9 квітня 2024 о 12:37
16 0
2 1 3

Виховна година - "Дорожні розмітки".

Дорога – це будь-яка використовувана для руху дорога, вулиця, провулок, включаючи тротуари, узбіччя.

Основна частина дороги, яка призначена для руху транспортних засобів, називається проїзною частиною. На проїзній частині вулиць, доріг, а також на різних дорожніх спору­дах (на мостах, естакадах, у тунелях) можна побачити різні лінії, на­писи та інші позначення, нанесені фарбою білого й жовтого кольорів. Ці лінії й позначки називають дорожньою розміткою. Дорожня розмітка допомагає водіям і пішоходам орієнтуватися в русі, що сприяє підвищенню безпеки руху.

Дорожня розмітка поділяється на горизонтальну та вертикальну і використовується окремо або разом з дорожніми знаками, вимоги яких вона підкреслює або уточнює.

Горизонтальна дорожня розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Вона наноситься на проїзній частині або по верху бордюра у вигляді ліній, стріл, написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно з пунктами Правил дорожнього руху.

Вертикальна розмітка у вигляді смуг білого і чорного кольору на дорожніх спорудах та елементах обладнання доріг призначена для зорового орієнтування.

Лінії пішохідного переходу. Перехід позначають широкими смугами, нанесеними білою фарбою. Його називають «зеброю». На широких вулицях пішохідний перехід типу «зебра» іноді доповнюють стрілками. Стрілки нагадують людям, що під час переходу вулиці слід дотримуватись правого боку пішохідного переходу. Це дозволяє уникнути зіткнення зустрічних потоків пі­шоходів. Пішоходи не стикатимуться і швидше звільнять проїж­джу частину. У результаті не буде заторів транспортних засобів на проїжджій частині.

Лінії, що розділяють зустрічні потоки транспортних засобів. Ці лінії наносять уздовж вулиці або дороги по осі проїжджої частини. Вони можуть бути суцільними або переривчастими. Переривчасті лінії, що розділяють зустрічні потоки, водії автомобілів і велосипедисти можуть перетинати по обидва боки. Перетинати ж суцільні лінії розмітки або рухатися по них забороняється.

Пішоходи повинні пам'ятати, що, дійшовши до лінії поділу зу­стрічних потоків автомобілів, слід подивитися праворуч, пропус­тити транспортні засоби й продовжувати перехід вулиці.

Лінії, що поділяють проїжджу частину на смути (ряди), якими рухаються транспортні засоби в одному напрямку. Дві або три такі паралельні лінії показують водієві, що можна рухатися у два або три ряди.

Лінії, що позначають місця, де велосипедна доріжка перетинає проїжджу частину вулиці або дороги. У місці перетинання наносять переривчасті лінії зі стовщеними штрихами у формі квадратиків. Велосипедист, перетинаючи вулицю або дорогу, повинен переконатися у відсутності транспортних засобів, які наближаються, і лише після цього може почати рух.

Стоп-лінія. Цю лінію зазвичай наносять на перехрестях перед пішохідними переходами. Водій автомобіля, мотоцикліст і велосипедист зобов'язані зупи­нитися біля цієї лінії та чекати поки сигнал світлофора або жест регулювальника не дозволять їм рухатися через перехрестя. Лінії, що позначають зупинки транспортних засобів загального користування, які рухаються за встановленими маршрутами Майданчики, де зупиняється міський транспорт, на проїжджій частині вулиць обводять зиґзаґоподібною лінією жовтого кольору.

Є й інші лінії горизонтальної розмітки, але їх повинні добре знати лише водії.

Вертикальна розмітка Вона наноситься, наприклад, на поверхні опор мостів, шляхопроводів, огороджень, що встановлюються на небезпечних для руху ділянках доріг, на круглих тумбах, розташованих на острівцях безпеки тощо.