Опубліковано 10 червня 2024 о 13:37
3 1

Південний океан.

За словами вчених, з визнанням Південного океану відбулася ціла історія.

Вперше на світовому рівні - Міжнародною географічною комісією - він був виділений ще 1937 року. Однак 1953 -го це рішення призупинили, бо міжнародна спільнота не дійшла згоди, як же окреслити його північну межу.

2000 року Міжнародна гідрографічна комісія визнала Південний океан( в межах 60 градуса південної широти), однак це рішення не було ратифіковано.

2021 про визнання Південного океану оголосило Національне географічне товариство США - одна з найавторитетніших наукових організацій світу. Це передбачало зміни шкільної програми, позначення океану на мапах та інших продуктах.

Варто також додати, що Південний океан має тільки один берег - південний.

Це власне берегова лінія Антарктиди.

Роль північного берега виконує Антарктичний полярний фронт. Його утворює Антарктична циркумполярна течія(течія Західних вітрів), яка йде за годинниковою стрілкою та утворює замкнене коло довкола Антарктиди. Хоч цей берег не твердий, він досить надійно відокремлює холодну водну масу Південного океану від тепліших вод Атлантичного, Індійського та Тихого океанів.

Він четвертий за розмірами на планеті. ого площа становить понад 20,3 млн кілометрів квадратних, а найбільша глибина - понад 8 тис. метрів

Попри суворий клімат (температура води коливається від -2 до +10°С), там вирує життя: від різноманітних водоростей, безхребетних і ракоподібних до риб, птахів та ссавців.

Приміром, антарктичний криль вважається найчисленнішими видом на Землі, його біомасу оцінюють у середньому в 500 мільйонів тонн. Вилов антарктичного крилю здійснюють лише п'ять країн світу, Україна – одна з них.

Навіть до повномасштабного вторгнення вилов українських рибалок у Південному океані перевищував вилов у наших акваторіях. На початку ж цього року судна під прапором України тільки крилю добули 13 578 тонн, тоді як промислові рибалки у водоймах України – 1261 тонну водних біоресурсів", – наводять полярники дані Держагентства з розвитку рибного господарства.

8 червня – Всесвітній день океанів (англ. World Oceans Day) – всесвітній день боротьби за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і стабільну екологічну ситуацію в океанах.

Відзначати всесвітній день океанів було запропоновано на міжнародному Саміті Землі 1992 року в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). У цей день співробітники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля, щоб боротися за збереження біорізноманіття мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку.

0601vikk-db9a-878x1024.png

Читайте також: