У нинішній час, коли країна переживає складні випробування, роль вчителів стає ще важливішою. Вони не тільки продовжують навчати, а й підтримують учнів, допомагають знаходити сили для подолання труднощів. Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок», вважає, що вчителі заслуговують на визнання за свою самовіддану працю. Саме тому команда видавництва започаткувала премію «Ранкові зорі», аби відзначити найкращих педагогів, які надихають і підтримують учнів, навіть у найскладніших умовах. Детальніше про премію - далі, у колонці Віктора Круглова.
Іноді я пригадую своє шкільне життя, особливо початкові класи. Тоді я ще не розумів, що на уроках може бути цікаво, і настільки нудився, що заважав однокласникам із сусідніх парт. За це доводилося не раз стояти в кутку біля дошки, протираючи стіни та нетерпляче чекаючи на перерву.
Може, на мене і мій неспокійний характер комусь було б простіше махнути рукою, але моя перша вчителька, Віра Іллівна, не здавалася та шукала спосіб чимось мене зацікавити. І таки знайшла: вона відправляла мене до бібліотеки за книжками й підручниками, дозволяла обирати собі якусь книгу і навіть під час уроку тихо читати.
Звісно, потім на заняттях я став уважнішим і вже не заважав іншим. Але й любов до читання, яку мені прищепила Віра Іллівна, не зникла. Саме в шкільній бібліотеці я розкопав списаний підручник із фізики, який прочитав за кілька днів, після чого захотів й собі стати фізиком. Саме з того часу в мені зародилося бажання пов’язати життя не лише з наукою, а й книжками, і так через багато років з’явився «Ранок».
У цьому розлогому вступі я не просто так згадав моє дитинство та мої перші роки у школі. Моя історія, як й історії багатьох інших людей, показують, яку велику роль відіграють педагоги у житті дитини. Вони не тільки діляться своїми знаннями та відкривають перед учнями невідомий і цікавий світ. Кожний хороший вчитель чи вчителька здатні побачити у своїх вихованцях приховані таланти чи потенціал, який не помічають інші, часто навіть сама дитина, і вказують на шлях до власного успіху.
Команда нашого видавництва завжди розуміла, який важливий внесок роблять українські вчителі у виховання молодого покоління талановитих українців. Ми завжди докладали зусиль, щоб віддячити таким освітянам і допомогти полегшити їхню роботу: від розробки якісних підручників чи проведення вебінарів на актуальні теми до створення інтерактивної платформи, на якій кожен зможе знайти щось цікаве для своїх уроків. А минулого року «Ранок» започаткував нову премію для українських вчителів «Ранкові зорі».
Запускаючи власний конкурс-премію, наша команда мала перед собою дві мети. Перша — поділитися історіями неймовірних людей, які попри всі виклики часу, попри обстріли чи блекаути, тимчасову окупацію рідних міст чи сіл, продовжують свою педагогічну діяльність та разом з учнями досягають неймовірних результатів. Зізнаюся, торік я почув такі історії, від яких на очі ледь не наверталися сльози. Прямий ефір фіналу премії подивилися сотні інших педагогів з усієї країни та інші глядачі, звичайні люди, що навіть не підозрювали, які професіонали навчають їхніх дітей.
Друга мета — нагородити таких професіоналів. Кожний зірковий педагог країни заслуговує на належне визнання результатів у своїй діяльності та відповідну нагороду за професійний успіх. Тому премія «Ранкові зорі» передбачала грошовий приз на реалізацію будь-яких планів. Призовий фонд ми розділили між кількома фіналістами, а головний переможець — «Зірковий вчитель» — отримав 25 000 гривень.
Щоправда, була ще одна, третя мета: наша команда хотіла зробити цю премію щорічною. Це маленьке бажання здійснилося, тож цього року «Ранкові зорі» повертаються. Ми збільшили призовий фонд до 150 000 гривень, а переможців визначатимемо за сімома категоріями:
«Зірковий вчитель» — відзнака для головного переможця чи переможниці, які надихають своїх учнів на досягнення великих цілей;
«Незламний учитель» — відзнака для вчителя, який чи яка пройшли через складні виклики, спричиненою війною, але не опустили руки та продовжили свою діяльність;
«Учитель-наставник» — відзнака для вчителя, що через курси і вебінари активно навчає своїх колег;
«Інноваційний учитель» — педагог, який використовує інноваційні методики й техніки на своїх уроках;
«Результативний учитель» — вчитель чи вчителька, учні яких часто перемагають або посідають призові місця на олімпіадах і конкурсах;
«Problem Solving» — відзнака для вчителя, який вміє вирішувати найскладніші педагогічні завдання і проблеми;
«Креативний вчитель» — педагог, який використовує творчий підхід у своїй роботі;
«Підтримка вчителя» — нагорода вчителя, який допомагає та підтримує своїх колег;
«Молодий учитель» — педагог, що лише нещодавно став вчителем, але вже може похвалитися успіхом чи досягненнями у професійній діяльності.
Узяти участь у премії можуть усі українські вчителі, які хочуть поділитися своїми історіями успіху та працюють за інноваційними методиками. Для цього потрібно подати заявку через спеціальну форму не пізніше 9 лютого 2025 року. Детальніше про премію можна прочитати на її офіційному сайті.
Долучайтеся до конкурсу, розповідайте про нього колегам або знайомим. Кожний український вчитель або вчителька заслуговують на те, щоб про їхні досягнення знала вся країна. Хто знає, можливо, саме ви станете новим «Зірковим учителем».
Генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов