Опубліковано 4 листопада 2021 о 19:41
1 0

Культура та релігія давнього Китаю.

Тема: Культура та релігія Давнього Китаю.

Мета: 1. дати уявлення учнів про культуру та релігію Давнього Китаю, наукові досягнення китайців;

2. розглянути особливості виникнення релігій у Китаї;

3. усвідомити важливість китайських винаходів;

4. розвивати уміння учнів висловлювати власну думку, виступати з повідомленнями, працювати в парах;

5. виховувати любов до прекрасного, повагу та інтерес до культури Давнього Китаю.

Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.

Обладнання: підручник, додатковий роздавальний матеріал.

Основні поняття: філософія, конфуціанство, даосизм, сейсмограф.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент ( 2 хв.)

Учитель: Ні хао! Ми з вами привіталися китайською мовою. І тема нашого уроку «Культура та релігія Давнього Китаю»

ІІ. Актуалізація знань учнів ( 15 хв.)

Учитель: Ключовими термінами у записі теми уроку є Культура та Релігія. Дайте визначення терміну «культура», «релігія».

Деякі досягнення китайської культури ми розглянули на попередньому уроці. Це китайська стіна. Детальніше нам розповість про будівництво китайської стіни Бахмат Антон.

Доповідь учня.

Запитання після доповіді.

- Який імператор розпочав будівництво китайської стіни?

- Навіщо потрібно було таке масштабне будівництво?

- Чим вирізнялося правління імператора Цінь Шіхуанді?

Імператор Цінь Шіхуанді залишив після себе ще один експонат китайської культури світового масштабу. Здогадалися про що я веду мову?

Правильно, гробниця імператора Цінь Шіхуанді. І Зубко Влад підготував доповідь про цю особливу гробницю.

Доповідь учня.

- Що ж особливого знайшли археологи в гробниці імператора?

- Навіщо потрібні були ці всі статуї?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності ( 1 хв.)

Проблемне запитання

Китай – це держава, що має одну з найдавніших культур в світі. Вам треба довести або заперечити це твердження наприкінці уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу ( 20 хв.)

Китайська писемність

На той час уже китайська мова була особлива, тому що в ній були тільки односкладові слова і жодне слово не змінювалося. Крім цього в реченні слова повинні стояти тільки в певній послідовності, від розміщення слів змінюється зміст речення.

Китайська писемність виникла у ІІ тис. до н.е., для запису слів використовувалися ієрогліфи. Спочатку їх було кілька сотень, потім тисяч, а на сьогодні близько 80 тис. Освічена людина повинна знати 5-6 тис. ієрогліфів. Ієрогліфи писали згори донизу, вмочуючи гостру паличку в чорний лак (виготовлений з соку дерев) або пензлем вмоченим у туш зі соснової сажі. Китайці з повагою ставилися до знарядь письма. Це – пензлик, туш, папір та камінь для розтирання туші, їх називали «чотири коштовності освіченої людини».

Першими книжками у Китаї були бамбукові. На пластинах зроблених із бамбука записували текст, потім на кінцях цих пластин робили дірки і з’єднували їх шкіряним або шовковим шнурком. Один із китайських літописів так і називався «Бамбуковий літопис». Але у цих книжок була одна значна вада – вони були занадто важкі.

- Тож яка вада була у бамбукових книжках?

- Що це за «чотири коштовності вченої людини»?

2. «Шовкові книжки».

Тому наступним видом книжок у Китаї були шовкові книжки.

Самостійне читання.

Знайшли сторінку 125, пункт «Шовкові книжки». Починаємо читати самостійно.

- Чому шовкові книги не здобули популярності серед мас населення?

Найбільше ми повинні завдячувати китайцям за винайдення такого матеріалу як папір.

3. «Паперові книги».

Читання ланцюжком.

Тому знайшли пункт «Паперові книги», починає читати …..

- Хто винайшов папір?

- Де, крім написання ієрогліфів використовувався папір?

- Які на вигляд були стародавні паперові книги? Чому?

- Чим ще ми завдячуємо Китаю?

4. Релігія Китаю.

- Скажіть як китайці називали свою країну? А імператора?

Це тому, що з самого початку в Китаї вірили в існування Вищої сили, її

називали Небом (Тянь) або Верховним Володарем (Шанді).

В Китаї були поширення філософські вчення, які намагалися пояснити звідки

з’явилася людина, чому настає день та ніч, чому птахи літають, а змії повзають.

Цим займалася і займається така наука як філософія та вчені – філософи. А що

таке філософія?

Філософія (від грецького «любов до мудрості») – це наука про загальні закони

розвитку природи, суспільства і мислення. Прочитайте ще раз самостійно на

ваших робочих аркушах.

Дуже часто філософські вчення переростали в релігії. Таке трапилося з

конфуціанством та даосизмом. Інформацію про релігію Конфуціанство

підготувала Брильова Анастасія.

Доповідь учениці

- Хто був засновником Конфуціанства?

- Чому дана релігія мала назву «КОНФУЦІАНСТВО»?

- Чого навчала дана релігія?

Отже, конфуціанство – це релігія, яка оголошувала владу правителя священною,

а розподіл людей на вищих і нижчих – загальним законом справедливості.

Згодом в Китаї з’являється ще одне філософське вчення Даосизм. І про це

філософське вчення, яке стало релігією нам розповість Шинкаренко Вікторія.

- Хто був засновником даосизму?

- Чому саме така назва?

- Про який шлях йде мова в даосизмі?

Отже, даосизм – це релігія, яка розглядала світ як єдине ціле. Допомагала

імператорові управляти суспільством.

Ще раз повторимо основні поняття «філософія», «конфуціанство», «даосизм». А тепер перевіримо наскільки ви засвоїли ці поняття.

- На які дві першооснови китайці ділили все існуюче?

- Що таке «інь»? «Янь»?

5. Робота з таблицею.

На ваших партах знайшли листочки з таблицею. Наведенні твердження вам треба розподілити по відповідних колонках.

Конфуціанство

Даосизм

1. Вчення розвинуло ідею про можливість досягнення фізичного безсмертя, злитися з природою.

2. Засновник Кун Цзи.

3. Засновник Лао Цзи.

4. Молоді мають коритися старшим.

5. Шанувалися традиції у сімї, виховання людини.

6. Ідея про життя людини відповідно до законів природи.

Перевіряємо завдання.

6. Фізхвилинка

Наши нежные цветки

Распускают лепестки,

Ветерок чуть дышит,

Лепестки колышет.

Наши алые цветки

Закрывают лепестки.

Тихо засыпают

Головой качают.

7. Робота з історичним текстом.

Ви будете працювати в парах. Вам треба прочитати текст «Наукові досягнення Стародавнього Китаю» та визначити, який з абзаців розповідає про досягнення китайців в одній із таких наук. Це: математика, астрономія, медицина, історія. І біля абзацу написати одну з наведених наук.

Історичний текст

…. Китайці вивчили рух сонця, місяця і п’яти планет, створили карту зоряного неба, позначивши на ній близько 2500 зірок (саме стільки бачить людина неозброєним оком), дали назву 28 сузір’ям, створили календар, описали темні плями на Сонці, польоти комет.

…винайшли голкотерапію, знеболювання. Вони готували та застосовували 2000 видів ліків. Робили хірургічні операції.

….. Сима Цяня називають «батьком китайської історії». Він написав 130-томну історію Китаю.

….. знали десяткові дроби, розв’язували приклади з ненатуральними числами. Винайшли компас і сейсмограф – прилад для визначення сили поштовхів під час землетрусів.

- Назвіть яких успіхів досягли китайці в медицині? Історії? Математиці?

- Що таке компас і навіщо він потрібен я гадаю ви знаєте! А що ж таке сейсмограф?

- Які досягнення китайців були в астрономії?

- Також є китайський календар років. Отже, кожний рік має символ, якусь тварину. 2011 рік – це рік якої тварини?

- А хто ж буде господарювати у 2012 році?

- Хто мав право носити зображення і ієрогліф дракона на своєму одязі?

- Подивіться роки позначенні колом, тому що їх 12. І через 12 років цикл знову повторюється спочатку.

V. Закріплення нового матеріалу (5 хв.)

- А зараз ми повертаємось до проблемного запитання нашого уроку. Чи Китай – це держава, що має одну з найдавніших культур у світі? Так чи ні? Доведіть.

Виступи учнів

VІ. Підсумки уроку ( 1хв.)

Хочу я закінчити наший урок словами «Викладаю, але не створюю. Вірю в давнину і люблю її!» Бажаю вам такої ж любові до давнини, до історії.

VІІ. Домашнє завдання ( 1 хв.)

Прочитати § 26 сторінка 123-127.

Додатково знайти легенду про китайський календар років.

Використана література при підготовці до уроку:

1. Шалагінова О. І. , Шалагінов Б. Б. Історія стародавнього світу. 6 клас, 2007 р.

2. Вигасин А. А. История древнего Востока. Год издания: Издат.: Дрофа, 2006.

3. Евгений Довбуш. Великая Эпоха (The Epoch Times). Культура Древнего Китая — подарок Богов. 2009 г.

4. Культура древнего Китая: /i-art.udm.ru