Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Опубліковано 20 серпня 2020 о 09:33
14 0

Конспект уроку позакласного читання. Роальд Дал "Матильда"

Тема уроку: Позакласне читання. Роальд Дал «Матильда».

Мета уроку: Розвиток предметних компетентностей:

  • знаннєвий компонент: знати основні відомості про Роальда Дала, давати загальну характеристику твору.

  • діяльнісний компонент: обговорювати проблему стосунків батьків і дітей, батьків і вчителів, дітей і вчителів, характеризувати і порівнювати образи твору у зв’язках із дійсністю та середовищем, давати оцінку героям, використовуючи навички критичного мислення.

  • ціннісний компонент: усвідомлювати духовні цінності , утілених у творі, вміння робити висновки про значення твору для розвитку українського культурного середовища, висловлювати власні судження щодо виховної цінності прочитаного твору, образів героїв.

Розвиток ключових компетентностей:

  • математичної: вміти установлювати причинно-наслідкові зв’язки між подіями твору, між мотивами та діями героїв;

  • інформаційно – цифрової: створювати електронну продукцію – буктрейлер - для популяризації прочитаного твору.

  • уміння вчитися: використовувати різні джерела інформації для отримання нових знань.

  • ініціативність і підприємливість: уміння обстоювати власні позиції, цінувати власну свободу.

  • соціальної та громадянської: уміння визначати у творі «Матильда» Роальда Дала актуальні соціальні проблеми та ідеї,висловлювати власну думку щодо моральних питань, порушених у творі, зіставляти твір з екранізацією, критично її оцінювати;

  • обізнаність та самовираження у сфері культури: вміння сприймати твір «Матильда» в контексті сучасної культурної ситуації.

Методи проведення: Завдання з випередженням, проблемні питання, робота в групах, рольова гра, творче завдання, інтерактивна вправа «Мікрофон».

Тип уроку: урок позакласного читання.

Обладнання:портрет письменника Роальда Дала, виставка книжок письменника, ілюстрації до твору, епіграф до уроку.

Чим більше читаю Роальда Дала – тим більше він мені подобається…

Перебіг уроку:

І. Актуалізація знань учнів.

Слово вчителя. Кожна сім’я складається з батьків та дитини! Таких родин на світі дуже багато! Але чи замислювалися ви над тим, які стосунки мають бути між членами сім’ї, а саме між батьками та дітьми?

По-перше в кожній родині повинна відчуватися гармонія та взаємозв’язок, адже це зумовлює взаємопорозуміння дитини з батьками. Батьки повинні в свій час опікувати та доглядати за своєю дитиною, виховувати її та до 18 років піклуватися про її достаток та розвиток. По-друге, дитина, в свій час, повинна дотримуватися вимог батьків, допомогати їм!

Якщо дотримуватимуться цих вимог як батьки, так і дитина, то родина буде міцною та гарною! Але не всі діти народжуються в хороших сім’ях і мають можливість пізнати справжню любов та підтримку від батьків. Погано, якщо дітям не вистачає батьківської любові. Багато з батьків відносяться до своїх дітей зверхньо, висмоктуючи з них усі «соки». Спілкуючись із дитиною вони можуть відчувати себе великими начальниками.

ІІ.Оголошення теми, мети і завдань уроку.

Слово вчителя з елементами бесіди. Нещодавно ми з вами вивчали творчість Роальда Дала та його твір « Чарлі і шоколадна фабрика». Сьогодні ми познайомимося з не менш цікавою його книгою «Матильда» про маленьку геніальну дівчинку, яку в 1988 році було визнано найкращою в світі дитячою книжкою.

Проте родичі головної героїні так не вважали. Для них вона була зайвим клопотом, головним болем. Але Матильда вирішує перевиховати своїх обмежених і зациклених на собі родичів, а заодно й жахливу директорку школи пані Транчбул… Головній героїні всього лише 5 років, але вона дивиться на світ зовсім дорослими очима і висловлює такі спостереження, до яких не кожний дорослий би додумався…

Проблемне питання: Для кого , на вашу думку, написана книга Р. Дала: для дорослих чи дітей? Ще для кого ? (Ще для вчителів. )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Бесіда про Роальда Дала

  • Що ви дізналися про Роальда Дала?

  • Чим вас вразив Р. Дал як особистість?

  • Які книги для дітей та юнацтва він написав?

  1. Міні-вікторина:

А) Хто така Матильда? (Геніальна , надзвичайна дитина,чутлива й розумна.)

Б) В чому полягає її геніальність? (Уже в півтора року вона чудово розмовляла й знала стільки слів, як і більшість дорослих. У три роки Матильда сама навчилася читати, розглядаючи газети й журнали , розкидані по хаті. У чотири роки вона вже читала легко й швидко.)

В) Яких батьків показує автор у творі ? ( 1. Засліплених обожнюванням своїх дітей; 2. Таких, які не виявляють найменшого інтересу до своїх дітей.)

Г) Яким батькам симпатизує автор? ( «Байдужі батьки набагато гірші за тих, захоплених…»)

Д) Якими здібностями , як виявилося потім, володіла Матильда? Чому вона ними скористалася на уроці пані Транчбул? (Здібностями переміщати, рухати предмети . Матильда силою думки вилила склянку води з тритоном на директорку, коли та несправедливо звинуватила дівчинку: «Яка ницість! Яка несправедливість! Як її сміють лаяти за те, чого вона не робила! » . Дівчинка не змогла терпіти моральних знущань над собою та іншими дітьми на уроці пані директорки. )

Е) Кого так не любила пані Транчбул? ( Дівчаток із заплетеними кісками, дітей з брудними руками та малюків. Вона думала, чому ті вилупки (малюки) так довго ростуть.)

Є) В яких родинних стосунках знаходяться пані Транчбул та Дженіфер Гані? (тітка та племінниця)

Ж) Що означають здібності Матильди, які появилися раптово і так раптово щезли? (Це спосіб захиститися від некомфортного світу дорослих.)

3. Робота учнів у групах. (Учні отримали завдання з випередженням)

І група. Розкрийте, якими були стосунки у родині Вормвудів.

Проблемні питання:

  1. З кого складається сім’я Вормвудів і чим вони займаються? (Батько – містер Гаррі Вормвуд . Він продавав поїжджені автомобілі, і справи в нього йшли непогано; Мати – місіс Вормвуд – щоранку вирушала в містечко, щоб грати там у бінго, вона була справжня бінгоманка й присвячувала цій грі по п’ять вечорів на тиждень; Майкл – брат, старший від Матильди на 5 років, школяр.)

  2. Чи гордяться батьки своєю донькою? Як вони ставляться до Матильди ? (Ні. Через те, що Матильда дуже рано навчилася читати, батьки називали її базікалом, постійно дорікали й казали, що маленькі дівчатка повинні сидіти тихенько, як мишка. Вони навіть забули заздалегідь записати доньку в перший клас, бо не дуже переймались її освітою.)

  3. Як батьки звертались до доньки ? Наведіть приклади. («Хто ти така, архієпископ Кентерберійський , чи що, щоб читати мені проповіді про чесність ?», «Мала дурна нахабо…», «Тримай свого брудного язика за зубами й не заважай нам спокійно дивитися тєлік…», «Брехуха й обманщиця».)

  4. З чим порівнювали свою доньку містер і місіс Вормвуди? ( «Вона для них була нічим не краща за струп. Батьки тільки й чекали того часу, коли нарешті зможуть віддерти й викинути доньку , як струп, бажано в інший округ, або ще й далі…», «Батько назвав її бридкою бородавкою.»)

  5. Чи подобалось Матильді, коли батьки називали її дурною і тупою? Яке рішення прийшло в голову дівчинці ? Що це їй дало б ? (Звичайно, ні, бо вона знала , що це не так. Злість закипала у ній, вона для себе вирішила – щоразу, як батько чи мати ставитимуться до неї по-свинському, давати їм відкоша. Одна-дві перемоги допоможуть їй терпіти їхній ідіотизм і не збожеволіти самій.)

  6. Яке покарання придумала Матильда своїм батькам за образи? ( Капелюх із суперклеєм в батька на голові , папуга в каміні, якого всі прийняли за привида, «Надміцна фарба для блондинок» , яку Матильда підлила батькові у флакон з шампунем, після чергової образи. Після такого миття голови, чорне пишне волосся батька стало брудно- срібного кольору. )

  7. Яке ставлення до книги було в родині Вормвудів? (Голова родини казав до Матильди, коли вона попросила купити їй книжку : «Навіщо тобі якась дурнувата книжка?», «Що це за сміття? Паскудство!». Одного разу, коли Матильда захоплено читала книгу і не помітила, коли батько зайшов до кімнати, він вихопив з рук дівчинки книгу і порвав її на шматки.)

  8. Хто чи що було центром Всесвіту в родині Матильди, що заміняло спілкування в родині Вормвудів? (Телевізор. Вечорами родина споживала їжу перед телевізором.)

  9. Як вів свої справи батько Матильди? ( Він продавав поїжджені старі машини, видаючи їх за більш нові. Електродрилем зменшував показники на спідометрі і машини продавались за хороші гроші. )

  10. Як Матильда називає ці гроші ? Як це характеризує дівчинку? ( «Це брудні гроші. Я їх ненавиджу.»)

ІІ група. Розкрийте лінію «Матильда – вчителька міс Дженіфер Гані».

Проблемні питання:

  1. Які книги за півроку до школи встигла прочитати Матильда? Які з цих книг прочитали ви? (Чарльз Дікенс «Ніколас Ніклбі», «Олівер Твіст», Шарлота Бронте «Джейн Ейр», Джейн Остін «Пиха й упередження», Томас Гарді «Тесс із роду д’Ербервіллів», Мері Веб «Назад у землю», Редьярд Кіплінг «Кім», Герберт Велз «Людина-невидимка», Ернест Гемінгвей «Старий і море», Вільям Фолкнер «Галас і лють», Джон Стейнбек «Грона гніву», Дж. Б. Прістлі «Добрі друзі», Грем Грін «Брайтон Рок», Джордж Орвел «Ферма».

  2. Що особливого давали книжки Матильді? (Книжки розкривали перед нею життя, якого ніколи не бачили її батьки.)

  3. Які думки виникали в Матильди при читанні книжок? ( Якби їм (батькам) хоч трохи почитати Дікенса чи Кіплінга – тоді б вони швидко збагнули, що в житті буває і щось краще, ніж ошукування людей та сидіння перед телевізором.)

  4. Як автор описує міс Дженіфер Гані? Як автор сам ставиться до вчительки? Зачитайте її портрет. ( «Міс Гані була делікатна і тиха, вона ніколи не кричала й зрідка всміхалася… мала рідкісний хист – її обожнювали всі діти, якими вона опікувалася… Якесь дивовижне , відчутне на дотик тепло випромінювалося з її обличчя…»)

  5. Чим Матильда так сильно вразила вчительку при зустрічі на першому уроці? ( Своїми математичними здібностями, вмінням читати та складати вірші, роздумувати над прочитаними творами.)

  6. Про що дізналася вчителька вдома у Матильди? (Батьки не схвалювали читання книжок, адже «читанням книжок на життя не заробиш». Вдома у них не було книг, крім маминої книги «Куховарство», мамі не подобаються занадто начитані дівчата, бо вони «мають дбати про зовнішність та про те, щоб згодом знайти собі доброго чоловіка», батьки Матильди зневажають розумних людей , які закінчували університет.)

  7. Де жила вчителька? ( Вчителька винаймала житло. Це була «крихітна хатинка з червоної цегли. Хатинка була така маленька, що нагадувала скоріше ляльковий будиночок, ніж людське житло… Кожне віконечко було не більше за газетну сторінку…Це була кімнатка, не більша за шафу для одягу, з єдиним крихітним віконечком…. Вітальня була квадратна й гола, як тюремна камера, віконечко без фіранок…дерев’яні ящики замість стільців та стола… Ні картин на стінах, ні килима на підлозі…».)

  8. Що так вразило Матильду в домі міс Гані? ( Матильду вразило те, що вчителька не має можливості купатися у ванній, а купається стоячи, як це робили колись незаможні люди в Англії; замість масла та білого хліба споживає сірий з маргарином; значить вчителька незаможна, бідна; вчителька вдома не їсть, вона так наїдається за обідом у школі, що вистачає аж до ранку.)

  9. Що Матильда зробила заради вчительки? (За допомогою своїх надзвичайних здібностей так налякала пані Транчбул, що та відмовилась від посади директорки, залишила будинок Дженіфер Гані і виїхала в невідомому напрямку.)

  10. Чому міс Гані не здивувалась, коли дізналась, що батьки Матильди назавжди покидають їхнє село і виїжджають до Іспанії? ( Бо батько Матильди був пов’язаний з шахраями, які постачали йому крадені автомобілі, які він перепродував.)

ІІІ група. Розкрийте лінію «Матильда – директорка школи пані Транчбул».

Проблемні питання:

  1. Як автор описує пані Транчбул? Як автор сам ставиться до пані директорки? Зачитайте її портрет. ( «Втілення жаху в чистому вигляді, люте деспотичне чудовисько, що до смерті лякало і учнів , і вчителів. Навіть звіддаля можна було помітити навколо неї ауру жорстокості, а зблизька відчувався небезпечний жар , який вона випромінювала …. Коли вона марширувала – а пані директорка ніколи не ходила, вона завжди марширувала, наче солдат, ступаючи великими кроками й розмахуючи руками - коли вона марширувала коридором, було чути її фиркання, а якщо на її дорозі траплялася групка дітей, то вона розтинала її , мов танк - дітлахи тільки розліталися. Слава Богу , ми не часто зустрічаємо схожих на неї людей…», « В минулому вона була відомою спортсменкою …», « ЇЇ обличчя , мабуть , ніколи не бувало гарне чи радісне.», «Вона мала вперте підборіддя , жорстокі губи й малесенькі пихаті очиці…», «Вона нагадувала кровожерливу любительку оленячих ловів, ніж директорку порядної дитячої школи.», «Вона майже ніколи не розмовляла нормальним голосом . Завжди або гаркала, або кричала.»)

  2. Про що попередила дітей вчителька на першому уроці на рахунок пані директорки? ( Про дотримання суворої дисципліни, ніколи з нею не сперечатися, суворе ставлення до порушників шкільного порядку.)

  3. Як директорка називала своїх підопічних? ( «Малі негідники», «Небезпечні створіння», «Капосні дівчиська», «Бридкі брудні створіння , ті малі дівчиська.», «Малі гадючата», «Гнійники, гидкі карбункули, отруйні прищі, флюси, шмаркачі, купа сміття, безголовий пустоцвіт, хом’як пришелепкуватий, дурний , як банка з-під клею». )

  4. Якою була уява директорки про учнів школи? («Я зрозуміла, що погані дівчата набагато небезпечніші створіння , ніж погані хлопці».)

  5. Як школярі називали свою школу, якою керувала пані Транчбул? («Ласкаво просимо в нашу тюрягу».)

  6. Чому марно було дітям скаржитися на пані директорку батькам? (Бо дитяча розповідь здалась би батькам такою безглуздою, що в неї неможливо було б повірити.)

  7. Чому Матильда втратила свої надзвичайні здібності після втечі пані Транчбул із школи та села? ( По - перше,її чудовий мозок у класі вчительки Гані не мав жодних перешкод , які треба було долати , просто дурів без достатньої для нього напруги. Він кипів і шаленів у її голові. А тепер усе змінилося. Матильда навчається у старшому класі, де бореться за першість з дітьми удвоє старшими за неї. І вся її розумова енергія знаходить собі застосування на уроках. По – друге, дитина вже не спостерігає моральних та фізичних знущань пані директорки над дітьми та собою. )

  8. Для чого автор зображує картини неймовірно жорстокого поводження пані директорки з дітьми ? (Щоб показати, наскільки вразлива дитяча психіка, та наскільки діти глибоко переживають будь – яке негативне моральне або фізичне насилля.)

  9. Чому , на вашу думку, пані Транчбул так не любила дітей? ( Бо вона сама не мала своїх власних дітей, і її не було кому любити. У неї була єдина племінниця міс Гані. За загадкових обставин раптово помер батько молодої вчительки , директорка обманом вижила дівчину з власного будинку, за допомогою фальшивих документів позбавила її спадку.)

  10. Для чого , на вашу думку, автор зобразив пані директорку такою жорстокою та безсердечною? (Щоб показати, як не треба чинити , що в образі цієї жінки Абсолютне Зло буде переможене.)

4. Рольова гра. Уявіть себе Матильдою та розкажіть від свого імені , як ви за допомогою своїх надзвичайних здібностей , до смерті налякали директорку пані Транчбул . Або, від імені міс Гані розкажіть, як ви живете в своєму будиночку, схожому на хатинку, де жила бабуся Червоної Шапочки. Або, від імені пані директорки розкажіть, як ви здійснювали щотижневі перевірки знань учнів перших класів.

5.Творче завдання

Скласти сенкан про Матильду, міс Гані та пані Транчбул.

Наприклад:

Матильда

Маленька, здібна, розумна

Читає, думає, бореться

Любить літературу та здібна до математики

Людина

ІV. Узагальнення вивченого.

  1. Слово вчителя.

Книга Роальда Дала надзвичайно повчальна. У манері казковості, сатири і фантастики письменник вчить життєвим істинам. Яким? (Як потрібно любити, піклуватися про інших, як повинні і не повинні вести себе люди у різних життєвих ситуаціях). В цій книзі закладено глибокий зміст, щасливий і справедливий кінець. Книга заставляє задуматися про те, як несправедливі іноді бувають дорослі до дітей. Діти завжди намагаються боротися за справедливість. І якби у них була сила, вони змогли б постояти за себе. Але в реальному житті діти не володіють магічною силою, хоча можуть бути дуже розумними та здібними… Сама ж Матильда – дуже добра дитина не дивлячись ні на що…

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • Які проблеми порушив автор у творі? ( - Байдужість батьків до своїх дітей; - Зневажливе ставлення батьків до вчителів; - Любов одних вчителів до учнів та ненависть до інших.)

  • Над чим змусив задуматися цей твір?

  • Чого навчає нас ця книга? (Залишатися завжди добрими і тому, якщо ти навіть маленька дівчинка, але в серці у тебе живе доброта, то ти обов’язково знайдеш у собі сили, щоб побороти зло.)

  • Які поради ви б дали таким батькам, як містер і місіс Вормвуди?

  • Які поради ви б дали таким вчителям , як пані Транчбул?

  • Чи хотіли б ви зустрітися з Матильдою? Що б ви сказали чи порадили їй при зустрічі?

  • Чи є актуальним на сьогоднішній день цей твір ?

V.Підбиття підсумків уроку

Продовжіть речення:

  • Сьогодні на уроці я дізнався….., дізналася……

VI . Домашнє завдання:

  1. Твір – мініатюра «Якби я був(ла) Матильдою…»

  2. Подивитися фільм «Матильда» і порівняти , чим відрізняється фільм від книги, або створити буктрейлер на книгу Р. Дала «Матильда».

  3. Написати листа одному з героїв книги «Матильда» Роальда Дала.