Тема: «Символи України»
Програмовий зміст:
Зв’язне мовлення:
розвивати в дітей монологічне мовлення:формувати вміння слухати і розуміти зв’язні тексти, удосконалювати вміння переказувати твори за запитаннями вихователя; формувати культуру мовного спілкування.
Граматика: вчити узгоджувати іменники з числівниками у роді, числі і відмінку;
Словник:
збагачувати словник новими словами(держава, гімн, герб, прапор, Батьківщина, символи), забезпечити засвоєння цих слів і їх доречне вживання відповідно до контексту висловлювання. Закріплювати вміння дітей утворювати антонімічні пари. Збагачувати мовлення дітей прислів’ями.
Сприяти розвитку пам’яті, слухової та зорової уваги; виховувати патріотичні почуття, гордість за свій народ, Батьківщину.
Матеріал:
Презентація, сердечка, макет телевізора, свічка, ліхтарик.
Попередня робота:
бесіди про рідне місто, сім’ю; перегляд ілюстрацій з краєвидами України; читання творів про Україну; заучування напам’ять віршів за темою; слухання українських народних пісень; ліплення народної іграшки; малювання українських орнаментів.
Хід заняття
(слайд 1)
Організаційний момент
Доброго ранку, мої малята!
На землі великій є одна країна,
Гарна, неповторна, красна, як калина.
І живуть тут люди добрі, працьовиті,
І скажу, до речі, ще й талановиті,
Землю засівають і пісні співають,
На бандурі грають і вірші складають,
Про ліси і гори, і про синє море,
Про людей і квіти, то скажіть же, діти,
Що це за країна?......
ДІТИ: Наша славна Україна.
Основа частина
—А вас чекає щось незвичайне і дуже цікаве.
Сьогодні, діти, ми з вами зустрілися знову,
Про маленьких українців проведем розмову
Про теплу, рідну, любу сторону,
Про нашу з вами Україну.
(слайд 2)
—Діти,скажіть, будь ласка, як називається наша Батьківщина? (Україна). Україна — це наша земля, рідний край. А ще Україна — це наша Батьківщина. Там, де народилася людина, там і є її Батьківщина. В кожної країни є свої символи,от і в нашої країни є символи,про які я вам розповім в легенді. А ви уважно слухайте,і скажете:
—Від кого сини отримували свої імена?
РОЗПОВІДАННЯ ЛЕГЕНДИ(первинне читання)
(слайд 3)
Давно-давно жила колись жінка. І було в неї три сини. Росли вони чесними, сміливими, дуже любили свою матусю.
Підросли вони і вирішили піти у світ. (слайд 4)
Вирушив у дорогу найстарший син.
Мати на згадку про себе подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син у люди.
Його звали Тризуб. (слайд 5)
Настала черга середнього сина.
Йому мати подарувала в дорогу синьо-жовту тканину. Своїми гарними справами прославляв він свою матір.
Ім’я одержав середній син Прапор. (слайд 6)
А там, де був найменший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня.
Адже мати своєму наймолодшому синові подарувала красивий солов’їний голос.
І одержав син за свій голос і красивий спів ім’я Гімн.
—То від кого сини отримували свої імена?(від матері)
(Повторне читання легенди)
—Малята,уважно слухайте легенду,адже потім будемо її переказувати!
Переказ легенди за запитаннями та допомогою вихователя.
—Скільки синів було у матері?
—Якими росли сини?
—Який син перший вирушив у дорогу?
—Як його звали?
—Що мама подарувала йому на згадку про себе?
—Який син пішов далі в дорогу?
—Як його звали?
—Одяг якого кольору подарувала мама середньому синові?
—А що відбувалося там, де був молодший син?
—Як його звали?
—То тризуб, герб, гімн-це? (символи України)
(слайд 7)
—Малята,можливо хтось знає вірш про Україну?
1.Україна – рідний край.
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти.
Тут живемо я і ти.
2.Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша солов’їна
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна.
—Дуже гарні вірші і в кожному проспівується любов до Батьківщини.
— Діти,а зараз я пропоную вам відправитись в уявну мандрівку над Україною,а полетимо ми найбільшим у світі літаком, який створений в нашій країні. (слайд 8) Називається він «Мрія»
— Скажіть,що потрібно мати щоб потрапити на літак?(квитки)
—Але у нас немає квитів на літак. Щоб отримати квитки нам потрібно виконати завдання.
Мовленнєва вправа «Один-багато» (вихователь називає слово, а діти відміняють його з числівником)
Один прапор-багато прапорів(слайд 9)
Один герб-багато гербів(слайд 10)
Одне поле-багато полів(слайд 11)
Одна стежка-багато стежок(слайд 12)
Одна хустка-багато хусток(слайд 13)
Один українець-багато українців(слайд 14)
Одна українка-багато українок(слайд 15)
Один вінок-багато вінків(слайд 16)
Одна хлібина-багато хлібин(слайд 17)
Одна вишиванка-багато вишиванок(слайд 18)
Один рушник-багато рушників(слайд 19)
Одна калина-багато калини(слайд 20)
—Молодці,виконали завдання,тож отримуємо квитки на літак.
(слайд 21)
—Полетіли?
(слайд 22)
Фізкультхвилинка «Подорож на літаку»
Ручки ставимо отак — Він летить, стрілою мчиться, Ось і Україна вже під нами — Широченний ось майдан, Ось Дніпра прозорі хвилі, | (Діти розводять руки в сторони.) (Не змінюючи положення рук, похитують тулубом праворуч-ліворуч.) (Стають навшпиньки і тягнуться руками вгору.) (Розводять руки в сторони.) (Виконують плавні рухи кистями витягнутих уперед рук.) |
—А тепер заплющіть очі, будемо приземлятися....
—А зараз ми з вами вирушимо до кінотеатру,на цікавий фільм. (слайд 23) Щоб потрапити до кінотеатру,що нам потрібно?(квитки)
— Але знову у нас немає квитків на фільм. Потрібно виконати завдання,щоб отримати квитки.
Мовленнєва вправа «Скажи навпаки»
—Малята,я буду вам називати слово,а ви повинні мені сказати інше слово-протилежне за значенням. Наприклад солодкий-кислий.
— Тобі Макар, скажу я слово «високо»,
— А ти промовиш?(низько);
— Скажу тобі Кіра «далеко»,
— Ти скажеш мені? (близько).
Слова для гри: чистий-брудний, широкий-вузький, великий-малий,
вгорі-внизу, вперед-назад, чорний-білий, мокрий-сухий, веселий-сумний, день-ніч, один– багато,холодний-гарячий,брудний-чистий,добрий-злий,повільний-швидкий,хворий-здоровий, та ін.
—Супер,справились.
(слайд 24)
— Ось і наші квитки.
—Нарешті,вирушаємо до кінотеатру. Давайте повторимо слово «кінотеатр» по складах кі-но-те-атр.Сідайте зручно,адже вас чекає не простий фільм,а чарівний! Адже для його перегляду нам буде потрібен ліхтарик.
(слайд 25)
Гра «Телевізор»
— Що ви бачите?
Один прапор-багато прапорів
Один герб-багато гербів
Одне поле-багато полів
Одна стежка-багато стежок
Одна хустка-багато хусток
Один українець-багато українців
Одна Українка-багато українок
Один вінок-багато вінків
Одна хлібина-багато хлібин
Одна вишиванка-багато вишиванок
Один рушник-багато рушників
Одна калина-багато калини.
— Дякую вам за перегляд фільму.
Підсумок
— Діти, ось і добігла кінця наша подорож Україною. Повертаємося до дитячого садочка.
Ручки ставимо отак —
Ось і сіли ми в літак.
Мотори завели й полетіли в дитячий садок.
(слайд 26)
—Давайте пригадаємо про що ми сьогодні говорили.
—Як називається наш український літак?(Мрія)
—Як звали синів у легенді?
—Тож,герб,прапор і гімн — це що?(символи)
—Як називається наша Батьківщина?(Україна)
—Де дивились фільм?(кінотеатр)
— Ми сьогодні багато говорили про Україну.
(слайд 27)
—Давайте з вами запалимо свічечку, яка буде символом нашої любові до України.
І у ваших сердечках нехай запалає маленький «вогник» гордості за те, що ви – українці.
Я прошу вас пронести цей вогник через усе своє життя.
Тож будьте чесні, розумні, горді, любіть рідну Батьківщину.
(слайд 28)
—А завершити нашу мандрівку, хочу прислів’ям.
«Без Батьківщини немає людини»
—Давайте разом з вами повторимо його і запам'ятаєм.
—Дякую вам малята за подорож.