Тема: Ми українці: честь і слава незламним.Мета: формувати в учнів усвідомлення, що таке Батьківщина, держава, патріотизм, якими були, є і мають бути справжні українці.Хід урокуІ. Організація класу. (Слайд 1)ІІ. Вступне слово вчителя. (Слайд 2)З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу.Українська держава, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, зустрілась з величезною перешкодою на цьому шляху – проти України була розв’язана повномасштабна війна.Як ви пережили ці важкі місяці війни?Що ви знаєте про наслідки війни? (За час війни пошкоджено більше 1000 навчальних закладів, більше 600 дитячих садочків та більше 700 дітей поранено через це вторгнення російської федерації).Яка територія охоплена воєнними діями? (слайд 3) (Близько 20% нашої Держави знаходиться під тимчасовою окупацією. Це деякі громади Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської, Харківської та Дніпропетровської області).Ця війна стала війною за існування не лише держави, але й українського народу в цілому, позаяк є практичним втіленням імперської тоталітарної ідеології путінського режиму – рашизму. (слайд 4) Раши зм – термін, який використовується науковцями, політиками і публіцистами для позначення політичної ідеології та соціальної практики владного режиму Росії кінця XX – початку XXI століття, що базується на ідеях «особливої цивілізаційної місії» росіян, «старшості братнього народу», нетерпимості до елементів культури інших народів; на тоталітаризмі й імперіалізмі радянського типу, використанні російського православ'я як моральної доктрини, на геополітичних інструментах впливу, насамперед енергоносіях для європейських країн, військовій силі, стосовно країн, що входять до сфери впливу Російської Федерації. (слайд 5)ІІІ. Основна частина.Вже триває шостий місяць війни і наші героїчні військові нераз прославилися своїми вчинками. Коли відзначають День Героїв. (слайд 6) Про яких героїв ви знаєте або чули? (слайд 7)Написання листа воїну для підняття бойового духу. (слайд 8)Чи вірите ви в нашу перемогу? Що можна робити, щоб її наблизити? (слайд 9)Що ви знаєте про дітей, які допомагають ЗСУ та наближають нашу перемогу? (слайд 10)Чому українці не шкодують ні коштів, ні здоров'я, ні навіть життя заради свободи, незалежності та цілісності нашої держави? (слайд 11) Чи хотіли б ви відчувати себе справжніми українцями? Що для цього потрібно робити? Як ви розумієте поняття Батьківщина? Який зміст вкладено у це слово, Адже слово українець походить від слова Україна. Тож кожен українець має відповісти на запитання: «А що є для мене Україна, Батьківщина, Вітчизна». (слайд 12)Виявляється, що відповідь на це запитання приховане у самому слові Україна. У кожній букві зашифровані певні символи нашої Батьківщини. Розшифрувавши їх, ми зрозуміємо, який зміст приховано в цьому слові. (слайд 13)Вправа «Кольорові олівці» (слайд 14)Кросворд «Україна» (слайд 14, 15) (слайд 16)На що схожа перша буква у цьому слові? У(На розлоге дерево). (слайд 17) Учитель пояснює, що ця буква є символом того, який багатий наш край своєю природою: широкими ланами, густими лісами, красивими парками, скверами, садами. Проводить бесіду про те, у яких парках, скверах, лісах, садах бували учні; які дерева ростуть в їхньому краї, чипосадив хтось дерево; які рослини є символом України; про які рослини учні знають вірші, пісні, загадки. Відгадайте загадки.У вінку зеленолистім,У червоному намистіВидивляється у водуНа свою хорошу вроду (Калина) Олена зелена,Не сіяна, не саджена,Хто доторкнеться,Той обпечеться. (Кропива) Зацвітають навесніБілі квіти лісові.Їх не варто, друже, рвати.Слід ці квітки охороняти (Підсніжник) Багатство природи нашого краю не давало спокою сусіднім державам. Хто ж захищав Україну від ворогів у далекі часи? (Козаки) Слайд 18 На яку букву схоже зображення козака на коні ?КПравильно, на букву к. Отже, наступна буква у слові Україна символізує наших давніх захисників. (слайд 19)А чи знаєте ви, як називається техніка, на якій пересуваються наші воїни зараз? (артилерійські установки, танки, літаки, ППО…) Слайд 20РПогляньте на наступну букву. На що вона схожа? ( шабля козака, люлька, оселедець) Чи хтось з ваших знайомих чи близьких захищає Україну зараз? (слайд 21)АЧи знаєте ви як ховали в давнину загиблих у бою воїнів? (У високих курганах (могилах). Про це завжди буде нам нагадувати ця буква, теж схожа на курган). Кургани (могили) видно здалеку, вони зберігають пам’ять про загиблих захисників рідної землі багато століть. (слайд 22)ЇУкраїнці переважно є православними християнами. У християн є традиція, коли хочуть пом'янути когось із близьких людей, то запалюють у церкві свічку. Такою свічкою, що не дасть нам ніколи забути про кращих синів і дочок України, буде буква ї. (слайд 23)НСучасні воїни живуть і боряться в сурових умовах, але гарний настрій, бадьорість допомагає їм зберігати велику силу. Великою підмогою на службі , на війні є бадьора військова пісня. Багато пісень складено вже після початку цієї війни з Україною. І нагадуванням про це є наступна буква, яка хоч і має одну струну, але схожа на бандуру, кобзу і нагадує про любов українців до пісні. (слайд 24)АОстання буква А нагадує нам старовинну українську хату, тобто наш з вами дім ,у якому живе сім'я кожного з нас. Сім'я - це наша родина, рід. Це найдорожче, що ми маємо. (слайд 25)Зараз український народ згуртувався наче одна родина. Україна стала одним домом для всіх українців. (слайд 26)Багато наших громадян втратили власні домівки. Та їх прихистили в інших містах і селах не лише України, а й усього світу. Але всі, хто покинув власну Батьківщину, мріють повернутись на рідну землю. Тому українці, які живуть в інших країнах продовжують вивчати українську мову, історію, не забувають про її державні символи. Давайте і ми про них згадаємо. (слайд 27)Учні називають державні символи України (Прапор, герб, гімн).Учні згадують вірші про прапор та герб України.Прапора мого полотнищеЗагаси червоне вогнище.Висуши криваві ріки В краї нашому навіки.Хай заграють у тобі Фарби жовто-голубі.Допоможуть хай нам жити Синє небо й поле жита.П. Копосов (слайд 28)Гордо сяє герб-тризуб Немов гілля розкинув дуб.В дубі тім відвага й сила – Процвітай Вкраїна мила.П. Копосов (слайд 29)- Розгляньте частини герба України. Яке слово зашифроване в ньому? Проспівайте рядочок з Гімну України, в якому зустрічається це слово. (слайд 30)ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.Давайте пригадаємо, яке слово стало картою нашого сьогоднішнього уроку?Яким чином в ньому зашифроване минуле, теперішнє і майбутнє України? (слайд 31)Що для вас значить бути справжнім українцем?(слайд 32) Кращого побажання українцям, ніж це зробив поет Володимир Сосюра, висловити важко. (Діти декламують вірш).Любіть УкраїнуЛюбіть Україну, як сонце, любіть,як вітер, і трави, і води,В годину щасливу і радості митьЛюбіть у годину негоди!...Любіть Україну ві сні й наяву, вишневу свою Україну,Красу її вічно живу і нову, і мову її солов'їну. Володимир Сосюра (слайд 33)