Зараз освітянські «бродячі артисти» активно гастролюють Україною за грантівські гроші з афішою, на якій написано одне слово: профільна!
Уже майже десятиліття нам не вдається знайти розумний баланс між серйозною освітньою політикою та яскравим цирковим оформленням будь-яких кроків «очільників» нашого міністерства дірки від бублика та придворних клоунів(закреслено) агентодиверсантів змін.
Попри те, що курс на шоу-реформи уже давно перетворив усе, що робиться в нашій освіті для «впровадження НУШ» на відвертий «цирк на дроті».
Але є одна проблемка: під куполом цирку вже давно не чути оплесків, а чути свист і гудіння.

Inna Vlasuk коментує: я з того покоління, яке пам’ятає клоуна Олега Попова*. Останні роки він мав жалюгідний вигляд, але його все-одно запрошували…
Більшість топ-спікерів агентозмінських дійств з новомодними назвами нагадують того старого клоуна, який ще довго грівся в промінчиках минулої слави.
Є лише фундаментальна різниця. У Олега Попова та слава таки була справжньою, а в цих спритників немає нічого справжнього. Усе було дутим, бо створювалось піарниками, спічрайтерами, візажистами з масажистами…

*Олег Попов (1930 —2016), радянський «Сонячний клоун», після еміграції в 1991 році до ФРН німецький клоун «Щасливий Ганс». Помер 2 листопада 2016 під час гастролей у віці 86 років.
І будувати вони не вміють анічогісінько. Тільки нищити. Як по суті знищили гімназійну освіту в Україні, яка так важко титанічною працею багатьох сподвижників відроджувалась в 90-ті та нульові роки.
Псевдогімназії + Недоліцеї - Школи (як такі) х Некомпетентність рехворматорів = НУШ?
Спочатку вони спаплюжили ідею гімназійної освіти, а тепер взялись за профанацію ліцейської?!
У 90-х роках, коли в нас почалось відродження гімназійної освіти, я робив усе можливе і не можливе, щоб не допустити простої зміни вивісок. Нова назва закладу освіти мала відображати прорив до нової якості освіти.
Зрештою тоді було напрацьовано раціональний підхід до створення «закладів нового типу». Ті заклади, які розпочинали процес трансформації, отримували статус навчально-виховного об’єднання. У його складу могла бути і звичайна школа, з рівня якої стартували, і заклад, який народжувався.
Наприклад, коли у 1992 році прийняли рішення про трансформацію колишньої школи №5 у Кіровограді(тепер Кропивницькому), я створив програму виходу на гімназійну орбіту «Гімназія 2000». Вісім років ми її крок за кроком виконували і тільки тоді, коли мали всі підстави звітувати про успіх, школа змінила назву.
Гімназійний рух 90-х — це найкраще, що сталось у нашій освіті за чверть століття.
На жаль, зараз наші недолугі «змінотворці» дискредитували саму ідею гімназійної освіти шляхом дарування шляхетного звання — гімназія усім неповним середнім школам. Така тотальна гімнаїзація всіх базових середніх освіти призвела до профанації самої ідеї гімназійної освіти.
Тепер в Україні є лише псевдогімназійна освіта.
До речі, неповна гімназія(без старших класів) називалась — прогімназія.
Спочатку цю дурню зробили поляки, потім її змавпували наші рехворматори. Поляки, звісно, швидко виправились і з 1 вересня 2019 року із системи освіти Польщі повністю зникли гімназії. Початкова школа (szkoła podstawowa) перетворилась у восьмирічну, а після її закінчення діти йдуть у ліцеї або технікуми (szkoła ponadpodstawowa). По суті вони перейшли на французьку модель із 4-річними ліцеями.
У нас буде "ні се, ні те", гібрид "слона і носорога": спрофанована прогімназія і неповноцінний "тіпа" французький ліцей.
«Маємо, що маємо»: гімназійну освіту, яка так важко відроджувались у 90-ті, зруйновано, а ліцейської не створено. Ну хоча б на рівні проєкту зі створення Інтелектуальних шкіл в Республіці Казахстан, який справді став «проривом у майбутнє» освіти.
П'ять кроків до знищення гімназійної освіти в Україні:
1. Зробити всі школи "гімназіями".
2. Перетворити "гімназію" на проміжну ланку між початковою і старшою школою.
3. Навісити всім "гімназіям" територію обслуговування.
4. Ліквідувати можливість відбору обдарованих та здібних дітей до гімназії.
5. Провести компанію із дискредитації самої ідеї гімназійної освіти.
Гімназії фсьо!?
На черзі ліцеї?!
Як тричі депутат обласної ради і екс-голова депутатської комісії обласної ради з питань освіти доповідаю, що в Кіровоградській області справжніх академічних ліцеїв може бути не 82, а максимум – 8(вісім).
Припиніть нарешті оцей цирк з профанацією самої ідеї гімназійної освіти шляхом дарування шляхетної назви гімназія всім неповним середнім школам і обзивання ліцеями всіх шкіл, де є старші класи.
Якщо є ресурс, організуйте в кожному регіоні кілька справжніх ліцеїв та гімназій, а всім іншим поверніть дореформаторську назву "школа", яка забезпечить усім дітям конституційне право здобути загальну середню освіту.
Бо піар-проєкт назвали "Нова українська школа" (НУШ), а саме поняття "школа" десь загубили.
І припиніть носитись "як дурень з крашанкою" з "профільною". Профілізація є вже застарілою ідеєю. Зараз в старших класах треба намагатись забезпечити кожному учневі індивідуальну освітню програму, а не заганяти його у вузький коридор «профілю».

Повторюю лікнеп для "агентів змін":
• Так, не може гімназія чи ліцей мати початкової школи.
• Ні, не є і не може бути гімназією непродвинута школа в якій немає старших класів.
• Так, у справжньому ліцеї має бути принаймні понад 500 учнів.
• Ні, не може бути ліцею в невеличкому населеному пункті(селі чи райцентрі, де мекає менше 10 тис. людей).
• Так, усі діти мають конституційне право на освіту, тому треба НЕГАЙНО повернути в Україну звичайну школу.
• Ні, оте, що рехворматори назвали гімназіями та ліцеями насправді не є і ніколи не буде гімназіями та ліцеями.
• Так, якщо є відповідний ресурс(матеріальний, кадровий тощо) можна створити в кожній області 2-3 справжніх ліцеї.
• Ні, те що вчудили рехворматори насправді не сприяє «рівному доступу до якісної освіти», а лише знищує останні острівки якісної освіти, які були в навчальних закладах нового типу.
• Так, тільки за профанацію самої ідеї гімназійної освіти шляхом дарування шляхетного імені – гімназія усім неповним середнім школам та трагікомедію з сьогоднішнім ліцеєдійством, усіх НУШиків треба не підпускати до освіти мінімум 100 років і не давати їм гранти на рехворми.
Було:
З початку 90-х звичайні школи і навчальні заклади нового типу.
Гімназія – середній загальноосвітній заклад для обдарованих і здібних дітей, що забезпечує їхню науково-теоретичну, гуманітарну, загальнокультурну підготовку та задовольняє різнобічні освітні запити особи, суспільства, держави.
Ліцей – спеціальний заклад освіти для обдарованих дітей, що забезпечує здобуття освіти понад державний мінімум та здійснює науково-практичну підготовку, задовольняє різнобічні освітні запити особи, суспільства і держави.
Справжні гімназія та ліцей не мали території обслуговування(мікрорайону) і набирали учнів на конкурсній основі.
Могло бути навчально-виховне об’єднання(НВО). Наприклад, я багато років очолював таке об’єднання: гімназія ім. Тараса Шевченка – центр позашкільного виховання «Контакт» – початкова школа «Гармонія». Кожен з цих трьох закладів мав окрему будівлю, а разом вони створювали гімназійний кварта у центрі м. Кропивницького.
Стало:
За законом «Про освіту» 2017 року:
гімназія - заклад середньої освіти II ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує базову середню освіту;
ліцей - заклад середньої освіти III ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу освіти), що забезпечує профільну середню освіту.
Освітній експерт:
Громовий Віктор