Урок 2
Тема уроку. Первісні уявлення про всесвіт і людину. „Про зоряний Віз", „Чому пес живе коло людини?"
Мета:
□Навчальна: визначити місце міфології в доробку художньої літератури; вивчити поняття фольклору, легенди, міфу; ознайомитися з міфами та уявленнями первісних людей.
□Виховна: виховувати інтерес до міфологічного минулого українців.
□Розвивальна: розвивати уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання
▼ Що таке образне слово?
▼ Якіприслів’ятаприказкипромовувизнаєте?
3. Актуалізація опорних знань
▼ Щотаке«міф»ічоговінможенаснавчити?
▼ Яких міфічних героїв ви знаєте? Наведіть приклади міфів, які вам знайомі.
▼ Якимпервіснілюдибачилисвіт? Яківіруваннявони
мали?
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
Сьогодні ми з вами познайомимося з першими уявленнями людини про всесвіт та міфологічними оповіданнями, з яких ви зможете дізнатися багато цікавинок.
2. Первісні уявлення про всесвіт і людину
Первісними віруваннями людей були тотемізм, фетишизм та магія.
Тотемізм — де культ священних предків. Кожне плем’я мало своїх пращурів, які частіше за усе ототожнювалися з тваринами. Але тотем — це не просто тварина, а божественна тварина, від якої, за віруваннями, пішли як тварини, так і люди.
Фетишизм — це обожнення предмета, який пов’язується з долею всього племені. Наприклад, деякі індійці визнавали себе дітьми Сонця, і вважали, що саме від його прихильності залежать їхні життя та добробут.
Магія — це спосіб впливу на предмет через використання містичних сил. Магія не могла змінювати якість предметів і явищ, але магічні слова і обряди мали вплив на людей, уселяючи віру в краще, «програмуючи» на успіх у задуманій справі.
4. «Про зоряний Віз»
4.1.Пояснення назви.
«Великий Віз» або «Велика Ведмедиця» — це сузір’я північної небесної півкулі, складається з семи великих зір та багатьох малих. Сім великих зір утворюють на небосхилі форму возу, за що й дістали таку назву. На території України спостерігається протягом цілого року.
4.2.Тема: демонстрування небайдужості, відповідальності, добросердечності та піклування про інших через образ головної героїні.
4.3. Ідея: захоплення чудовим прикладом поведінки чуйної та турботливої дівчини, яка робить усе можливе, щоб врятувати тих, хто цього потребує.
4.4.Виразне читання міфу.
4.5.Аналіз легенди «Про зоряний Віз» у формі бесіди за питаннями:
▼ Яканегодатрапиласьнапочаткулегенди? Дочоговонапризвела?
▼Якіпочуттявикликаютьувасдіїдівчини? Щобвизробилина її місці?
▼ Що, згідно з легендою, символізує зоряний Віз?
▼Чипобачиливинадприродніявищавційісторії?
▼ Чого, на вашу думку, навчає цей міф?
5. «Чому пес живе коло людини?»
5.3.Тема: пошуки найкращого місця для життя собаки та істоти, яка може її захистити.
5.4. Ідея: демонстрування переваг людини серед інших представників світу живої природи.
5.5.Виразне читання та переказ міфу.
5.6.Обговорення змісту прочитаного твору за питаннями:
▼Щозмусилособакуподатисянапошуки?
▼Чомувіннезалишавсязтваринами, якихзустрічав?
▼ Хто став для собаки другом та захисником?
▼ Як ви ставитесь до домашніх тварин? Чи маєте ви собаку?
▼Обґрунтуйте, чомулюдина—царприроди.
6. Теорія літератури
Фольклор (англ. folk-lоге, букв.— «народна мудрість») — традиційна, художня, колективна, літературна або музична творча діяльність народу, яка засобами мови зберегла знання про життя і природу, давні культи і вірування, а також відбиток світу думок, уявлень, почуттів і переживань наших пращурів.
Легенда (лат. legenda — «те, що слід прочитати») — це жанр літератури і фольклору, усне народне оповідання про чудесну подію, що сприймається як достовірне.
Міф (від грец.— «казка», «переказ») — оповідання про минуле, навколишній світ, яке описує події за участю богів, демонів і героїв та історії про походження світу, богів і людства. племен.
IV.УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ,
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Тестове опитування
1.«Зоряний Віз» — це:
Анебесне сузір’я;
Б назва міста;
В візок, прикрашений зірками;
Г зоряний пил.
2. Нащо дівчина пішла шукати воду?
А Бо не було чим прати одяг;
Б бо сама дуже хотіла пити;
Вщоб мати не вмерла від спраги;
Г хотіла скупатися.
3. Кого зустріла дівчина по дорозі додому?
А Гарного парубка;
Б вмираючих від спраги чоловіків;
В веселих подружок;
Г свою матір.
4. Як утворився на небі «Зоряний Віз»?
А Дівчина сама дала таку назву схожим зорям;
Б зірки рухались самі по собі, доки не утворили віз;
В ніхто не знає як. Мабуть, він завжди там був;
Гзорі вилетіли на небо з перекинутого глечика дівчини.
5. Якого товариша хотів мати пес?
А Найкрасивішого;
Бнайсильнішого;
В найбільшого за розміром;
Гнайвеселішого.
6. Яку тварину не зустрічав пес у своїй подорожі?
А Ведмедя;
Б лева;
В зайця;
Г вовка.
7. Чому пес постійно змінював друзів?
А Через сварки;
Бчерез страх;
В через цікавість;
Г через погані умови життя.
8. Як пес зрозумів, що людина — найсильніша від усіх тварин?
АЇї боявся навіть лев;
Б в неї була рушниця;
В вона годувала інших тварин;
Г вона мала найгучніший голос.
9. Що з наведеного не належить до фольклору?
А Анекдоти;
Б веснянки;
В притчі;
Гміфи.
10. Міфи про сонце — це:
А есхатологічні міфи;
Б астральні міфи;
В космогонічні міфи;
Г етимологічні міфи.
11. До первісних вірувань людей не належить:
А тотемізм;
Б фетишизм;
Вокультизм;
Г магія.
12. Який князь хрестив Русь та зоборонив язичницькі вірування?
АВолодимир;
Б Ярослав;
В Олег;
Г Ігор.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ