Тема: Казка В.О.Сухомлинського «Як їжачиха приголубила своїх діток»
Мета: познайомити дітей з казкою, формувати вміння уважно слухати вихователя, відповідати на поставлені запитання. Закріпити знання про їжака, його зовнішню будову, повадки та спосіб життя. Розвивати зорову увагу, дрібну моторику. Виховувати працьовитість, товариськість, позитивні емоції, вміння милуватися об'єктами живої природи, виражати співчуття, доброзичливість.
Обладнання: листочки, іграшки (зайчик, лисичка, ведмедик, їжачок), кошик з яблуками, атрибути до гри «Збери морквинки», заготовки з картону їжачків, прищіпки, декорації.
Хід заняття
Психогімнастика
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку в небі пташки!
Доброго ранку, всі малюки!
Вихователь. – Дітки, погляньте , хто заглядає до нас у віконечко? (Сонечко).
- Яка пора року настала? (Осінь).
Погляньте, малята, як гарно стало,
Від листя яскравого все розцвіло.
Це осінь-чарівниця тут ходила
І листя все позолотила.
Осінь.
Я красуня Осінь
Прийшла до вас, малята,
І золотих листочків,
Вам принесла багато.
- Погляньте, скільки листочків? (Багато).
- Якого вони кольору? (Жовтого, зеленого, червоного).
Вихователь. Восени сонечко вже не так гріє, часто йдуть дощі.
Осінь. Дітки, ви знаєте, як крапає дощик. (Так). Покажіть мені, будь-ласка.
Діти.
Крап-крап-крап, дощик, дощик, крап і крап.
Мокрі всі доріжки,
Нам не можна йти гулять,
Бо намочим ніжки.
Вихователь. Дощик закінчився, але залишилися калюжки.
Осінь. Малята, я вас запрошую всіх до осіннього лісу. Але щоб потрапити до лісу, нам з вами треба обійти калюжки, щоб не замочити ніжки.
Вихователь.
Наші ніжки йдуть, йдуть.
У веселу путь, путь.
Все вперед за кроком крок,
Спритні ніжки у діток.
- Молодці, з цим завданням справилися.
Осінь. Дітки, от ми в лісі, подивіться навкруги, як гарно шумлять дерева, чути звуки звірят.
(Запис на магнітофоні)
Вихователь. Діти, погляньте, ось і галявина. Хто живе у лісі? (Зайчик, лисичка, ведмедик, їжачок)
Фізкультхвилинка
Ми вчимося ходити,
Ми сьогодні не малята,
А малесенькі звірята.
У лісочку поживаєм,
До пеньочка завітаєм!
Першими прибігли зайчики
(Показ зайчика іграшки)
Зайчики-пострибайчики,
Зайчики-пострибайчики
Скік-скік-скік!
А за зайчиками – лисичка,
(Показ іграшки лисички).
Рудохвостая сестричка.
Йде ведмедик клишоногий,
(Показ іграшки ведмедика)
Ледве піднімає ноги.
Туп-туп-туп!
Тихо їжачок повзе,
(Показ іграшки їжачка)
Груші, яблука везе.
Їжачок, їжачок,
В нього повний рюкзачок.
Вихователь. Дітки, послухайте, хто це фиркає? (Їжачок). Так, малята, це мама їжачиха. Вона живе в норі, а з нею живуть маленькі їжаченята.
- Мама-їжачиха яка? (Велика).
- А їжачки, які? (Маленькі)
- А чому вони сумні? Їжачиха хоче щось сказати мені на вушко. А сумні вони тому, що немає у них піджачків із голочок і вони не можуть у садочку назбирати яблучок. Допоможемо їм. А замість голочок у нас будуть прищіпки.
(Діти виконують завдання колективно з допомогою вихователя).
- Ось наші їжачки і посміхаються.
- Як фиркають їжачки? (Ф-ф-ф-ф-ф).
Вихователь. Ви б хотіли послухати, яка пригода сталася з їжаченятами та їх мамою їжачихою. То ж сідайте зручненько і послухайте уважно казку В.О.Сухомлинського
«Як їжачиха приголубила своїх діток».
(Показ лялькового театру)
Як Їжачиха приголубила своїх діток
|
У Їжачихи було двоє їжаченят – кругленькі, мов клубочки, з маленькими голочками. Одного разу покотилися клубочки – їжаченята поживи шукати. Котяться садом, котяться городом. Побачили Зайчика. Їсть Зайчик солодку морквинку. Їжачкам теж захотілось морквинки покуштувати. Тільки висунули маленькі голівки, а Зайчик як закричить:
- Геть звідси! Ви гидкі, колючі!
Прикотилися їжаченята до матусі, плачуть.
- Чому ви плачете, діточки мої любі? – запитує мати.
- Зайчик каже, що ми гидкі, колючі.
А Їжачиха пригорнула маленьких діток, приголубила їх:
- Та хіба ж ви колючі, діточки мої рідненькі, - промовила вона. Волоссячко у вас м’якесеньке, як льон. Ви ж пухнасті, кругленькі, мов м’ячики.
Вихователь. - Сподобалась вам казка?
- Кого ви бачили?(Їжачків)
- Ще хто там був?(Зайчик)
- Чи правильно Зайчик вчинив? Можна було ображати їжаченят?
Давайте ми пожаліємо наших їжаченят і зберемо для них морквинки.
Рухлива гра «Збери морквинки».
Осінь. Малятка, взимку в нірці холодно, тому давайте разом ще назбираємо листочків, щоб їжачкам було тепло взимку.
Рухлива гра «Збери листочки»
Осінь. Дітки, їжачиха- мама хоче подякувати і подарувати вам кошик з яблуками. А мені прийшов час з вами прощатися . До побачення, малята!
Вихователь. - Сподобалася вам мандрівка до лісу?
- Яких звірят ми зустріли в лісі?
- Яка шубка в їжачків?
Час повертатися в групу. До побачення звірятам та гостям.