Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

24 січня 2023 о 02:32
2 0

Як розвивати критичне мислення в школярів?

0401duyd-705c-512x512.jpg

Критичне мислення є важливою навичкою, яку діти повинні розвивати, щоб в подальшому стати успішними, у своєму вже дорослому та не безтурботному житті. Критичне мислення — це вміння самостійно мислити, об’єктивно оцінювати інформацію та приймати виважені рішення. Навички критичного мислення важливі для вирішення проблем, прийняття рішень а також творчого мислення. Як батьки та вчителі, ми зобов’язані допомогти дітям розвинути цю категорію, що допоможе розвинути базові навчальні компетентності в учнів.

0401duyi-a6ee-512x432.jpg

Першим кроком у розвитку критичного мислення у дітей є створення безпечного середовища, де вони зможуть досліджувати та пропагувати свої власні ідеї, не боячись засудження чи критики з боку вчителя чи батьків. Це означає — створити атмосферу відкритого діалогу та дозволити дітям висловлювати свої думки, не боячись бути якось засудженими чи висміяним з боку дорослих. Заохочення дітей ставити запитання та обговорювати свої ідеї з іншими, також допоможе їм навчитися критично мислити на різні теми.

Крім того, батькам і педагогам важливо моделювати навички критичного мислення у дітей. Це означає залучати їх до активної участі у розмовах, які передбачають аналіз інформації, оцінку доказів та зіставлення наявних фактів,а також розгляд різних точок зору на проблемну тему. Роблячи це, ми зможемо показати дітям, як критично мислити про навколишній світ.

0401duyh-0911-512x512.jpg

Ще один спосіб допомогти дітям розвинути навички критичного мислення – це надати їм можливості для вирішення проблем. Це може включати такі способи, як головоломки або ігри, які вимагають від них використання логіки та здатності до міркування для вирішення поставленої проблеми. Ці дії також можуть допомогти дітям навчитися аналізувати інформацію та знаходити «творчі рішення» при виконанні того чи іншого завдання.

Нарешті, важливо, щоб батьки та вчителі заохочували дітей до критичного мислення, ставлячи запитання, які вимагають не лише відповіді «так» чи «ні», а й запитання відкритого, творчого характеру. Такі типи запитань можуть допомогти стимулювати процеси мислення та спонукати дітей глибше думати про тему чи проблему.

Тому, підсумовуючи вищевикладене, робимо висновок, що розвиток критичного мислення у дітей вимагає: терпіння, керівництва та підтримки як з боку батьків, так і вчителів. Забезпечення безпечного середовища, де діти зможуть досліджувати свої власні ідеї, не боячись засудження чи критики; моделювання навичок критичного мислення; надання можливостей для вирішення проблем; поставлення питань відкритого типу. Так ми зможемо допомогти створити середовище, в якому діти зможуть критично мислити. За допомогою цих стратегій ми можемо точно гарантувати, що наші майбутні покоління отримають необхідні навички, необхідні для їх подальшого успіху в житті!

Практичні поради для педагогів та батьків:

  • Заохочуйте відкриті запитання: ставте дитині відкриті запитання, на які потрібно відповісти більше, ніж «так» або «ні». Це допоможе їм глибше та критичніше мислити про тему.

  • Моделюйте критичне мислення: покажіть дитині, як мислити критично, обговорюючи з нею теми та проблеми. Ставте їм запитання та заохочуйте їх також ставити запитання вам.

  • Пропагуйте дослідження: дозвольте вашій дитині / учню досліджувати свої інтереси та цікавості. Це допоможе їм виробити власні ідеї та думки, необхідні для критичного мислення. Якщо дитина помиляється, лайте їй можливість задуматися та самостійно «дійти до відповіді».

  • Розвивайте творчі здібності. Такі творчі заняття, як малювання, ліплення, конструювання та письмо, можуть допомогти дітям розвинути навички критичного мислення, заохочуючи їх мислити нестандартно та знаходити нові рішення проблем.

  • Розвиньте навички «вирішення проблем»: допоможіть своїй дитині навчитися визначати ступінь проблеми, генерувати можливі рішення, оцінювати вже прийняті рішення. А головне, дайте їй змогу обирати, навіть якщо ви знаєте, що це хибний варіант. Це допоможе їй з часом розвинути навички критичного мислення.

Читайте також: