує вбивства тисяч українців та українок і знищення сотень українських міст і сіл.
Глава Української греко-католицької церкви патріарх Святослав заявив, що ці слова понтифіка можуть бути сприйняті як підтримка «націоналізму й імперіалізму», який сьогодні став причиною війни в Україні.
Використані джерела: vaticannews.va, suspilne.media.
Журналіст:
Огей Антон Володимирович