Опубліковано 28 серпня 2020 о 13:25
0 0

конспект підсумкового уроку "Теплові явища" уроку

Тема. Теплові явища
Мета:Систематизувати та узагальнити знання учнів з теми “Теплові явища”. Розвивати логічне мислення, уміння пояснювати процеси та явища оточуючого світу. Виховувати інтерес до предмету.Тип уроку:Урок перевірки знань, умінь і навичок.Структура уроку:
  1. Організаційний момент

  2. Перевірення теоретичних знань.

  3. Експериментальні задачі.

  4. Розв’язування задачі.

  5. Підсумки. Домашнє завдання.


Унаочнення:

Презентація, таблиця, спирт, колба з тримачем, пробірки, штатив з муфтою та лапкою, сірникова коробка, металева спиця з гвіздками, дерев'яний брусок, спирт, спиртівка.
Хід уроку:

Ви закінчили вивчати великий розділ курсу восьмого класу “Теплові явища” і сьогодні подивимося, як ви зрозуміли вивчений матеріал і як ви умієте пояснювати процеси, що відбуваються навколо вас. Але сьогодні незвичайний урок, а гра. У нас є три команди, кожна займає свій ряд. Основний девіз сьогоднішнього уроку “Кожен за свою команду, а команда за кожного свого гравця”. Отже переходимо до І туру.
І тур “Розминка”

Хто швидше дає відповідь на питання, той ряд і отримує бал.

  1. На що йде більша кількість теплоти: на нагрівання води, чи чавунного котла, якщо їх маси однакові?

  2. Чому питома теплота згорання сухих дров більша ніж у сирих тієї ж самої природи?

  3. Велика посудина з водою поставлена в погріб захищає овочі від замерзання. Чому?

  4. Чи прискориться танення льоду в теплому приміщенні, якщо його накрити кожухом?

  5. Чому олово можна розплавити в полум’ї свічки, а залізо ні?

  6. Для осушення боліт в субтропіках саджають евкаліпти. Куди дівається вода, що жадібно вбирають ці дерева?

  7. Чому в сухому повітрі людина витримує температуру більшу за 100°С.

  8. Чи розплавиться шматочок свинцю, якщо його кинути в розплавлене олово, що знаходиться при температурі плавлення?

  9. Чи можна рідким металом заморозити воду?

  10. Чому для виготовлення одеколону застосовують спирт, а не воду?

  11. Як в лазнях не торкаючись до труби можна встановити, гаряча чи холодна вода тече по ній?

  12. Чому в пустелях вдень дуже жарко, а вночі дуже холодно?

  13. Людина не відчуває прохолоди на повітрі при температурі 20°С і замерзає у воді при тій же температурі. Чому?

  14. Коли в каструлі де вариться картопля закипіла вода, дівчина збільшила інтенсивність подачі газу в 4 рази. Чи звариться картопля швидше?

  15. В якій посудині їжа нагрівається швидше в мідній чи чавунній? А холоне?



ІІ тур “Логічний ланцюжок”

Відновити в логічному ланцюжку недостаючі літери у відповідних формулах.

За І місце - “5 б”
За II місце - “4 б”
За III місце - “3 б”
За помилку - “-1 б”
ІІІ тур

На кожному ряді в кожній команді одна пара учнів отримує на картці задачу, розв’язавши яку вони зможуть принести своїй команді “5”,”4”,”3” бали відповідно.

1 картка

Скільки теплоти необхідно, щоб із 2 кг льоду утворити воду і довести її до кипіння, якщо початкова температура льоду -5°С

2 картка

Скільки теплоти виділиться при конденсації пари, що знаходиться при температурі 100°С з подальшим охолодженням і замерзанням утвореної води, якщо кінцева температура льоду 0°С, маса пари 2 кг

З картка

Скільки теплоти необхідно щоб повністю випарувати 2 кг води, що утворюється з льоду, що знаходиться при температурі 0°С

ІV тур “Явища природи”

Пояснити природні явища, які ви побачите на екрані. За правильне пояснення - “3б”

  1. “Дощ” .

  2. “Хмари” .

  3. “Танення льоду на річці” .

  4. «Випадіння снігу».

  5. «Туман».

  6. « Вогнище».



V тур “Експериментатори”

Кожна команда готує по 2 завдання-експерименти для суперників. Ваше завдання дати чітку відповідь на питання до досліду. За правильне пояснення – 5 б.
І команда


  1. Кипіння води в сірниковій коробці.
    Питання:

    “Чому вода закипіла, а паперова коробка не згоріла? ”


  1. “Почергове відпадання гвіздків від стальної спиці внаслідок нагрівання одного з її кінців”

Питання:
“Чому гвіздки відпадають не всі разом, а по черзі?”
ІІ команда


  1. Горіння платка змоченого водою і спиртом
    Питання 6
    “Чому тканина не згоріла?”


  1. “Щільно обмотаний папером дерев’яний брусок з набитими металевими кнопками, вносять в полум’я спиртівки”
    Питання
    “Чому не потемнів папір в місцях над кнопками і чому він взагалі не згорів?”
    ІІІ команда


  1. “Нагріваємо закриту пробірку з водою. Кришка вилітає з неї”
    Питання
    “Чому відбувається цей процес і де використовують таку властивість газу?”'


  1. “Кипіння води при зниженому тискові”
    Питання
    “Чому закипіла вода в колбі адже температура води менша за 100°С?”

    VІ тур

    На слайді подано графік залежності температури тіла від часу. Дати відповідь на питання (по 1 балу, за три питання – 5 б)


  1. Для якої речовини побудовано графік ?


  2. Якому процесові відповідає кожна з ділянок графіка?


  3. Скільки теплоти необхідно для здійснення процесів, що відповідають ділянкам ВС і СО, якщо маса речовини 10 кг


  4. Підведення підсумків.

    Д/з. скласти кросворд по темі «Теплові явища»

.