Опубліковано 28 грудня 2023 о 13:59
15 0
2 2 2 1

РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ

РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ.

(Сирота)

Ніхто Різдва так не чекав,

як та Маруся Боднарева...

Вже й місяць за село упав ,

чіплявши рогом за дерева.

А дівчина все вигляда ,

чекає хлопця біля хати.

Вже й батько донечку гука,

сердито поглядає мати.

Он зірка в небі як горить ,

сім’я вклоняється в молитві.

А серце дівчини болить-

«Чом вірила зрадливій клятві?»

«Отче наш,іже єси...»-

до Свят Вечері промовляють.

«Яко на небі й на землі..»-

всі за батьками повторяють.

«Спаси мій Боже й поможи...»

-дівчина щиро так благала.

«Мене,сирітку,захисти...»-

щоб хтось не вчув ,вона шептала.

Маруся -змалку сирота,

батьків своїх не пам’ятала.

А за столом-дальня рідня

і їх батьками називала.

Тяжке дитинство в сироти,

хоча вона рідню любила.

Та в хаті рідні є сини й своя дочка -найкраща,мила.

Кому хатину прибирать ?

-звичайно, лиш одна Маруся.

А на базар ,щоб сир продать?-

вставала вдосвіта,бо мусить.

І на

Торговиці*зустріла,

як сонце ясне ,юнака.

Стрічались тайно,рочок цілий ,

їм свідком ніченька була.

Він мав сьогодні попросити,

при названих батьках, руки.

Кінець вечері,знов молитись ,

вже під вікном колядники ...

Колядували,віншували ,

« Ходи-но з нами»,

закликали.

Батьки у свята відпускали,

бо трохи серця все

ж ,та й мали.

А тій Марусі не до співів,

чекає свого жениха.

Душа то плаче ,то у гніві -

«Чом в мене доленька така?»

Як треті півні заспівали і потомилися усі.

Домашні спати полягали,

згасивши з лою каганці.

Маруся вийшла спішно з хати,

в зажурі стала,де паркан.

А із-за нього «чорт» патлатий -«Марусенько ,це я ,Штефан .»

«Прости мене,моя голубко ,що не прийшов ,як обіцяв.

Ішов ,а біля ставу вуйко* -«Спасіть !»-як різаний кричав.

Упав ,сарака*,в ополонку місцевий п’яниця Василь.

Отож ,возився з ним до ранку.

Замерз весь ,був на нього злий .

Та Слава Богу,йшов Вертеп

й мене в кожух старий оділи.

Марусько,я так був весь змерз,

тряслися з холоду і жили*.

Я біг до тебе якнайшвидше,

де клуб,то пару налякав.

Від молодичок симпатичних ,

то вже я сам чимдуш втікав...»

Маруся з радощів вмлівала,

любила Штефка ,ох любила.

Свого « чортяку» обіймала,

своєму щастячку раділа.

Ніхто Різдва так не чекав ,

як та Маруся Боднарева.

Їм місяць ясний все моргав,

чіплявшись рогом за дерева...

Побрались,як прийшла весна і доля їхня була вдала.

Та як Маруся була зла,то Штефка «чортом» називала.

А Штефко з гумором сприймав-

«І «чортом» десь мене любили...

І молодиць тих пригадав,що на Різдво його ловили...

На цих словах жінка змовкала,

бо цінувала те кохання.

Та все життя собі гадала-

« Чого лиш «чорт» прийшов під рання...

Ота Маруся Боднарева,моїй прабабці була в дружках.

А її дочка і моя бабця-були найкращії подружки.

Казала бабця ,що подружка красива була,королева.

Штрамацька* й добру мала вдачу,як та Маруся Боднарева.

Любов Кальцева

Реєстр.08.01.2022 р

«Різдв‘яна історія»-1880 роки

*****

Український фолькльор,легенди,

притчі,

Торговиця-місце для великого базару,який був по суботах.

Вуйко-дядько,частіше брат батька,але так звали інколи і чужих,

з повагою.

Сарака-бідака,бідовий,жалісливе і співчутливе значення.

Штрамацька-модна,статна ,красива(на нинішній час,як модель)

Жи'ли-жилки,сухожилля.

Світлина з вільного доступу інтернета.