Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Практикум для батьків “Формування вимови звуків С, З, Ш, Ж у дошкільників у родинному колі”
»
Взяти участь Всі події
16 квітня 13:30
3 0
1

Контррозвідка СБУ: Бачимо чітку співпрацю Telegram з російською ФСБ

Департамент контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ попереджає про небезпеку Telegram — «є висока ймовірність того, що сервери телеграму розміщені в більшості на території рф».

В адміністраціях застосунків TikTok, Twitter та Telegram не розуміють масштабів діяльності російських спецслужб та не мають бажання допомагати Україні протидіяти деструктивній активності рашистських пропагандистів. Про це розповів представник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олександр Мельниченко на зустрічі «Kyiv Stratcom Forum 2024: Як комунікувати нові виклики перед Україною і світом (стратегія на майбутнє)».

Світлина з сайту Детектор медіа

За його словами, крім проблеми неврегульованості функціонування TikTok, Twitter та Telegram в Україні, в їх адміністраціях недостатньо добре усвідомлюють пропагандистські методи діяльності московитських спецслужб.

Ці платформи не розуміють масштабів діяльності російських спецслужб та масштабів їх використання. Росіяни дійсно створили окремі підрозділи у всіх спецслужбах, які займаються саме інформаційним впливом з використанням основних платформ. Це тисячі акаунтів, і при цьому це не відкрита діяльність, як у випадку з російськими пропагандистами, а діяльність з проведення інформаційних операцій. Це акаунти нібито українських громадян, європейців, псевдожурналістів тощо. Якихось критеріїв єдиної боротьби із їхньою діяльністю у цих платформ немає. Ба більше, вони не мають такого бажання, оскільки їхня задача — заробляти гроші, а не допомагати Україні протидіяти дезінформації та інформаційним операціям росіян, — сказав представник підрозділу СБУ.

У своєму виступі Мельниченко наголосив, що є висока ймовірність того, що сервери Telegram в більшості розміщені на території росії.

Друга проблема — це те, що власник і команда розробників є громадянами рф, попри те, що вони набули ще низку інших громадянств. І третя проблема: ми бачимо чітку співпрацю адміністрації телеграму з “роскомнаглядом” та ФСБ, оскільки коли потрібно ФСБ блокувати будь-які телеграм-канали на території рф: в Дагестані, в Башкірії, просто канали російської опозиції, — Телеграм моментально виконує ці вказівки, — пояснив він.

Відомо, що спецслужби нашої держави вживають заходів для деанонімізації адміністраторів тих телеграм-каналів, чия деструктивна діяльність спрямована саме на українську аудиторію.

Іноді вдається нам за допомогою різних методів заблокувати частину з них. І тут основна проблема в тому, що телеграм не дослуховується до прохань української держави так, як дослуховується до прохань російської держави. Як вчора говорив Михайло Федоров, комунікація із ними є, але вона по суті є безрезультатною, на відміну від того ж ТікТоку, який, в принципі, реагує, — поділився представник Служби безпеки.

Мельниченко акцентував на тому, що Центр протидії дезінформації оприлюднив чорні списки телеграм-каналів, а також тікток-акаунтів, які використовують російські спецслужби. Про це ми писали раніше в матеріалі «Відповідальність кожного: українців закликали блокувати ворожі TikTok-канали».

Часто такі канали вводять людей в оману наступним чином: дають 80% правдивої інформації, а потім 20% — маніпулятивної інформації, щоб чинити вплив саме на українську аудиторію. Цей принцип 80/20 використовував ще Геббельс, — вказує Олександр Мельниченко.

Відомо, що сьогодні співробітники СБУ та інших структур, що працюють у сфері інформаційної безпеки, відстежують пропагандистські кампанії рф не лише серед україномовних сегментів популярних платформ, але й в англомовних, німецькомовних та польськомовних ресурсах.

Світлина з сайту Детектор медіа

Фахівці з кібербезпеки та медіаграмотності неодноразово наголошували — Telegram становить загрозу, як зі сторони поширення дезінформації, так і зі сторони численних випадків співпраці адміністраторів телеграм-каналів з рашистськими спецслужбами. Зважаючи на реальні та потенційні ризики українцям слід поступово рухатись у напрямку відмови від цього застосунку. Пам'ятайте: все, що стосується ваших персональних даних, жодним чином не має потрапити на його сервери.

Нагадаємо, що у Верховній Раді України зареєстрували проєкт закону №11115 «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності платформ спільного доступу до інформації, через які поширюється масова інформація», зокрема Telegram. Детальніше про заплановані нововведення розповідаємо в матеріалі «Контроль над месенджером Telegram: в Україні зареєстровано законопроєкт».

Титульне фото: УНІАН