Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

23 квітня 15:30
3 0

Верховна Рада ухвалила Закон про розвиток індивідуальних освітніх траєкторій

Серед головних змін, які очікують на студентів українських вишів, передбачено «вступ на галузь», створення індивідуального темпу навчання та загальне наближення системи вищої освіти до європейських стандартів.

Сьогодні, 23 квітня, в другому читанні Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Посадовці зазначають, що цей закон є важливою складовою комплексної трансформації системи вищої освіти.

Що зміниться для студентів закладів вищої освіти:

  1. «вступ на галузь» — студенти зможуть навчатися на міждисциплінарній освітній програмі, яка передбачає вибір конкретної спеціальності не одразу, а після одного або півтора року навчання;

  2. індивідуальний темп навчання: студенти контрактної форми зможуть самостійно визначати тривалість навчання в університеті. Відтепер вони матимуть змогу закінчити 4-річну бакалаврську програму за три роки або поєднувати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС за 6-8 років;

  3. визнання результатів навчання на програмах академічної мобільності та за формальною, неформальною чи інформальною освітою. Це особливо актуально для тих студентів, які поєднують навчання в українських ЗВО та за кордоном.

Також, згідно з роз'ясненням МОН України, закон наблизить українську систему вищої освіти до європейських стандартів. Цьому сприятимуть такі зміни для ЗВО:

  • більша автономія й можливість самостійно визначати інструменти для досягнення встановлених стандартом компетентностей з нерегульованих спеціальностей. Вибіркових дисциплін стане більше;

  • стандарти вищої освіти оновлюватимуть упродовж наступних місяців — у них з’явиться більше вибірковості, що допоможе збільшити конкуренцію в університетах. Відтепер викладачі інноваційних курсів отримають більше можливостей, а студенти — вищу якість освіти;

  • для таких регульованих спеціальностей, як право, медицина, правоохоронна діяльність тощо, будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Для цих спеціальностей передбачено державні кваліфікаційні іспити.

Раніше ми повідомляли про актуальну проблему — збереження робочих місць для науковців під час війни. В яких реаліях наразі перебуває українська наука та чому виникла масова «трудова міграція» можна прочитати в матеріалі за цим покликанням.