Опубліковано 11 вересня 2022 о 13:08
0 0

«Ми – українці: честь і слава незламним!»

«Ми – українці: честь і слава незламним!»

Мета: сприяти вихованню патріотичних почуттів, любові до батьківщини, гордості за свою державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною, розширити знання учнів про державність України; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність.

Хід заходу



Організаційний момент

Учитель:

Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову розпочинаєте новий навчальний рік, ви змужніли, стали дорослішими. Сьогодні складний час: ми живемо в умовах війни. Нікого не дивують звуки сирен, блокпости та інші атрибути військового часу. Багато ваших однолітків допомагають дорослим наближати нашу перемогу, бо Україна – єдина, суверенна, незалежна . Нещодавно наша країна відсвяткувала річницю Незалежності. Цілі століття передували цій важливій сторінці історії України. Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі ― на нашій славній Україні. Наша країна пройшла великий і важкий шлях назустріч Незалежності. І сьогодні ми з вами повинні зрозуміти , як добре ви знаєте свою рідну державу.

Слайд 1

Тема нашого уроку сьогодні «Ми – українці: честь і слава незламним!». Стійкість та незламність українців на шляху до Перемоги сьогодні захоплюють весь світ. Ми – українці, наша любов до України за останній час зросла до неймовірних розмірів, а що ж для вас є Україна?

Слайд 2, вправа «Незакінчене речення – Для мене Україна це …»

Як сталося так, що у глобалізованому світі XXI століття, коли пам’ять про дві криваві світові війни ще жива, коли на міжнародному рівні цінності гуманізму і визнання життя людини проголошуються найвищою цінністю, стала можливою агресія небачених масштабів?

Слайд 3

24 лютого 2022 року рф напала на Україну по всій довжині спільного кордону і з території білорусі. Широкомасштабне російське вторгнення в Україну, відкритий воєнний напад – частина російсько-української війни, розв’язаної рф 2014 року, участь у якій вона постійно заперечувала. Армія ворога обстріляла прикордонні застави, завдала удари з повітря по понад 40 об’єктах військової інфраструктури майже усіх регіонів України. Одночасно розпочався рух танкових колон і живої сили ворога.

Російський масштабний напад на Україну став найбільшим випробуванням для нашої країни за весь час її незалежності. Йдеться про саме існування не тільки незалежної української держави, а й самої української нації. Для українців боротьба проти російської навали – це боротьба за майбутнє самого українського народу.

Слайд 4

Окупанти, посягнувши на українські землі, сподівались захопити Вільний Народ за декілька днів, забувши про те, що століттями чужинці дивувалися неповторній Звитязі Українського воїна. Так і сьогодні, коли за короткий термін, за підтримки потужного всеохоплюючого волонтерського руху, Збройні Сили України перетворилися на одну з найбільш боєздатних та дієвих армій, а український народ не припиняє дивувати світову спільноту своєю злагодженістю та звитягою. Дякуючи незламному духу наших воїнів, ми з вами маємо змогу розпочати навчання, проводити вільний час із користю, спілкуватись та інше.

Слайд 5

Хвилина мовчання за загиблими воїнами в російсько-українській війні

Українці – сильна нація. Духовність, Віра, дух Свободи та гостре відчуття потреби боротьби за Справедливість – ось вони – фундаментальні складові нездоланності Українського духу.

Відео «Державність»

Цього року в нашій країні вперше відзначаємо День Української Державності. На фоні збройної агресії російської федерації особливо гостро відчувається, що ми і є державою, що держава не є чимось чужим та віддаленим.

Разом з тим, протягом декількох останніх століть український народ жив у правовому просторі чужих держав-імперій. І парадокс полягає у тому, що українці були одночасно і творцями цих імперій, і їх жертвами.

В Україні традиція державності йде від Київської Русі до Гетьманщини, а від Гетьманщини до УНР та ЗУНР. Попри це власна державність, як і її свято досі є для нас новим явищем.

Через столітні періоди поневолення, колонізації та асиміляції ми не маємо власної управлінської традиції. Тяглості і спадкоємності правил управління, які працюють чи не краще за писані закони, постанови та накази. Тому що вони є частиною звички, шаблонами поведінки.

Цю спадкоємність у нас систематично відбирали і винищували. Дискримінували і не допускали за рідкісними винятками до політичного життя імперій, в складі яких була Україна. А ще нав’язували свої дикі традиції кермування державою.

Радянська система управління трималася на трьох китах: кумівство, корупція і пияцтво з приводу чи без. Саме таку модель ми отримали у спадок.

Зараз під час війни формується наша власна традиція лідерства.

Як би хто до нього не ставився, але Володимир Зеленський в ці дні та місяці продемонстрував таку сміливість, що нижчого стандарту наше суспільство далі сприймати не буде.

Нашого президента можна назвати символом нашої Держави. Разом із ним за ці місяці з’явилось багато символів нашої нескореності та свободи.

Вправа: асоціації – символи війни

Слайди 6, 7, 8

Україна зараз потребує не лише військових, а й тих хто своїм прикладом і працею готовий змінювати управління державою на кожному етапі: від президента до клерка початкової ланки.

Нам потрібні сильні політичні партії, щоб формувати якісну політичну еліту. Нам більше, ніж будь-коли потрібні кваліфіковані чиновники, щоб позитивні зміни доходили на місця, а не залишались у Києві. Нам потрібні вільні медіа, щоб контролювати владу і змушувати її ставати кращою.

А ще треба, щоб окремі позитивні приклади поширювались настільки, аби спочатку стати закономірністю, а потім звичкою. Щоб, окрім древньої історичної традиції державності, у нас була жива управлінська традиція державності сучасної.

Щоб влада усіх рівнів поважала своїх людей і закон, а не гнула його як дишло.

Пишаємось тим, що ми українці – незламні і нескорені.

Відео «Звернення президента»

Слайд 9



Учень: Коли крізь розпач випнуться надії

І загудуть на вітрі степовім,

Я тоді твоїм ім'ям радію

І сумую іменем твоїм.

Учень: Коли грозує далеч неокрая

У передгроззі дикім і німім,

Я твоїм ім'ям благословляю,

Проклинаю іменем твоїм.

Учень: Коли мечами злоба небо крає

І крушить твою вроду вікову,

Я тоді з твоїм ім'ям вмираю

І в твоєму імені живу!

Клас ділиться на команди, які вирушають за станціями. На кожній станції діти отримують інформативні листи (додаток 1) , читають їх , виконують завдання.

Станція І «Фольклорна» : Знайди продовження прислів’я (Додаток 2)

Прислів’я для вправи

1. Чув дзвін, та… (не знає, звідки він)

2. Не штука — наука, а штука… (розум)

3. Навчай інших і… (сам навчишся!)

4. Хто людей питає, той і… (розум має)

5. Добре діло — утіха, як ділові… (не поміха)

6. Дивиться рідко, та густо… (бачить)

7. Кожна пташка своє… (гніздо хвалить)

8. Наука, як кажуть, в ліс не веде, а… (з лісу виводить)

9. Слава не поляже, а… (про себе розкаже)

10. Мудрець скаржиться, що не знає людей, дурень скаржиться, що…

(люди не знають його)

11. Хто з київських князів казав : «Іду на ви» (князь Святослав)

12. Хто з київських князів хрестив своїх сучасників? (князь Володимир «ясне сонечко»)

Учень: В нас ніхто не відніме свободи

І своїх не нав'яже знамен!

Хай несе не осквернені води

В Чорне море старий Борисфен!

Дуже довго були ми німими

Та ніхто вже не стулить нам уст!

Вже ніхто в нас тебе не відніме, |

Золота моя Київська Русь!

Вчитель: Лицарями, які боронили нашу землю називали славетних козаків. Запрошуємо до станції «Козацька»

Станція ІІ «Козацька»

Дай відповіді на питання, обравши один із запропонованих варіантів. (Додаток 2)

1. Що означає слово «козак»? А. Переселенець. Б. Бідняк. В. Вершник, вільна людина.

2. «Носом чує татарюгу, зна по птицях, по звіру…» — перекази та легенди наділяли козаків магічною силою. Чи відомо Тобі, як називали козаків, які зналися на травах та вміли ворожити?

А. Драгоман. Б. Характерник. В. Шаман.

3. Де відбулася перша битва в ході визвольної війни?

А. Під Крутами. Б. Під Жовтими Водами. В. Під Берестечком.

4. Назви найвідоміший козацький танок.

А. Гопак. Б. Краков’як. В. Хоровод.

5. Кому заборонявся вхід на територію Запорозької Січі?

А. Заміжнім жінкам. Б. Молодим незаміжнім дівчатам. В. Усім жінкам.

6. Першу козацьку фортецю збудували на острові…

А. Зміїному. Б. Мала Хортиця. В. Велика Хортиця.

7. Останній гетьман Запорозької Січі.

А. Пилип Орлик. Б. Павло Полуботок. В. Кирило Розумовський.

8. Хто був автором першої української Конституції?

А. Богдан Хмельницький. Б. Пилип Орлик. В. Григорій Сагайдачний.

9. Як називали козаків, які перебували на державній службі?

А. Найманці. Б. Реєстрові козаки. В. Характерники.

10. Назви ім’я відомого козака, який брав участь у більш ніж п’ятдесяти битвах.

А. Іван Сірко. Б. Іван Богун. В. Дмитро Вишневецький.

Відповіді : 1. В. Вершник, вільна людина. 2. Б. Характерник. 3. Б. Під Жовтими Водами. 4. А. Гопак. 5. В. Усім жінкам. 6. Б. Мала Хортиця. 7. В. Кирило Розумовський. 8. Б. Пилип Орлик. 9. Б. Реєстрові. 10. А. Іван Сірко.

Учень: Козаче, воїне величний,

Прославлений ти у віках!

У куряві, в гарячих битвах

Ти торував свободі шлях.

Бурлив Дніпро, іржали коні,

Степи виднілись в близині.

З османським Кримом в прикордонні

Могутні козаки жили.

Були відважні і сміливі,

Відстоювали наш нарід,

Щоб зазіхнути окупанти

На Січ козацьку не змогли.

Віками боремось за Волю,

Низький доземний вам уклін,

Славетнії козацькі вої,

Що українство зберегли.

Учитель: Станція ІІІ «Історична». 20 століття стало як трагічною , так і тріумфальною сторінкою в історії нашої держави. Ваше завдання заповнити кросворд. (Додаток 2)



Кросворд

1. Як називається герб нашої держави? (Тризуб).

2. Які гори України ви знаєте? (Карпати).

3. Як називається найбільша річка України? (Дніпро).

4. Який птах є символом України? (Лелека).

5. Столиця України? (Київ).

6. Кущ-символ України? (Калина).

7. Збірка віршів Т.Г. Шевченка? (Кобзар).



Учитель: Ви за цей час подолали відстань у більш ніж тисячоліття, Наступна станція «Сучасність». Це історія вже нашого часу. Це час героїв, які жили або живуть серед нас.

Візьміть карту України і напишіть, якою ви її бачите після перемоги, напишіть побажання нашій улюбленій країні.(Додаток 3)

Учень: Всім доброго вечора! Ми з України!
Ні слава, ні воля не вмерли ще, ні!
Ми — Суми і Харків, і острів Зміїний,
Ми — Київ, Чернігів, Херсон і Ірпінь!

Ми є Маріуполь! Відплата вже близько.
Ніколи не були братами русні,
Бо нас колисали у різних колисках
І різні співали весільні пісні.

Ми — Львів, Миколаїв: в нас доля едина.
Тому не жалійте ні сил, ані куль.
Всім доброго вечора! Ми — Україна!
Усе буде добре — 4.5.0!


Вчитель : ось ми й досягли кінця своєї подорожі , перед нами остання станція «Фінальна» .

Вчитель: : Від Заходу вкраїнського й до Сходу

Ми єдності ланцюг протягнем знов,

Посієм між людьми священну згоду.

Ми разом! Це основа всіх основ.

Тепло сердець здолає ворожнечу,

І об’єднає всіх свята мета:

Тримаймось разом. Ми – велика сила.

Й не забуваймо: Батьківщина в нас одна.

Тут бились прадіди, зросили землю кров’ю,

Чужинців проганяли раз у раз.

Вороже зло ми переможемо любов’ю,

Нам об’єднатись заповів пророк Тарас.

І заспіває знову Україна,

І оживе її свята земля.

І пам’ятаймо: тільки в єдності – народу сила

То ж стали золотими ці слова.



Прислів’я для вправи

1. Чув дзвін, та… (не знає, звідки він)

2. Не штука — наука, а штука… (розум)

3. Навчай інших і… (сам навчишся!)

4. Хто людей питає, той і… (розум має)

5. Добре діло — утіха, як ділові… (не поміха)

6. Дивиться рідко, та густо… (бачить)

7. Кожна пташка своє… (гніздо хвалить)

8. Наука, як кажуть, в ліс не веде, а… (з лісу виводить)

9. Слава не поляже, а… (про себе розкаже)

10. Мудрець скаржиться, що не знає людей, дурень скаржиться, що…

(люди не знають його)

11. Хто з київських князів казав : «Іду на ви» (князь Святослав)

12. Хто з київських князів хрестив своїх сучасників? (князь Володимир «ясне сонечко»)

Читайте також: