22 травня 17:14
6 4
3

У Сумах «поховали» реформу освіти. Містяни пронесли труну центральними вулицями

21 травня у Сумах відбувся перформанс «поховання» реформи освіти та довіри до місцевої влади.  Містяни пронесли труну центральними вулицями, виступивши проти приєднання 1-ї гімназії до ліцею №33 та непрозорих рішень міської ради. 

Ми «ховаємо» довіру до нашої влади, яка ухвалює свої рішення непослідовно та необгрунтовано. Зараз ми говоримо про ситуацію, яка відбувається з гімназією №1. Уже декілька місяців нам дають дуже швидкі, дуже різні рішення щодо долі нашої гімназії. Ми залишаємось з дітьми у цьому місті, тому що любимо місто і хочемо тут жити. І хочемо щоб наш вибір поважали, — говорить Тетяна Нянькіна, організаторка перфомансу та мати учнів 1-ї гімназії.

За її словами, батьки гімназії неодноразово зверталися до міськради аби забезпечити прозорість та чесність у прийнятті рішень, а також врахувати психологічний стан дітей під час війни.

Сьогодні гімназію №1 ліквідували

Попри багаторазові звернення до депутатів з проханням не ліквідовувати освітній заклад гімназію №1 все одно ліквідували.

Закликав підтримати рішення щодо реорганізації Вадим Акпєров, депутат від політичної партії «Європейська солідарність». Він наголошував на важливості впровадження освітньої реформи і, на його думку, ліцей № 33 повністю їй відповідає. Він також згадав вчорашній перформанс:

Те, що ми вчора бачили по місту це не просто на голову не налазить. Ви що творите взагалі? Ви не розумієте? 

У ході обговорення сумський депутат Ігор Перепека спитав, чи дійсно новостворений ліцей буде ліцеєм, тобто закладом, який включатиме лише старшу ланку освіти:

Я правильно зрозумів, що це у нас буде ліцей, де будуть навчатися тільки 10, 11, 12 класи? Бо, наскільки я знаю, що ліцеї – це навчальні заклади, у яких навчаються 10, 11, 12 класи і таких ліцеїв у нас буде по місту тільки 7. Все інше – це гімназії. Тому хотілося б розуміти, така велика школа – це буде ліцей чи гімназія?

На його питання відповів Олексій Дрозденко, начальник МВА. За його словами, новостворений ліцей є закладом загальної середньої освіти. Він забезпечуватиме здобуття початкової, базової та профільної середньої освіти. Загалом у місті планується вісім академічних ліцеїв і сім професійних.

Також Олексій Дрозденко закцентував, що сумська та обласна влада у прийнятті цього рішення керується лише інтересами та правами дітей.

Рішення підтримали 28 депутатів.

Раніше колектив гімназії № 1 зібрав майже 300 підписів під зверненнями до Володимира Зеленського, Андрія Єрмака та Дмитра Лубінця. У них йдеться про порушення конституційних прав та свобод людини з боку органів державної влади та самоврядування.

У місті Суми останнім часом ухвалюються правочини виключно в особистих інтересах представників політичної партії «Європейська солідарність», оскільки очільник місцевої «ЄС» перебрав на себе функції неформального керівника міста. У проекті рішення чітко не визначено, яким чином будуть дотримані права учасників освітнього процесу — учнів, батьків, учителів, працівників. Сумською міською радою не розроблений і не оприлюднений до цього часу перспективний план трансформації/реорганізації мережі закладів загальної середньої освіти Сумської відповідно до чинного законодавства України. Оприлюднений у квітні 2023 року проект такого плану отримав більше 80 зауважень, заперечень тощо, до нього не внесено зміни. На 22.05.2024 року заплановано прийняття цього проекту рішення на черговій сесії Сумської міської ради, яку проводитимуть в режимі ОНЛАЙН, а тому відкритість і прозорість ухвалення рішення не забезпечується, оскільки процедура підрахунку голосів у такому режимі, її фіксація не визначені Регламентом. Крім того, громадськість позбавлена права взяти участь у цьому засіданні, чим порушуються права і свободи громадян, — йдеться у звернені до Президента України та керівника офісу Президента.

Батьки та педагоги проти ліквідації гімназії №1

Згідно з проєктом рішення СМР, реорганізація шляхом приєднання передбачає припинення юридичних осіб: Комунальну установу Сумська гімназія №1 та Сумський заклад загальної середньої освіти І—III ступенів №12. І якщо другого учасника порядку все влаштовує, то представники 1-ї гімназії з цим не згодні. Не зважаючи на те, що у документі йдеться про заборону скорочень штату педагогічних працівників, віра у чесність та прозорість процесу реорганізації вже згасла.
Якщо міська влада вже не виконала свої обіцянки, то де гарантії, що новий заклад збереже напрацювання та здобутки гімназії? — переймаються педагоги та батьки гімназистів. 

Джерело: mistosumy.com, mistosumy.com, mistosumy.com.