Тема: «Голосні звуки. Наголошені й ненаголошені голосні звуки. Позначення на письмі голосних звуків. Позначення на письмі ненаголошених звуків [еи], [ие]. Аналіз тексту.»
Тема: «Апостроф. Правило вживання апострофа ».
Мета:
Навчальна – повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом, розширювати словниковий запас;
Розвивальна – розвивати увагу, зв’язне мовлення, творчу думку,спостережливість, навички самостійної роботи, орфографічну грамотність;
Виховна – виховувати наполегливість у роботі, цікавість до слова, охайність, повагу до національної культури, впевненість у собі.
Завдання: вчити сприймати матеріал, аналізувати і узагальнювати. Закріпити орфограму щодо написання слів з апострофом.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Інноваційні методи та інтерактивні технології, застосовані на уроці: «Мікрофон», «Асоціативний кущ», гра «Дослідники», гра «Додай словечко», гра «Впізнай та плесни».
Форми роботи: індивідуальна, фронтальна.
Обладнання: опорні конспекти «Апостроф. Правило вживання апострофа», дидактичний ілюстративний матеріал, ТЗН, музичний супровід, підручник «Українська мова. 2клас » М.Д. Захарійчук
Мета: формувати в учнів правила правильної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені слова; ознайомити з правилом перевірки ненаголошених [e], [и]; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, орфографічну зіркість, увагу, мислення; виховувати естетичні почуття, любов до природи рідного краю, до поетичного слова.
Завдання:
становлення особистості дитини, її духовний, психічний, соціальний, розвиток мовними засобами; збагачення емоційно- чуттєвого досвіду та досвіду різних видів мовленнєвої діяльності;
формування цілісного образу світу і розуміння місця і ролі української мови у ньому;
формування позитивного емоційно-ціннісного ставлення дитини до української мови як державної, рідної; читання, дитячої літератури, бажання опанувати державну мову;
розвиток пізнавальних і мовленнєво-творчих здібностей дитини, вміння працювати з різними джерелами інформації, здатності до її аналізу та використання у різних життєвих ситуаціях;
формування ключових і предметних компетентностей із використанням потенціалу української мови;
формування здатності до самовираження засобами української мови, зміни власної поведінки відповідно до потреб стійкого розвитку завдяки аналізу творів дитячої літератури.
Очікувані результати:
визначає у потоці мовлення речень у тексті за поданою умовою.
виконує завдання за прослуханим текстом;
визначає послідовність подій у сприйнятому на слух тексті;
визначає персонажів, ключові слова, тему і головну думку сприйнятого на слух тексту;
визначає у сприйнятому на слух тексті образні слова і словосполучення
визначає у сприйнятих на слух слова з наголошеним першим/другим складом;
застосовує знання про визначення на слух звуків, звукосполучень, слів;
визначає серед речень тексту слово за поданою умовою (дієслово, що відповідає на певне запитання) і пояснює свій вибір
Обладнення: сигнальні світлофори, кубик Блума, звукові блокноти
Хід уроку
І. Організаційний момент. (2 хв)
Привітайте гостей , що до нас завітали
Хочу чути чого б ви усім побажали
(Учні) – Всім присутнім здоров’я ми зичим й добра
(Учитель) – А тепер до роботи приступати пора.
До нас сьогодні завітали Лаксики і запрошують нас до подорожі Країною знань. Лаксики пропонують нам такий план роботи:
1. Стратегія «Кубування»
2. Гра «Сфітлофор»
3. Робота з текстом
4. Читання для друга
5. Фізкультхвилинка
6. Проблемне питання Лаксиків
7. Гра «Шифрувальник»
8. Рефлексія
ІІ Актуалізація опорних знань учнів: (5хв)
Спробуйте відгадати загадки щоб дізнатися про що буде іти сьогодні мова на нашому уроці.
Для нас несе він у мішках
Чудові подарунки.
І на засніжених шибках
Малює візерунки. (Мороз)
Прийшла холодна, біла,
Мов птаха білокрила.
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила. (Зима)
Тож сьогоднішній урок буде присвячений темі зима, розгорніть посібник на сторінці 2, та роздивіться сюжетний малюнок.
Стратегія «Кубування»
Придумайте запитання до сюжетного малюнку
Коли?
Що?
Хто?
Де?
Кого?
Гра «Світлофор»
Ось і перше завдання від Лаксиків
Якщо ви погоджуєтесь з твердженням які ви бачите на хмаринках ви піднімаєте зелений колір світлофора, якщо ні – червоний
Буква ї завжди Буква і вказує на В українській мові
означає два м’якість попереднього 20 голосних
звуки [йі] приголосного звука звуків
Букви я, ю, є Букви я, ю, є після
на початку складу м’якого приголосного
позначають два звуки: позначають один звук:
я, ю, є я ю є
[йа] [йу] [йе] [а] [у] [е]
ІІІ Робота з текстом (3 хв)
Повертаємось до нашого посібника стр 4, завдання 3. Прочитайте формулювання завдання. Яка назва тексту з яким ми сьогодні будемо працювати? Хто автор тексту «Весела зима?»
Вправа «Передбачення»
-Подумайте і скажіть про що може іти мова в тексті, якщо він має заголовок «Весела зима».
Скільки абзаців у цьому тексті, позначте їх олівцем
Вправа «Адреса слова»
-А зараз проведемо пошукову роботу зіграємо у гру «Адреса слова». Ви називаєте слово за його адресою і пояснюєте його лексичне значення.
Перший абзац, друге речення, друге слово. (Захурделить- від слова хурделиця)
Другий абзац, друге речення, сьоме слово .(Фортеця – міцна споруда, башта, замок)
Третій абзац, перше речення, дев’яте слово. (Затишно – приємно, спокійно)
І V. Фізкультхвилинка (2 хв)
Читання тексту «Луною»
- Яка тема й основна думка твору? Заголовок відображає тему чи головну думку твору?
-Давайте ми з вами згадайте складові тексту
Зачин
Основна частинка
Кінцівка
Читання для друга (Робота в парах)
А зараз розбийтесь будь ласка по парах, прочитайте один одному основну частинку та зафарбуйте синім олівцем дієслова. Давайте пригадаємо які слова ми називаємо дієсловами (Ліпить, мурує, спускається, гасає, вистачає).
-Діти а що означає слово мурує?(Будує)
Оцініть себе, якщо вам легко було виконувати завдання, зафарбуйте кружечок повність, якщо виникали питання – пів кружечка.
Робота в групах (Правило роботи в групах)
Тож Лаксики нас запитують про яку пору року йдеться в тексті? Вони хочуть перевірити чи знаємо ми ознаки зими. (У вас на столах конверти в яких знаходяться ознаки різних пір року, виберіть ті які підходять до зим Зима
Мороз віхола замет
Бурулька холод сніг
А тепер повертаємось до посібника стр 5 завдання 4. Продовжуємо працювати в групах.
1,3 група – наведіть у посібнику ті ознаки у яких наголос падає на перший склад (віхола, холод, сніг, ковзанка)
2,4 група - наведіть ознаки зими в яких наголос падає на другий склад (мороз, замет, бурулька)
Оцініть себе, якщо вам легко було виконувати завдання, зафарбуйте кружечок повність, якщо виникали питання – пів кружечка.
ФІзкультхвилинка (2 хв)
Діти,ви мабуть помітили працюючи з текстом, що у деяких слова пропущені букви. Тож і наша Краплинка, читаючи текст «Весела зима», теж розгубилася і звертається до вас за допомогою, увага на екран:
Друзі, сумнів є у мене
Е чи И живе в з?мі
Чи висела, чи весела
На диревах чи деревах
Крижані чи крежані?
Пропоную розібратися, яку саме букву треба писати на місці пропущеної букви. Та допомогти Краплинці вставити букви в словах тексту «Весела зима».
Для цього ми звернемося до блок – карти на срт 5, завдання 6
Ви бачите на презентації кульки зі словами, прочитайте слова. Замість сніжинок вставте пропущені букви. Давайте перевіримо на який звук падає наголос, так, а пригадайте правило…Тож ми повинні підібрати перевірне слово, щоб наголос падав на перший голосний. Уважно подивіться що це може бути за слово..
Молодці.
Тож давайте спробуємо вставимо букви в словах тексту «Весела зима». У кожної групи на столах кулька зі словом, у якому пропущена буква Е або И. Щоб дізнатися яку букву треба поставити замість сніжинки у слові, підберіть перевірне слово, у вас є підказка, скористуйтесь нею.
Оцініть себе, якщо вам легко було виконувати завдання, зафарбуйте кружечок повність, якщо виникали питання – пів кружечка.
Гра «Шифрувальник»
Наступне завдання від наших Лаксиків
Складіть слово. За допомогою звукових блокнотів зробіть його звукову




модель . (Сніг)
Ось і підходить до кінця наш урок.
Давайте нагадаємо Лаксикам слова англійською мовою, які читали сьогодні на уроці української мови. (winter year days nights trees children snowman)
Я пропоную вам в якості селфі-трека виконати творче завдання. На стр 4 завдання 3, розфарбуйте сніговиків так, щоб усі вони були однакові.
Рефлексія.
Наш урок закінчується, якщо ви все зрозуміли і зможете навчити Лаксиків, покажіть усміхнену сніжинку, якщо вам треба ще підготуватися щоб навчати інших покажіть іншу сніжинку.