Урок 11. Радянізація західно - українських земель
Мета: Схарактеризувати процес радянізації західно-українських земель. Показати трагічну долю УГКЦ . Розкрити процес героїчної боротьби ОУН і УПА. Дати оцінку операції „Вісла”.
Формувати вміння аналізувати, узагальнювати та критично оцінювати історичні процеси.
Виховувати учнів в дусі патріотизму, національної гідності.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, збірник документів, тематична карта, роздатковий матеріал (портрет Йосипа Сліпого та Романа Шухевича).
Основні поняття: Радянізація, націоналізація, колективізація, індустріалізація, культурна революція, УГКЦ, операція „Вісла”.
Основні дати: Березень 1946р. Львівський собор. Квітень-травень 1947р.- операція „Вісла”. 1950р.- загибель Шухевича.
Хід уроку.
1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
Вчитель показує портрети Йосипа Сліпого та Романа Шухевича в наголошує на тому, що ці особи були перші вороги радянської влади на західно-українських землях, які не бажали її закріплення в цьому регіоні. Радянська влада зробила все, щоб знищити опір ОУН-УПА в регіоні та ліквідувати вплив греко-католицької церкви. Які методи при цьому використовували , ми дізнаємося на сьогоднішньому уроці.
2. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.
3. Вчитель надає необхідну інформацію на основі якої буде організована групова робота учнів класу по засвоєнню матеріалу з теми та його обговорення.
4. Інтерактивні вправи.
Вчитель поділяє клас на 4 групи, кожна з яких отримує одне запитання, яке повинна розглянути і тезово відобразити в зошиті в декількох речення., розкривши при цьому основну суть питання.
Формування органів радянської влади.
Доля УГКЦ. Йосип Сліпий ( при розгляді цього питання вчитель рекомендує ознайомитися з документом в кінці параграфу).
Колективізація, індустріалізація та культурна революція. При розгляду його питання вчитель рекомендує заповнити таблицю.

Операція „Вісла”.
По закінченню роботи один учень з кожної групи звітує про виконані завдання, решта класу фіксують в зошитах основну інформацію по кожному питанню. Вчитель звертає увагу на розуміння учнями понятійного апарату уроку.
5. Підбиття підсумків. Вчитель перевіряє виконання мети уроку, підводить підсумок, виставляє оцінки, оголошує домашнє завдання (опрацювати пар.15).
Тема уроку: Права неповнолітніх у трудових відносинах
Мета уроку:
схарактеризувати трудові права, робочий час та час відпочинку неповнолітніх;
удосконалити вміння учнів розв`язувати правові ситуації, вирішувати проблемну ситуацію методом рольової гри, пояснювати юридичні терміни, аналізувати візуальні джерела, працювати в групах, парах, загальному колі;
виховувати інтерес учнів до правознавства, до практичного застосування своїх прав у галузі трудових відносин;
Очікування: - описувати права неповнолітніх у трудових відносинах;
характеризувати особливості робочого часу та часу відпочинку неповнолітніх;
розв’язувати правові ситуації, пов’язані з пошуком роботи та працевлаштування неповнолітніх;
оцінювати проблеми пошуку роботи та працевлаштування неповнолітніх;
Тип уроку: комбінований.
Методичні прийоми:
робота в групах, аналіз правової ситуації, рольова гра, робота з джерелом, робота з юридичними термінами, метод «Знаємо - Хочемо знати - Дізналися».
Обладнання: дошка, підручники, комп’ютер, проектор, папір, підбір статей з Кримінального кодексу України, тести
Етапи уроку | Час хв. | Методи та прийоми | |
1. | Організаційний | 3 | Привітання, облік відсутніх |
2. | Актуалізація | 7 | Розв’язування тестів. Інструктаж вчителя щодо оцінювання на уроці. |
3. | Мотивація | 5 | Робота в загальному колі. |
4. | Побудова знань | 27 | Робота в групах «Знаємо - Хочемо знати – Дізнаємось» Самооцінка Аналіз правової ситуації Робота з підручником Рольова гра Аналіз джерела Робота з термінами Робота в загальному колі |
5. | Оцінювання Домашнє завдання | 3 | Підготуватися до уроку узагальнення з розділів 3, 4, 5 за підручником О.Пометун, Т.Ремех. Правознавство. Практичний курс. |
СТРУКТУРА УРОКУ
Організація
Представлення.
Я впевнений, що ви добре попрацювали вдома і легко розв’яжете тести з розділу «Твої права у трудових відносинах»
Актуалізація.
Розв’язування тестів (На вибір вчителя)
- коментар вчителя до роботи з тестом та його оцінювання;
- перевірка правильності розв’язання тесту. Оцінку кожен учень самостійно виставляє.
Мотивація.
Робота в загальному колі:
- Як ви думаєте, про що в нас сьогодні піде мова на уроці, яку тему ми будемо розглядати?
Оголошення теми, мети, плану (учні записують в зошит), очікувань
Побудова знань.
Метод:
«Знаємо – Хочемо дізнатися – Дізнаємося»
- Що вам відомо про працю неповнолітніх?
- Що ви хочете дізнатися про неї?
Робота в групах з джерелами. Кожна група опрацьовує 2 статті(Ст.51,188,190,191,194 Кодексу законів про працю України,стаття 10 із закону «Про відпустки»).
- Чи збіглися ваші очікування з новою інформацією?
- Що нового ви дізналися про працю неповнолітніх?
- Поставте собі оцінку за роботу в групі на цьому етапі роботи.
Отже, ми дізналися про те, як наше законодавство регулює працю неповнолітніх.
Для закріплення ваших знань проаналізуємо правову ситуацію, працюючи знову в групах.( пропозиція правової ситуації)
Робота в групах. Аналіз правової ситуації з підручника (ст.126). Кожна група відповідає на одне запитання. Презентація роботи груп. Самооцінка.
Робота в загальному колі:
Хлопці 14 років шукають роботу, чи є актуальною ця ситуація для нашого часу?
Чи намагалися ви знайти роботу?
Як взагалі неповнолітньому можна знайти роботу?
Вчитель записує відповіді учнів на дошці.
- Чи існують ризики для неповнолітніх під час працевлаштування?
Пропоную дати відповіді на ці запитання за допомогою рольової гри.
Робота в групах:
Учні об’єднуються у дві групи. Отримують завдання. Одна група представляє роботодавця, інша—підлітка, котрий наймається на роботу. Учні розігрують ситуацію в ролях.
Робота в загальному колі:
Уявіть собі, що Вам зробив пропозицію роботодавець;
Яку відповідальність нестиме роботодавець? (Дайте відповідь, опрацювавши статтю 150. ч.1 Кримінального Кодексу України).
Чи є дія роботодавця експлуатацією дитини?
Як вищезазначена стаття ще пояснює термін «експлуатація»? (кожна група по черзі дає відповідь).
Що дала вам ця вправа?
Чи зможете ви у майбутньому уникнути ризиків при працевлаштуванні?
Даний етап роботи оцінює вчитель.
Запитання:
Чи буде інформація, яку ви отримали на уроці, важливою і корисною для вас? Чому?
Чи реально знайти роботу для неповнолітнього, яка б його влаштовувала? Чому?
Підведення підсумків Аналіз очікувань.
Домашнє завдання.
