►► Що для людини найцінніше у житті? Життя — це найцінніший дар.
►► Де ми можемо зашкодити нашому життю? На вулиці, на дорозі...
►► А чи може нам щось зашкодити вдома?
Удома ми користуємося пральними порошками та мийними засобами. На кухні, в кухонній шафі, зберігаються оцет або оцтова есенція. Користуються оцтом не щодня, тому трапляється, що етикетка відклеюється від пляшки. Мама про це пам'ятає, вона знає, що ось у цій пляшці — оцет, а білі дрібочки ось у цій баночці без етикетки — лимонна кислота.
►► Який із цього слід зробити висновок?
Дуже простий: не пийте й навіть не куштуйте нічого з пляшок і банок, якщо ви не впевнені, що там лежить. Ще на кожній кухні можна знайти засіб для миття посуду, порошок або гель для чищення мийки та плити. Можливо, там же стоїть рідина для миття скла. Усі ці засоби допомагають підтримувати чистоту в домі, але користуватися ними потрібно дуже акуратно.
►► Що допоможе нам правильно користуватися засобами?
На кожному засобі є інструкція для правильного користування ними. Слід обов'язково дотримувати інструкцій на етикетці. І якщо там написано: «Уникати контакту зі шкірою», то цим засобом можна користуватися, лише надягнувши гумові рукавички.
►► Чому обов'язково слід надягати гумові рукавички?
Можна отримати опік! А опік — це дуже боляче!
►► Які небезпечні засоби ми можемо знайти у себе у ванній?
Порошки та інші засоби для прання — відбілювачі, кондиціонери для білизни, засоби для чищення сантехніки, різні шампуні, лаки для волосся, дезодоранти, одеколони, засоби для гоління. Вони містяться в таких гарних баночках!
►► Чому їх узагалі не слід торкатися?
Не тому, що батьки сваритимуть, а тому що всі ці засоби призначені для дорослих, розраховані на шкіру дорослої людини.
►► Ще про які засоби не пригадали?
Про банки з фарбою й розчинниками, клеєм та іншими незамінними під час ремонту речами. Ці засоби — токсичні речовини, отруйні. їх навіть нюхати заборонено!
Чому їх заборонено нюхати? Вони отруйні! «Отрута» (грецькою тохікогі). Зрештою, потрібно пам'ятати, що багато які з цих речовин і навіть їх пари легко загоряються, тому всі ємності необхідно тримати щільно закоркованими. У жодному разі не користуватися поруч із ними сірниками або запальничкою.
Нині у світі нараховується до 6 млн. хімічних речовин. Отруйними речовинами, що найчастіше зустрічаються у побуті, є хлор, ртуть, аміак та ін.
Хлор — це газ жовто-зеленого кольору з різним характерним запахом. У великій кількості його використовують для відбілювання тканин і паперової маси, знезараження питної води та ін.
Аміак — безбарвний газ із характерним різким запахом (нашатирний спирт).
Рідкий аміак використовують як робочу речовину у холодильних машинах. Аміачну воду застосовують як добриво.
Ртуть — небезпечна речовина. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні, у високій концентрації виникають гострі отруєння. Потрапивши до організму через органи дихання, ртуть залишається там назавжди.
►► Як хімічні речовини можуть потрапити до організму людини?
Найпоширенішими випадками отруєння є:
• засобами миття ванн;
• знищення плям від іржі;
• відбілювання тканини.
►► Що потрібно робити, щоб уникнути хімічних отруєнь?
Не можна брати до рук та не вживати невідомі речовини.
►► Що слід робити, якщо випадково розбили склянку з хімічною речовиною?
Необхідно негайно надягнути вологу марлеву пов'язку, провітрити приміщення. Далі слід сповістити про це дорослих. Якщо хімічна речовина суха, то не дмухайте на неї, не намагайтеся стерти її за допомогою одягу.
►► Що відбувається, якщо небезпечні хімічні речовини потраплять до організму людини? Потрапивши всередину організму, небезпечні хімічні речовини вражають органи дихання і травлення. Потрапивши на шкіру чи в очі, ці речовини спричиняють опіки. Людина відчуває пекучий біль, шкіра червоніє. У цьому разі промийте вражену ділянку шкіри чи очі великою кількістю води протягом 10-15 хв. Сильні отруєння засобами побутової хімії лікують тільки в лікарні.
►► Яким є алгоритм надання першої допомоги?
Перша допомога залежить від того, яка речовина спричинила отруєння.
Загальні принципи надання першої допомоги:
• при потраплянні отруйної речовини на шкіру, слід ретельно промити водою ділянку, на яку вона потрапила. Після чого необхідно зняти одяг, на якому залишилися сліди цієї речовини;
• при потраплянні отруйної речовини до очей, потрібно негайно промити очі великою кількістю проточної холодної води;
• при вдиханні отруйної речовини необхідно прополоскати рота та, якщо можливо, надати постраждалому випити велику кількість рідини. Необхідно негайно вивести чи винести постраждалого на свіже повітря. Одяг також бажано зняти, адже він міг увібрати пари отруйної речовини. Якщо це неможливо, то необхідно хоча б розстебнути одяг та забезпечити надходження свіжого повітря.
►► Що необхідно робити, якщо людини втратила свідомість?
У разі втрати свідомості необхідно піднести до носу постраждалого розчин нашатирного спирту, а при зупинці дихання зробити штучне дихання.
►► Як діяти при потраплянні хімічної речовини до шлунку?
Усе залежить від того, яка речовина потрапила до шлунку. При потраплянні лікарського препарату до шлунку необхідно випити декілька склянок води з активованим вугіллям із розрахунку (1 г на 1кг маси тіла) та спробувати викликати блювоту. При потраплянні до шлунку їдких речовин перша допомога залежить від того, яка хімічна речовина потрапила до організму.
Алгоритм надання першої допомоги:
— негайно викликати лікаря;
— до прибуття лікаря видалити слину та слиз з рота потерпілого;
— чайною ложкою, обгорнутою серветкою, марлею, протерти ротову порожнину;
— дати випити 2-3 стакани води (краще — з льодом).
►► Що не можна робити? Неприпустимо викликати блювання.
►► Чому заборонено викликати блювання?
Їдкі речовини можуть потрапити в дихальні шляхи або знову обпекти стравохід.
Користувач:
Бокова Аліна Віталіївна