Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

17 квітня 17:30
8 0

Негативний вплив війни на дітей — як цьому запобігти

Вчитель початкових класів Антон Атаманчук розповів, як війна впливає на дітей та поділився власним досвідом психоемоційного розвантаження школярів.

Бойові дії, як показали дослідження, мають довготривалі наслідки для психіки. З початку повномасштабного вторгнення українські педагоги працюють в умовах стресу та суттєвих навантажень. Вчителі у школах та вихователі у дитсадках не тільки вчать дітей, а ще й допомагають їм адаптуватися до нових реалій нашого сьогодення. Як підтримати учнів молодшого шкільного віку та запобігти негативним психологічним наслідкам війни розповів вчитель початкових класів Київської гімназії №287  Антон Атаманчук.

У соцмережах в освітянина є велика група прихильників, які з задоволенням слідкують за його професійною діяльністю. Зворушливі та смішні відео, що показують вчительські будні підкорили серця вже багатьох українців (дехто навіть висловив думку, що захотів назад до школи). В інтерв’ю програми «За дужками» на ютюб-каналі НАЗК, Антон Атаманчук ділиться простими порадами, як навчити дітей жити в новій реальності та не боятися її.

Більше говоримо про патріотизм

Діти поглинають абсолютно всю інформацію, яка звучить звідусіль. На противагу цьому, вчитель початкових класів рекомендує більше говорити з ними про любов до Батьківщини та про власну безпеку. Він зауважує, що педагогам варто дуже делікатно пройтися по всім варіантам розвитку подій, які можуть трапитися під час війни. Але не слід одразу робити акцент на бойових діях.

Як приклад, він моделює з учнями таку розмову: ми опиняємось в ситуації, коли навколишній світ перестає бути звичним для нас, бо змінюється клімат. Уявіть собі, що раптом в нас стає не літо, осінь, зима й весна, а осінь, зима і знову зима, зима і так без змін. Озвучивши це, дітей треба підвести до розмірковувань над тим, що вони можуть зробити для того, аби таких змін не трапилося. Вчитель керує їхньою розмовою та наштовхує на висновки — варто берегти природу, сортувати сміття і так далі. А наприкінці додає маленьку ремарку — що ми з вами можемо зробити задля нашої скорішої перемоги?

Ніколи не покладати рук

Антон Атаманчук висловив думку, що учням слід також пояснювати — аби не трапилося чогось поганого, треба робити певні «правильні» дії. Наприклад, не нехтувати сповіщеннями про повітряну тривогу, вчасно спускатися до укриття, бути на зв'язку та не боятися говорити про власні острахи. Варто навчити дітей ніколи не опускати руки та шукати рішення, навіть коли на їхньому шляху виникає якась проблема. Зокрема, він вважає, що дітей слід мотивувати до певних дій, а саме:

  1. говорити українською;

  2. слухати українську музику;

  3. збирати разом з батьками посилки для військових;

  4. створювати малюнки та писати листи для захисників та захисниць;

  5. розповідати оточенню про важливість донатів;

  6. підтримувати волонтерів та ін.

Ми робили проєкт «Що я можу зробити для перемоги?». Діти вписували в сердечках свої думки та наміри. Це системна вправа на мотивацію. Важливо, щоб вони розуміли — треба діяти не тоді, коли вже все погано і все змінилося. А навпаки, треба діяти задля того, щоб все було гаразд сьогодні і завтра, — пояснює педагог.

Чесно відповідати на складні питання

Вчитель розповів, що перед тим, як у 2022 році їхня школа повернулася до очного навчання, йому дуже допомогла руханка «Крокуй до укриття». На її прикладі він вчив дітей базовим правилам особистої безпеки та тому, що слід спокійно сприймати гул сирен.

Коли ми слухали круту руханку від гурту «ТНМК», ми чули головний меседж — коли сирену чуєш, то ЗСУ працює. Саме ця фраза просто геніальна, от вона реально спасає дитячу психіку. Учні завчили цю фразу. З того часу сирена у них асоціюється не з тим, що на нас летить ракета, а тим, що працюють наші захисники. І це прекрасно. Це прекрасна штука, яку обов'язково всі мають знати та використовувати. Вона реально допомагає, — говорить вчитель початкових класів.

Антон Атаманчук зізнається, що доволі часто діти можуть ставити такі питання, на які не кожен дорослий зможе одразу правильно відповісти. Сьогодні, за його словами, більшою мірою учнів цікавить те, коли закінчиться війна. Педагог радить обов'язково чесно відповідати дітям, але додатково висловлювати власні сподівання, що перемога настане, хоча для цього всім українцям слід ще багато працювати.

Титульне фото: ютюб-канал НАЗК.