Образ фізичного Я та соціально-психологічні чинники його формування

Мета: розширити знання учнів про власний фізичний Я-образ, та чинники його формування; ознайомити учнів з особливостями саморефлексії та самокорекції тілесної сфери.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи та форми роботи:
1) інформаційно-рецептивний:
2) репродуктивний:
3) проблемно-пошуковий: пошук відповідей на проблемні запитання, відповіді на взаємозв’язані запитання, рольова гра, формулювання висновків;
Терміни та поняття: юнацький вік, образ фізичного Я, фізична Я-концепція, самоставленння.
Клас: учні 9-11 класів.
Хід уроку
І. Організаційних момент.
Очікування від уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальна бесіда
Що ви знаєте про тіло людини, особливості його тілесної сфери?
Як ви вважаєте, які чинники можуть впливати на формування образу тіла людини?
ІІІ. Підготовка учнів (студентів) до сприйняття нового матеріалу
1. Формулювання мети і завдань заняття.
Мета: розширити знання учнів про власний фізичний Я-образ, та чинники його формування
Завдання:
1. поглиблення знань про межі власного фізичного Я-образу;
2. розширення уявлення про власне тіло, його чуттєвість;
3. поглиблення знань про чинники формування фізичного Я-образу
4. ознайомлення з особливогстями саморефлексії та самоаналізу тілесної чуттєвості;
2. Постановка навчальної проблеми.
Образи та моделі тіла – це репрезентанти особистості. У такому ракурсі тілесна ідентичність виступає як первісна й необхідна умова для розвитку особистості, значущість якої не обмежується лише одним етапом, а відіграє важливу роль в усьому процесі становлення особистості.
Сучасний стан формування нових економічних та політичних відносин у нашій державі характеризується нестабільністю, що впливає на соціальний розвиток сучасної молоді, адже фізичне Я суб'єкта складається на основі різних джерел. По-перше, це індивідуальний досвід, який отримав суб'єкт в результаті функціонування свого тіла як фізичного об'єкта, по-друге, це оцінки соціального оточення, що сприймаються ним в процесі спілкування, і, по-третє, це культурні норми, стереотипи та еталони фізичного розвитку, засвоювані в системі відносин суб'єкта й соціуму
3. Мотивація навчальної діяльності.
На сьогоднішній день проблема образу фізичного Я в сучасному світі постає надзвичайно актуально. Причиною є те, що людина, перш за все, – тілесна істота, вона сприймає світ через тіло, робить його своїм через тілесне сприйняття. Динаміка відчуття границь тіла стає однією із фундаментальних характеристик людського існування. В нині існуючому стандарті успішної особистості тілесна краса займає одне з лідируючих місць. А сучасне суспільство і культура диктують свої норми правильного і красивого вигляду людини, наполягаючи на тому, що ви будете успішні в кожній з областей своїх життєвих інтересів, якщо будете зовні привабливі. На свідомість багатьох чоловіків і жінок впливають стереотипні уявлення про фізично розвинене, красиве тіло, що має певні пропорції і форми. Таким чином для більшості людей штучно завищується значимість зовнішності, незалежно від соціальної ролі і статусу носія.
ІV. Засвоєння нового матеріалу
Образ фізичного Я – уявлення про свій тілесний образ, порівняння та оцінювання себе з точки зору еталона «мужності» або «жіночості». Він, як будь-який інший образ Я, складається в процесі взаємодії суб'єкта із зовнішнім світом. Тілесний компонент образу фізичного Я містить дві основні складові: схему тіла та образ тіла. Образ тіла – це складна комплексна єдність сприймань, установок, оцінок, уявлень, пов'язаних і з тілесною зовнішністю і з функціями тіла: це той «базис, на якому розгортається подальший розвиток Я-концепції». Схема тіла – це пластична модель власного тіла, що формується на основі соматичних відчуттів.
Негативно сформований образ фізичного «Я» призводить до серйозних порушень особистості в цілому. Загальний рівень задоволеності своїм тілом пропорційно порівнюється із загальним рівнем ухвалення себе.
В підлітковому і ранньому юнацькому віці триває становлення знань про своє тіло, його функціональні можливості. Більш поглиблений інтерес до самого себе, в порівнянні з інтересом до іншої людини (головним чином, в області свого фізичного вигляду), пояснюється характерним для цього віку поглибленим процесом самопізнання, і відповідність фізичного розвитку стандартам, прийнятим в групі його однолітків, стає визначальним фактором у його соціальному визнанні.
Проблема сформованості фізичного Я образу юнаків стала предметом наукового дослідження перш за все, внаслідок об’єктивних та практичних потреб суспільства у вихованні самодостатньої, розвиненої особистості. Одними з перших в історії психології почали вивчати образ фізичного Я представники психоаналізу. Найбільша кількість дослідження розвитку тілесного Я образу припала на середину ХХ ст.. О.Т. Соколова однією з перших сформулювала поняття образу фізичного Я, а І.І.Чеснокова визначила залежність розвитку самооцінки особистості від сприйняття нею власної зовнішності. О.Ю.Рождественський визначив тілесні границі та функції тіла, підкресливши при цьому вагомість впливу самосприйняття зовнішності на всю життєдіяльність людини. Р.В.Моляко ставила акцент на визначенні соціальних факторів впливу (ставлення родини, однолітків та вплив моди, ЗМІ) на становлення образу власного тіла дівчат юнацького віку. А сучасна дослідниця Г.Крайг доводить значущість привабливої зовнішності у міжособистісних взаємостосунках та визначає її вплив на емоційно-ціннісну сферу особистості
На генезис образу фізичного Я в юнацькому віці впливає ряд чинників, серед яких як зовнішні: соціальне оточення (його вимоги до параметрів зовнішності юнака), так і внутрішні: сфера інтересів, захоплення особистості, рівень самоставлення, уміння знаходити спільну мову з оточуючими, «перешкоди» у встановленні контактів, особливості сенсожиттєвих орієнтацій.
Існує взаємний взаємозв’язок між образом фізичного Я та сенсожиттєвими орієнтаціями, самоставленням та «перешкодами» у встановленні емоційних контактів. З одного боку високий рівень задоволеності, сформованості Я образу породжує впевненість у собі, високе прагнення до досягнення цілей, допомагає швидше знайти однодумців, встановити контакт з новим оточенням. З іншого боку, адекватна самооцінка, впевненість у своїх силах, прагнення досягти успіху у житті, уміння знаходити однодумців та легко іти на контакт сприяє формуванню цілісного фізичного Я-образу.
V. Закріплення нового матеріалу
Завдання
1. Що таке образ фізичного Я?
2. Які існують особливості формування образу фізичного Я в юнацькому віці?
3. Хто досліджував особливості його формування?
4. Перерахуйте базові чинники, що впливають на формування фізичного Я-образу
VІ. Підсумок заняття
1.Оцінювання учнів
Проходження ними тестування за темою "Образ фізичного Я" на сайті LearningApps.org (за адресою http://learningapps.org/display?v=pznawef7317)
2. Мотивація
Коротка бесіда про вплив образу фізичного Я на життя людини.
VІІ Повідомлення домашнього завдання.
1.Опрацювати статтю Гавриленко А. А. “Образ фізичного Я як структурна складова Я-концепції”.
2. Підготувати повідомлення: Вплив родини на формування фізичного Я-образу та Я-концепції дитини.