Опубліковано 27 березня 2020 о 14:15
6 0

Урок музичного мистецтва у 1 класі

УРОК. МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 1 клас

Тема. Казкові розповіді. Регістр. М.Чембержі Казка про синій пролісок. Регістр. Українська народна пісня «Вийди, вийди, сонечко». А.Олейнікова «Пролісок». М/Ф «Квіти дружби» («Уроки тітоньки Сови»)

Мета: ознайомити учнів з поняттями «високий регістр», «низький регістр»; розвивати у школярів навички точного відчуття мелодії, розуміння і виконання музичних творів; виховувати виконавську та слухацьку культуру, підтримувати зацікавленість та позитивне ставлення до музики, любов до природи.

Обладнання: наочний та дидактичний матеріал, ТЗН, дитячі музичні інструменти

Тип уроку: комбінований урок

Хід уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. Перевірка готовності до уроку. Музичне привітання https://www.youtube.com/watch?v=ChuUcPAPcqo

2. Створення позитивного настрою у класі

- Щоб бути добрими і розумними, погладьте себе по голівці.
-
Якщо ви хочете бути дружними, візьміть один одного за руки.

Робота з цеглинками

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Разом з Лясолькою та Барвиком на попередніх уроках ми мандрували країною мистецтв. Згадайте, будь ласка, де ми побували. (Цирк, театр, балет, вистава, опера, кіно)

Музика «промовляє» до нас звуками (вокальна, інструментальна)

- Хто творить дива у театрі (актори). Вони співають, танцюють.

- Що таке балет? (вистава, де розмовляють за допомогою музики, рухів, танцю)

- Опера? (спектакль, де кожен персонаж має власну пісню-арію)

-Згадаємо казку «Колобкові мандри». Пригадаємо персонажів казки.

-Який би казковий персонаж обрала б Лясолька, а який Барвик?

-Повторимо правила поведінки у театрі.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  1. Психологічне налаштування. Слухання звуків природи (весна)

-Який тиждень у вас розпачався? (час)

- Людина і природа нероздільні. Нецікавим було б життя людини без співу птахів, без шелесту листя, без дзюрчання струмків, без тварин. Але природа не завжди однакова. Вона змінюється за порами року.

- Які пори року ви знаєте? Що відбувається весною?

З року в рік ми з великим нетерпінням чекаємо приходу весни. Ми виглядаємо коли пташки, повертаючись у рідні гнізда, принесуть нам на своїх крилах тепло. І хоч у нинішньому році зима була не суворою, всеодно хочеться сонечка, тепла. Скоро земля вкриється молодою травичкою, пташки наповнять гаї та діброви голосним та веселим щебетом. І кожного з нас зустріне своя весна. Ось так, як вона зустріла кожного з вас сьогодні в класі.

(робота з плакатом-ознаки весни), з цеглинками.

- Сьогодні на уроці ми з вами потрапимо на гостину до весняної музичної казки. Дізнаємося, як музичні інструменти передають ніжність і лагідність, суворість та грізність мелодії.

ІV.ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Імітація звуків весни за допомогою голосу
  • Усі знають, що з настанням весни все навколо змінюється немов від чарів починає звучати і співати, недаремно весну називають чарівницею. Пропоную і нам піддатися її чарам. Пригадати звуки весни і зімітувати їх голосом.( гра на свистунцях-пташках)
  • Молодці!

А зараз ми будемо готуватись до зустрічі весни у дружньому колі

«Вийди, вийди, сонечко»-робота з поспівкою.

https://www.youtube.com/watch?v=br87G3Oq20o

Заклички, звуки голосні, тихі(руки вгорі, внизу) (Сонце Ярило)

Робота за руками тихо , голосно

2.Прослуховування казки про синій пролісок М. Чемерджі

https://www.youtube.com/watch?v=6m3RoT4aDs8&t=580s

- Я пропоную вам потрапити на гостину до чарівної весни.

Проліски є справжньою окрасою весняного лісу. Їх ніжно-голубі квіти встеляють землю голубим килимом. В народі ці квіти ще називають “очі неба” за їх чистий синьо-блакитний колір. І звичайно в кожному краї, де ростуть ці квіти є свої оповіді та легенди про те, звідки з’явились проліски.

Прослухайте музичну казку про синій пролісок і скажіть який настрій вона викликає? Які музичні інструменти ви чуєте? Який інструмент виконує мелодію тендітного проліска? (фортепіано, скрипка)

Прокинулось променисте Сонечко. Посміхнулося, розлило навкруги світло і тепло. Поморщився від тепла сніг і почав одразу худнути. (5.15-9.10)

З-під снігу вирвалися веселі струмочки і помчалися до свої мами-річки. Вони підстрибували, бавилися, наспівували пісеньку. Але що таке? Від пісень прокинувся пролісок. Він потягнувся, відчув на своїх рученятах тепло. І виліз із землі. Глянув навкруги, закружляв на місці, засміявся.

— Як цікаво! Як хороше! Любе сонечко, грій сильніше!

Почуло сонечко проліска і посміхнулося. Сніг розтанув. Зима дременула далеко на північ.

Повеселішав тоді пролісок і розквітнув. Неначе шматок неба на галявину впав. Якщо розквітли проліски, то прийшла весна. Пролісок приніс весну.

(створення галявинки пролісків)

3. Аналіз прослуханого твору

- Скільки музичних інструментів виконували твір?

- Який з них виконує мелодію тендітного проліска?

- Як завдяки лише музиці можна зрозуміти зміст казки?

- Цю музичну казку написав український композитор Михайло Чемерджі.

3. Слово вчителя

- Щоб передати в музиці ніжність і лагідність, композитор використовує високий регістр. Ці звуки можна порівняти зі світлими кольорами. А для відтворення суворості та грізності музика звучить у низькому регістрі. Звуки тут подібні до темних кольорів на палітрі художника.

4. Відео «Низькі-високі звуки» https://www.youtube.com/watch?v=1lYKls2OmgI

5. Фізкультхвилинка «Зарядка» https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM

6.Демонстрація пісні «Пролісок» (муз. А.Олєйнікова, сл.Н.Іванової)

https://www.youtube.com/watch?v=PWhvH2ABf3M

- Прослухайте пісню та скажіть з яким настроєм її слід виконувати?

- Як рухається мелодія? Покажіть рукою.

5. Аналіз прослуханого твору

- Про шо йдеться в пісні?

- Які слова пісні передають свіжість весни?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розучування уривку пісні «Пролісок» (муз. А.Олєйнікова, сл.Н.Іванової)

2.. Перегляд мультфільму «Квіти дружби» із серії «Уроки тітоньки сови» https://www.youtube.com/watch?v=FYrcW2GRqcg

- Уявіть, що його герої заспівали. У якому регістрі звучатимуть голоси ведмедиці, тітоньки Сови, Неслуха?

3. Музичний оркестр «Гра на інструментах»

https://www.youtube.com/watch?v=14Gec5ub5GM

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.

1. – Робимо крок вперед

-Хто любить сонечко?

Кому подобається весна?

Кому на уроці було цікаво?

Хто дізнався на уроці нове?

У кого зараз гарний настрій?

Подаруємо один одному настрій дружби. І на закінчення нашого уроку я хочу побажати всім присутнім, щоб весна для вас була не тільки порою року, але й станом вашої душі.