Конспект заняття зі сталого розвитку + економічне виховання + соціум для дітей старшої групи.
Тема: Вода джерело життя, збережемо її
Мета: Вчити дітей виділяти одну з першочергових потреб- потребу у воді. Формувати уявлення про одну з найпоширеніших речовин у природі- воду, про значення води для життя всіх живих об'єктів на Землі. Розвивати навички економного витрачання води в домашніх умовах. Вправляти в умінні розв'язувати проблемні ситуації, уміння давати обгрунтовані відповіді. Виховувати бажання берегти водні ресурси, любити та бережно ставитись до природи.
Хід заняття: Проблемна ситуація: Діти приходять мити руки перед сніданком, а в крані нема води.
Що робити?( Витерти вологими серветками, намагатися не торкатися їжі руками- відповіді дітей.)
Як дітям помити ручки?( У групі є пляшка з водою, якщо не до кінця відкрити кришечку, то потече вода, цієї води буде достатньо для того щоб помити ручки)
Діти разом з вихователем експериментують, чи вистачить води щоб помити всім ручки.
Висновок: Води вистачило, навіть залишилась.
Виходить якщо так корисуватися водою то можна з економити, таким чином більше прісної води залишиться в водоймах.
Отже, під час миття рук кран не слід відкривати на всю, необхідно щоб вода текла тоненькою цівкою.
-Що тече з крану?(вода)
-Хто має потребу у воді?(люди,рослини,тварини)
-Що означає слово “потреби”?(необхідність у чомусь, бажання щось мати)
Потреба у воді- це першочергова потреба для всього живого, бо без води немає життя.
Вода- цінний ресурс, який ми повинні берегти, охороняти і економно її використовувати.
Д/Г “Кому і для чого потрібна вода?”
( Вихователь просить дітей вибрати собі один малюнок і пояснити: кому і для чого потрібна вода.)
Вода потрібна людям, щоб...( пити, митися, готувати їжу, мити овочі, прати одяг і т.д)
Вода потрібна рослинам, щоб...( жити, рости, розвиватися, розповсюджуватися)
-Де ми більше всього витрачаемо воду вдома?(прибирання, ванна, душ, вмивання, прання, миття посуду, приготування їжі, харчування)
Дослід№1
Вихователь запрошує дітей до столика, на якому стоїть банка з водою, тарілка і чашка з залишками їжі, брудна морква на тарілці, брудна сукня у ванночці, брудні пензлики, мило. Біля кожного предмета стоїть баночка, мисочка й лежить серветка. Посередині стоїть велика миска. Вихователь ставить по двоє дітей біля кожного “знаряддя праці”, розливає в мисочки воду з великої банки, пропонує виконати потрібну роботу (Діти виконують). Брудну воду з маленьких мисок всі зливають в велику миску.
-Що можна зробити з використаною водою? ( ту, що від залишок їжі, можна віддати тваринам, ту що помили овочі, можна полити кімнатні рослини, мильну воду злити в унітаз.)
-Яку радість приносить людям вода? (купатися, ловити рибу, плавати на човні т.д)
Зараз ми з вами відправимося до річки... Ось наша річка. Погляньте, що робиться на березі, скрізь сміття...( діти збирають сміття в кульок, вихователь бере кульок у дітей і кидає в річку...)
-Діти, я правильно зробила?(ні)
-Чому?(не можна смітити, річка забрудниться, вода стане грязною, рибки помруть, не можна буде купатися в річці.)
-Вода з великої річки тече по спеціальних трубах і потрапляє до нас у дитсадок, і у ваші будинки- ці труби називаються “водопровідними”. Для того щоб ми з вами могли пити чисту воду, вмиватися і мити руки, потрібно берегти воду, не витрачати її даремно. Якщо ви помили руки або обличчя, не забувайте закривати кран.
Дослід№2
“Як зробити воду чистою?”
-Діти,тепер подивіться:перед вами дві ємкості з водою.(чиста і брудна вода)Як ви думаєте, вода в них однакова.
-Ні, в одній ємкості вода чиста , а в іншій — брудна.
-А яку воду ви хотіли б випити? Чому?
-Тому, що тут вода чиста ,а в іншій посудині брудна.Воду портібно пити чисту і кип'ячену.
Давайте всі разом спробуємо очистити брудну воду.(кожна дитина виконую самостійно) Для цього візьмемо воронку, вкладемо в неї листок спеціального паперу і почнемо пропускати брудну воду через лійку. Подивіться,що у нас виходить, вода стала чистою.
-А що стало з нашим папером ?Він став брудним.
-Що потрібно робити,щоб наші річки, моря,океани були чистими?
-Для очистки води потрібно багато часу,тому воду потрібно економити,і раціонально використовувати.
Д/Г”Хто робить правильно, а хто ні?”.(індивідуальна робота дітей з картками,Зелений кружечок — правильно , а червоний — не вірно).
-Молодці діти правильно виконали завдання.Бачу ви запам,ятали,як бережливо і економно використовувати воду.Пропоную скласти” Правила ощадливого використання води”(на плакаті діти кріплять картинки).
Послухайте приказку “Закривай сильніше кран,щоб не витік океан”.
-Діти, що ви розкажете своїм батькам про правила користування води?(кожна дитина розказує правила ощадливого використання води).
-Наше заняття закінчилось, але правила використання води ви маєте пам'ятати завжди, бо вода — це сік життя. Без неї людина не зможе жити.