Заняття з елементами тренінгу «Веселкова подорож»
Для здобувачів освіти 5 класу
Мета: розвиток позитивне само сприйняття, формувати в учнів вміння визнати рівень прояву власних якостей.
Наочне обладнання: паперові парасольки, сонечко, хмарка, крапельки дощу, смайлики.
Обладнання: масажні килимки, масажні рукавички, масажні м’ячики, коробка із дзеркальцем.
Хід заняття:
Класний керівник: доброго дня, дорогі діти! Сьогодні наше заняття буде незвичайне, ми будемо подорожувати! І подорож наша називається «Веселковою».
- Як ви думаєте, чому веселкова? (відповіді дітей)
- Веселка – одне із самих дивних явищ природи. Вона часто з’являється після дощу щоб повеселити людей (саме тому має назву веселка). Вона схожа на місток або має форму півкола, дуги В ній містяться аж сім кольорів, які плавно переходять один в одного. Найпершим є яскравий червоний, що нагадує про тепло, яке повертається після дощу. Другим є помаранчевий, що символізує яскраві квіти, що ростуть завдяки дощу. Третім – жовтий, він нагадує про повернення сонечка після негоди. Четвертим стоїть зелений – він означає зелену травичку, яка буде рости саме завдяки дощу. Після нього йде блакитний – колір чистого ясного неба, що повертається після дощу. За ним – синій, колір темних дощових хмар. Останнім же є фіолетовий – колір щастя і радості.
- І сьогодні наша подорож буде райдужною, веселою і розкриє всі потаємні сторони вашої особистості.
- У нас є на дошці сонечко і хмаринка, тільки не вистачає крапельок дощу, щоб і в нас з’явилася веселка.
Вправа І «Очікування»
Я роздам вам паперові крапельки дощу і ви на них напишете, що ви очікуєте від нашого заняття (діти пишуть і приклеюють свої очікування біля хмарки).
Класний керівник: тепер є і сонечко, і хмаринка з крапельками дощу, але ще не вистачає веселки, а щоб з’явилася веселка нам потрібно виконати деякі завдання. Тому сідайте зручніше і почнемо подорожувати, з кожним виконанням завдань буде відкриватися один колір веселки і при кінці з’явиться веселка і ви покажу маленьке «диво –дивне».
А щоб нам розпочати треба згадати правила роботи в класі (діти називають правила). Добре згадали, а тепер перед подорожжю потрібно налаштуватися.
Глибокий вдих повітря через ніс і видих через рот – 3 рази
Все, ми готові! В дорогу!
Вправа ІІ Привітання «Запрошую на чашечку чаю…»
Мета: розкрити себе, побудувати значимі стосунки з оточуючими.
Кожен здобувач освіти бере по черзі чашечку і запрошує іншого до себе в гості, розкриваючи свої якості на першу літеру імені і чому він його хоче запросити.
Наприклад: Максиме, я запрошую тебе на чашечку чаю, тому що я активна і в мене багато іграшок.
Обговорення:
- Чи цікава вправа?
- Кому було легко запрошувати в гості?
- Кому важко було презентувати себе?
Класний керівник: молодці, справилися і вже перший колір у гас майоріє на дошці. Вирушаємо далі?
Вправа ІІІ «Крапельки дощу»
Мета: більше дізнатися одне про одного.
Зі словами «Крапельки дощу на…» здобувачів освіти, яких стосується це висловлювання, піднімають символічні парасольки.
- Крапельки дощу потрапили …
• на тих, хто любить котів;
• на тих, у чиєму імені є літера А;
• на тих, хто любить усміхатися;
• на тих, хто за гороскопом Козеріг;
• на тих, хто любить читати;
• на тих, хто допомагає батькам;
• на тих, хто любить дощ.
Класний керівник: дуже добре, тепер ми ще більше дізнатися один про одного і заразом відкривається ще один колір веселки. Продовжуємо подорожувати? Подобається?
Вправа ІV «Паравозики»
Мета: розвиток довіри один до одного.
Здобувачі освіти по черзі називають фрукти : апельсин, ананас, ківі, манго. Згуртовуються у команди, домовляються хто буде «локомотивом» і «вагончиком». Стають один за одним і одночасно будуть рухатися кілька паравозиків. Тому, хто стане локомотивом, важливо дуже акуратно, без зіткнень, провести за собою вагончики, адже в учасників будуть заплющені очі.
Обговорення:
- Ваші відчуття, коли ви були локомотивом / вагончиком?
- Що було складно?
Класний керівник: справилися дуже добре і подивіться наша веселка збільшується. Поїхали далі?
Вправа V «Коліна»
Мета: розвиток уваги, згуртованість колективу.
Вправа виконується в колі. Кожен учасник кладе свою праву руку в масажній рукавичці на ліве коліно сусіда праворуч, а ліву руку – на праве коліно сусіда ліворуч по колінах сусіда так, щоб руки ляскали по колінах сусіда послідовно, по колу, не обганяючи одна одну. Утворюється хвиля ударів по колу. Потрібно стежити за тим, коли черга дійде до їхньої руки, а не до їхнього коліна. Після того як і друга рука його помиляється, він вибуває з гри. Коло стискується і гра триває.
Класний керівник: ну що сподобалося? Ви молодці, дивіться, а ми на вірному шляху, скоро побачимо – «диво –дивне».
Вправа VІ Хвилинка відпочинку «Сонечко»
Мета: створення гарного настрою.
Учні беруть масажні кульки і пропонується зібрати свою позитивну енергію в долонях. Для цього треба потерти долоні одна об одну протягом хвилини, відчуваючи потік позитивної енергії. Потім різко розводимо долоні перед собою на відстані 1 – 2 см і відчуваємо між ними енергетичний струм із цього струму «ліпимо» уявну «сніжку – сонечко» і кидаємо в людину, з якою хочемо поділитися гарним настроєм і позитивними емоціями (радістю, добротою, щирістю). Ви побачте, як змінюється обличчя вашого друга. Це і є магічна сила.
Класний керівник: відпочили, прямуємо далі, наша подорож продовжується!
Вправа VІІ «Конверт відвертості»
Мета: усвідомлення саморозкриття як спосіб гармонізації зовнішнього «я».
Кожен здобувач освіти витягує з конверта питання, на яке відповідає. Всі відповідають на питання по черзі. Питання складені так, щоб дозволяють відверто висловитись про те, що хвилює дітей.
- Якби ви протягом одного дня були невидимим, то як би ви цим скористалися?
- Ваша улюблена гра?
- Яку людину ви вважаєте великодушною?
- За якими критеріями ви обираєте собі друзів?
- В якій державі ви хотіли б жити?
- Як би ви були чарівниками, які три бажання б виконали?
- Чим ви любите займатися у вільний час?
Класний керівник: які ви молодці, такі були відверті і чемні. Подивіться, нам залишився ще один колір веселки виконати і ми завершимо свою подорож.
Вправа VІІІ «Ліс»
Мета: розслаблення відновлення сил.
Заплющить очі. Зручно сядьте, покладіть руки на коліна долонями догори. Слухаючи мене будете виконувати деякі рухи, я повторюватиму їх декілька раз.
Уявіть собі ліс. Я люблю бувати в ньому.
Свіже повітря, лісова прохолода завжди приваблювали мене. Дорога не стомлює мене, а, навпаки, надає впевненості та сили. Ось він, мій улюблений ліс! Усі стежинки в ньому знайомі. Ось ця веде до березового гаю. Я йду туди. Дихається легко, рівно, глибоко …
Легкий вітерець хитає верхівки дерев, вони, вітаючись, уклоняються мені. Довкола тиша, лише стукає дятел, а пташки співають свої невигадливі пісні, радіючи кожній новій миті дня. Дихається легко, рівно, глибоко …
Я заходжу до березового гаю й уявляю, я не людина, а рослина в ньому:
• Я – трава;
• Я – ромашка;
• Я – білий гриб;
• Я – берізка;
• Я – кульбаба.
Свіже повітря пронизує все довкола. Дихається легко, рівно, глибоко … натішившись лісовою прохолодою й тишею, я повертаюся додому.
Діти розплющують очі.
Класний керівник: а подорож продовжується, веселка – це уявний місточок, а в нас місточок масажний, щоб відкрився останній колір веселки ми повинні пройти по ньому і вона загориться всіма кольорами.
Вправа ІX «Рефлексія»
Діти оцінюють заняття беручи смайлики і клеючи на промінці сонця, проговорюючи, що сподобалося, а що ні.
Класний керівник: наша подорож закінчилася. Я гадаю, що вона вам сподобалася і це заняття в нас було різнобарвне, як і веселка. Дякую всім за хороший настрій!
Література
1. Малахівська О. Тін – лідер. Шкільний світ. 2018. №19(795). С. 25 – 37.
2. Костецька Н.М. Сходинки до вершини «Я». Позакласний час. 2019. №10. С. 39 - 46