Виховна година " Мій улюблений світ - без насильства"
Мета - ознайомити дітей з документами, які захищають їх права; теоретично обґрунтувати сутність насильства, з'ясувати основні причини насильства над дітьми в середовищі сім'ї та виявлення шляхів його подолання.
Хід виховної години
1. Повідомлення теми і мети виховної години
Дитячі очі чисті, щирі
В них видно наміри й думки,
Вони хоч чорні, сині, сірі
Бувають радісні й сумні.
Мабуть, радісними є очі дітей, коли у них щасливе дитинство, коли ніщо не пригнічує і не турбує. А сумними – коли діти зазнають страждань, принижень.
- На жаль, ми живемо у світі де, існує таке негативне явище, як насилля. Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, приниження. Ми вже звикли сприймати насильство, як щось неминуче. Але ж прояви насильства порушують права людини, принципи вільного та справедливого існування.
- І коли насильство чиниться поруч з нами, чи у нас в домі, в школі, на вулиці, ми можемо зупинити його.
Сьогодні ми зібралися щоб поговорити про насилля. Працювати ми будемо в групах.
2. Гра « Сніжинки» ( Візьміть серветку, обірвіть правий кінець, зігніть вдвоє – обірвіть правий кінець, повторіть ще раз. Розкрийте серветку. Що у вас вийшло? Є однакові сніжинки ?)
Вчитель. Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний або жовтий. Одні люди високі, інші – невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе.
3.Вправа «Асоціації».
У кожної групи на партах лежить аркуш паперу та фломастери. Запишіть,
які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «насильство»?
Наприклад, слово «насильство» може викликати асоціації: негатив, ненависть, агресія, страх, стрес, знущання, побиття, лицемірство, вигнанець, позбавлення тощо.
(Зачитування відповідей кожної групи).
4. Види насильства.
Є різні види насильства. (Перегляд презентації.)
5. Вправа «Склади вислів».
Впізнайте вид насильства і з’єднайте частини визначень.
Фізичне насильство –удари, кидання в інших різними предметами, штовхання, підніжки, бійки.
Психологічне насильство –залякування, погрози, глузування, приниження, обзивання, образливі й принизливі прізвиська.
Економічне насильство – навмисне пошкодження особистого майна, одягу; вимагання грошей або речей; жебракування, крадіжка.
Шкільне насильство – це те, що стосується твого однокласника або учня твоєї школи: приставання, розповсюдження пліток, побиття; вилучення грошей, речей.
6. Види насильства. Практикум «Аналіз ситуацій».
У повсякденному житті ми зустрічаємось із насильством. Який це може мати вигляд, давайте розглянемо ситуації.
Завдання:
_ Вам потрібно визначити вид насильства, вказати агресора ситуації (той, хто здійснює насилля).
Ситуація 1.
Петрик, зайшовши у їдальню, і як завжди, сів не на своє місце. До нього підійшла Оленка і попросила звільнити її стілець. Він відштовхнув дівчинку з такою силою, що вона впала на підлогу.
Ситуація 2
Під час перерви Юрко бігав по класу і штовхнув Іринку. Дівчинка, падаючи, ненароком розбила вазу на столі вчителя. В клас зайшла вчителька і побачила розбиту вазу. Іринка намагалась пояснити, що трапилось на перерві, але вчителька не вислухала оправдань і нагримала на неї.
Ситуація 3
Більшість хлопців із 4 класу мали кишенькові гроші, якими вільно розпоряджались, але батько Ігоря сказав: “Матимеш гроші тоді, коли в табелі будуть лишень 11 і 12 балів”
Ситуація 4
Іванко не хотів дружити з Васильком тому, що в нього темний колір шкіри
Вчитель. У конфліктній ситуації агресор завдає шкоду не тільки жертві, а й собі. Він не хоче відповідати за свої вчинки, спеціально заподіює шкоду іншим, тим самим він руйнує своє здоров’я. Адже лють, жорстокість і злість руйнують його нервову систему - і хвороби неминучі.
7. Тема насилля у казках.
Я гадаю, що всі ви любите читати або слухати казки. Тему насильства ми можемо спостерігати не тільки в житті, але і в казках. Зараз ми з’ясуємо, як виявляється жорстокість у деяких казках.
(Перегляд презентації)
≪Кирило Кожум'яка≫ (Фізичне насильство).
≪Червона Шапочка ≫ (Фізичне насильство).
≪Царівна-жаба≫ (Психологічне та економічне насильство.
≪Золотий ключик або пригоди Буратіно ≫ (Фізичне, психологічне та економічне насильство) .
8. Коло ідей «Як зупинити насильство і куди потрібно звертатись?»
Завдання: подумайте, обговоріть це питання і запропонуйте свій варіант.
Якщо ж ви стали жертвою насилля, чи свідком вам потрібно звертатись :
- До батьків
- Класного керівника
- Шкільного психолога
- Вас захищає держава та закони. Прочитайте, які правові документи, захищають ваші права.
1959 р. - Декларація прав дитини
1982 р. - Конвенція ООН про права дитини.
1991 р. - Україна підписала Конвенцію ООН про права дитини і зобов'язалася її виконувати
1991 р. - прийнято Закон України про освіту
1996 р. - прийнято Конституцію України
2001 р. - прийнято Закон України «про охорону дитинства».
9. Створення пам’ятки «Як вберегтися від насильства»
Давайте підсумуємо сказане і створимо пам’ятку « Як вберегтися від насильства».
- Попереджай батьків, куди, з ким ідеш, коли повернешся.
- Не заходь у підвали, підсобні приміщення, у машини.
- Якщо ти десь затримався, передзвони батькам, попроси, щоб тебе зустріли.
- Постарайся, щоб твій маршрут проходив не через ліс, парк.
- Якщо тобі здалося, що тебе хтось переслідує, перейди на іншу сторону, зайди в магазин, звернись до дорослих.
- Якщо тебе зупинили і попросили показати дорогу, постарайся пояснити на словах, не сідаючи у машину.
- Якщо незнайома людина відрекомендувалась другом твоїх батьків, не спіши запрошувати її додому, попроси зачекати їх приходу на вулиці.
- Якщо при вході у під'їзд ти помітив незнайомців, зачекай, доки хто-небудь із сусідів не ввійде разом з тобою.
- Не входь в ліфт разом з незнайомими,
10. Підсумок.
Нажаль, з проявами насильства ми зустрічаємося з вами дуже часто і в громадських місцях і в сім’ях і в наших шкільних колективах.
Ми гостро реагуємо на біль і образи по відношенню до себе і не помічаємо, як кривдимо інших самі.
Треба навчитися розуміти людей,любити їх, прощати і ставитися до них неупереджено. Нехай вони в чомусь і відрізняються від нас. Треба навчитися розуміти людей і вибачати їм, ставитися до інших так, як би ви хотіли, щоб ставилися до вас.
- Дякую, діти, вам за роботу, гостям за увагу.!!!!!!!1