Опубліковано 29 березня 19:03
0 0

Конспект інтегрованого уроку з української літератури та історії України (9 клас)

Конспект інтегрованого уроку

з української літератури та історії України (9 клас)

Тема : Літературно мистецька вітальня «У серці на самому дні».

Мета :

Зацікавити учнівтворчістю поета – земляка Б.Стельмаха;

- допомогти учнямусвідомити зміст та ідейно – художнє багатство творів

поета та представників української літератури І пол. ХІХ ст;

- розвивати інтерес до читання поетичних, драматичних творів;

- розвивати навички виразного читання, образного мислення;

- виховувати почуття прекрасного, любов до мистецтва;

- виробляти вміння виступати з повідомленнями;

- допомагати розвитку комунікативної, соціальної та творчої

компетентності;

- виховувати повагу до людей творчої професії, любов до творів

мистецтва.

Учні знатимуть :

- основні факти з життя поета;

- зміст поезій Б. Стельмаха «У серці на самому дні», «Україна одна», «Бандерівці», «Високі зорі», «Є на світі», «Вічний суд», «Стрілецькі могили»;

- робити історичні повідомлення;

- особливості виразного читання прозових творів.

Учні вмітимуть :

- виразно і вдумливо читати поезії Б. Стельмаха;

- визначати провідні думки у віршах;

- висловлювати власні роздуми, навіяні прочитаним.

Тип уроку :

Інтегрований урок ( українська література і історія України).

Випереджувальні завдання :

- підготувати повідомлення про представників української літератури І пол. ХІХ ст.;

- вивчити напам’ять поезії поета.

Обладнання :

виставка книжок Б. Стельмаха, реквізит до інсценівки, епіграф до уроку, показ портретів відомих письменників та композиторів І пол. ХІХ ст. та епізоду п’єси «Запорожець за Дунаєм» за допомогою ТЗН.

Епіграф до уроку :

І поки сніг моїх доріг

Не перевіяв перехресно,

Беру свій серп і жну свій сніп,

Кладу народові до стіп

Своє пшеничне перевесло.

Б. Стельмах.

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів.

1. Оголошення теми і мети уроку

(Учні говорять про те, що вони, на їхню думку, повинні вміти і знати в кінці уроку, чого вони очікують від нього).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Вступне слово вчителя.

(Налаштовую учнів на гарну роботу та співпрацю).

Усім необхідно бути дуже уважним і прагнути все виконувати.

Слово вчителя української літератури:

Дорогі учні, вчителі , гості !

Наша зустріч особлива тим, що вона проходить у формі інтегрованого уроку літератури рідного краю та з історією України. Ви вже мали нагоду познайомитись з творчістю поетів – земляків Перемишлянщини, зокрема Ніни Романяк. Сьогодні доповнимо цей перелік ім’ям, яке вшановуємо з повагою та гордістю. Це відомий в Україні та за її межами поет, письменник, драматург, перекладач, активний громадський діяч, автор українських пісень, лауреат літературних премій ім. М. Шашкевича (1994), І. Котляревського (1992), Лесі Українки(1996), «Благовіст» (2004), Першої премії і конкурсу «Коронація слова» у номінації «Пісенна лірика» (2015), Член Національної Спілки письменників України з 1977 року наш славний земляк Богдан Михайлович Стельмах.

Ми щиро раді вітати Вас у нашій школі !

Учні 9 класу вітають поета хлібом – сіллю і піснею «Зеленеє жито».

Слово вчителя історії:

  • Наприкінці XVII ст. староукраїнська література перебувала кризі.Від старої української літературної традиції віддалялися її носії – українське панство і вище духівництво.
    Утративши українську козацьку державу, вчорашні старшини прагнули здобути статус дворянства Російської імперії. Ідучи на службу до імперських установ вони поволі відмовлялися чи віддалялися від староукраїнського красного письменства, стаючи прихильниками інших літератур і французької,німецької,російської.
    Здавалося,разом з утратою державності українство невідворотно втратились і свою літературу.
    І тут раптом 1798 р. виходить «Енеїда» І.Котляревського,написана «живою» розмовною мовою.Вона поклала початок формуванню нової

української літератури.

Робота з історичним джерелом:

Сергій Єфремов:
Бувають в історії народів дати,немов би розривають надвоє їхні життя й кладуть межу високу по серед рівного шляху історичних подій.

Ми маємо таку істричну дату.Це 1798 р.Того року прилетіла перша ластівка українського національного відродження – невеличка книжка від якої не тільки початок нового українського письмениства рахуємо,а й новий етап позначаємо в історії українського народу.

Яке значення,на думку С.Котляревсього.


Назвати представників української літератури першої половини ХIX ст.

Петро Гулак-Артемовський:

педагог,історик,філософ,письменник,поет.Працював професором історії,згодом ректором у Харківському університеті.

Започаткував поетичний жанр української байки.Байка “Пан та собака”.

Євген Гребінка – письменник,педагог,видавець.Нащадок козацько-старшинського роду.Опублікував збіроку “Малоросійські приказки”,

історичну повість ”Ніженський полковник Золотаренко”,поему “Богдан”.

Уславився своїми байками,що відображали світогляд простого люду.

Григорій Квітка-Основ’яненко:

Прозаїк,драматург,літературний критик.

Нащадок козацько-старшинського роду. Засновник художньої прози і жанру соціального-побутової комедії в класичній українській літературі.

Написав комедію “Сватання на Гончарівці”,п’єси “Шельменко-денщик”, “Конотопська відьма”.Був активним діячем громадського та культурного життя Харкова.

Його називають “батьком української прози”.

Тарас Шевченко – поет,письменник,художник.Тісно пов’язаний з національного-визвольним рухом словенських націй.У 1840 р. в Петербурзі було вперше видано його збірку “Кобзар”.Після видання

Цієї збірки Кобзарем стали називати самого Тараса Шевченка та й сам він підписував деякі свої повісті цим ім'ям.

Пантелеймон Куліш- письменник, фолькларист, мовознавець, перекладач.

Написав і видав «Повісті про український народ, Записки о Южной Руси» у двох томах, перший історичний роман українською мовою « Чорна рада». Критично ставився до козацтва, описував його з урахуванням різного соціального походження.

Автор першої фонетичної абетки української мови, яка лежить в остнові сучасного українського правопису.

Микола Гоголь-прозаїк, драматург, поет, критик, публіцист. Похлдив із козацько старштнського роду. Його збірки « Вечори на хуторі біля Диканьки» та « Миргород» мали значний вплив на розвиток українського культурно національного відродження. Яскраво постала Україна перед читачем у повісті « Тарас Бульба» де показано героїку українського козацтва.

Учитель української літератури:
Пройшовши довгий тернистий шлях,мистецтво,література не тільки не втратили своє значення, а й створили міцні передумови для розвитку української літератури XXI ст.
Декламування поезії “У серці на самому дні…”
Слово учителя:
Такі тремтливо ніжні,поетичні слова написав поет про свою маслянку батьківщину – Турхотин, де у другий день жовтня важкого 1943 року народилася леліяла і вимріяна дитина і ім’я отримала відповідне – Богом даний – Богдан Стельмах,син Михайло.Спочатку ріс хлопчисько,як і всі діти,і нічим особливим не виділявся.Ось хіба,що риму гарну придумає.Або ще було...Скаже,прислухається до голосу своєї думи дитячої і всі ті зауваження згодом вилились у пісні.
Пісня “Туркотине рідний”.
Слово вчителя:
Шановний Богдане Михайловичу.Запрошуємо Вас до слова і розкажіть про роки навчання у Львові, праці та творчого неспокою.
Говорить Б.Стельмах.
Слово учителя:
Найсвітліші його поезії про найдорожчих кожному серцю людей – батька і неньку.Про тих,хто подарував життя,хто вів по життєвій стежині.
Вашій увазі поезія “Мамина світлиця” (на фоні пісні “Мамина світлиця”)
Слово вчителя:
Вірші і пісні поета співзвучні з долею його батька. Важкий шлях судилось йому пройти. З болем і радістю поет оспівує велич духа свого батька, його безмежну і віддану любов до рідної землі. Терниста батьківська дорога дає синові ще більшої наснаги у його нелегкій поетичній творчості.
Світлій пам’яті батька присвячується пісня “Батьку, мій лебедю сивий”
Слово учителя історії:
У першій половині ХІХ ст. музична культура розвивалася в складних умовах. Позитивний вплив на тогочасну музичну культуру справляли університети:зокрема Харківський і Львівський.
Яскраво особистістю у вітчизняній музичній культурі вважається Семен Гулак-Артемовський.Він започаткував один із провідних в українській музиці жанр побутової опери.
В опері “Запорожець за Дунаєм” прозвучали народні пісні оспівана патріотична тема.
У ті часи набувають популярності пісні-романи “Їхав козак за Дунай”,“Віють вітри”,“Сонце низенько”.
Михайло Вербицький – автор музики Державного Гімну України “ще не вмерла Україна”. Написав музику до понад 20 вистав.Твори Вербицького тривалий час становили основу репертуару західноукраїнських виконавських колективів.

Слово вчителя укр. літератури.

Надзвичайно цікавою сторінкою в житті Б.Стельмаха була зустріч з В.Івасюком. Дружба поета з композитором тривала недовго : лише 6 років. На згадку про кожен рік співпраці для всіх залишилося 6 пісень: це « Два перстені» , « Запроси мене у сни», «Колиска вітру», «Нестримна течія», « До танцю» .

Кажуть, що між вами і Володимиром був якийсь астральний зв’язок. Напевно тому творились такі магічні, космічні пісні.

  • Богдане Михайловичу, якими вони були – Володимир та Ігор у колі друзів, при дружній розмові, без світла ламп? Запрошуємо Вас згадати ці прекрасні моменти у своєму житті

Говорить Б . Стельмах

Учитель укр.літ.

Пісня – це ковток повітря у сірій будденості. Тож послухаймо чарівні пісні Б. Стельмаха у нашому виконанні.

Звучить пісня «Джерело»

Учитель укр.літ.

Пісня – душа народу. Поет збагнув це вчасно . Він побачив, що його пісню підхопив народ. Вона «цвіте» на народних забавах, хрестинах, весіллях. Першою піснею була « Аеліта» ( 1962р.) . Пісенної популярності поета може вистічити на кілька поколінь складачів текстів. З ним працювали і працюють такі композитори як Мирослав Скорик, Володимир Івасбюк, Ігор Білозір, Богдан Янівський, Віктор Камінський, Дутковський та інші.

В результаті плідної співраці появились такі шедеври як : «Білі скрипки зими», « Голубівна», « Гуси лебеді», « Нестримна течія», « Мамина світлиця», « Розпитаю про любов» та багато інших.

Звучить пісня « А старша сестра»

Слово вчителя укр.літ.

Наш поважний гість зізнався в одному з інтерв’ю , що найважче писати про дітей і для дітей. І це не пуста фраза. Діти або сприймають написане або відвертаються. І вже нічим не привернеш їхньої уваги, бо вони вміють слухати душею. Поезії Стельмаха дітям подобаються. Послухайте поезію « Є на світі» ( збірка «Писанка»)

Шановний пане Богдане Михайловичу, наша маленька школа теж багата на талановитих дітей. Учні літературно драматичного гуртка підготували уривок з п’єси- казки « Біда навчить».

Вчитель укр.літ.

Ліричний герой поета категорично безкомпромісний. Він завжди в народі, він його кров і плоть, він живиться його постійним невмирущим духом. Він людяний, мирний, тихий трудар, романтик, ідеаліст. Але він і бунт, і протест не приспаний син історичної правди і хранитель пам’яті, яка допомагає йому утримувати традицію і розвиватись у дусі свого часу як патріот і будівничий духовного храму. Його розмова з Шевченком- це звернення до нас сущих, про наші тернисті шляхи до незалежності.

Нагадуй- про вітчизни рідний дім,

Про ясні зорі і про тихі води,

При тім -ненароджений і живий

Бо мертві знають – про ціну свободи

Щоб визволити з рабста свій народ,

Пішло у землю люду як червінців.

За кожного-дві тисячі п’ятсот-

І гриді, й козаків, стрільців і бандерівців.

Слово вчителя укр.літ.

Світ побачили такі збірки « квітка віща», «Земний вогонь», «Батькові слова» , « Пшеничне перевесло», «Сто пісень», «Тарас- дилогія», «Писанка», «Вірші про Україну». З перекладів слід назвати переспіви давньоєгипетської літератури, інтерпретацію поеми « Слово про похід Ігорів».

Та незавжди поетичний шлях був легким. Цензура не жалувала поета. Заборонена збірка « Мольфар», « вікна». До українського Мольфара було використано чимало репресій. Так , у 1985 р. Богдан Михайлович вичтупив на Пушкінському вечорі зі своїм віршем «Дуель» . критики вбачали у цій поезії смертельну загрозу і заборонили Б. Стельмаха до друку на …3 роки. Три роки мовчання. Це вічність для поета, століття для митця.

Вірш «Вічний суд»

Та зрештую цензурну броню пробито, у доробок поета додаються лібрето двох українськи класичних опер « Купало», « » та « Роксоляна» Січинського. А ще друкує твори для дітей, а в 1993р. видає свій шидевр збірку « Писанка».

Слово вчителя укр.літ.

Талант Стельмаха різнобічний. Поет, драматург, перекладач. А ще –діяч громадського плану. З початку заснування є чтеном народного руху України і пліч опліч з найвідомішими його послідовниками і натхненниками ніс тернисту долю здвигита та піднесення новітньої української історії. Свою громадську позицію Б. Стельмах висловив поезією « Стрілецькі могили» читає учень 9-го класу Миколишин М.

Вчитель укр.літ.

Справді поетичне слово Б. Стельмаха так і проситься на ноти. Тому й не дивно що пісні нашого гостя виконували і виконують усі найвідоміші гурти і співаки України: Василь Зінкевич, Софія Ротару, Віктор Шпортько, Оксана Білозір, Назарій Яремчук, Ігор Богдан, ансамблі « Світязь», «Ватра». Поет щасливої творчої долі Богдан Михайлович і нині не випускає пер з рук. Особлива сторінка творчості драматині твори для театрів

Вчитель історії

Нова українська література дала потужний поштовх розвитку театрального мистецтва. Центром театрального життя в Україні в першій половині 19 ст. стали Харків і Полтава, де започаткувався національний укранський професійний театр.

Директором, режисером і актором харківського театру був Григорій Квітка Основ’яненко. У складі професійної трупи театру вирізнявся Михайло Щепкін. Найбільший успіх у глядачів мали вистави « Наталка Полтавка», « Москаль –чарівник» (І. Котляревський) та « Сватання на Гончарівці» (Квітка Основ’яненко).

В історії українського театрального мистецтва визнечне місце посів Полтавський театр, який очолили І. Котляревськи та М. Щепкін. Полтавський театр часто виїздив на гастролі до Харково. Користувався скрізь незмінним успіхом. Проте 1821р. через скрутне матеріальне становище театр припинив свою діяльність.

У багатьох містах діяли аматорські театри, які ставили переважно українські п’єси. Поряд з ними працювали поміщицькі театри, оркестри, хори і капели. Широко відомим був театр був із селян кріпаків село Качанівка на Чернігівщині. Музикантів навчав грати видатний композитор Михайло Глінка.

Вчитель укр.літ.

Розкажіть, будь ласка, про Вашу співпрацю, закрема , з Львівським театром – Першим українським театром для дітей та юнацтва й Театром імені М. Заньковецької.

Говорить Б. Стельмах.

Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок учнів.

Вчитель укр.літ.

Ось і підходить до завершення зустріч з метром слова у нашій « Літературній вітальні». На дощці девіз нашого уроку. Дорогі діти! Як ви можите розтлумачити ці слова поета?

Відповді учнів

Вчитель історії

Видатні діячі культури 19 ст. та їхні твори( робота біля дошки)

Вчитель укр.літ.

1)Чи збігаються життєві приорітети Б. Стельмаха з його творчістю.

2) Чи можна уявити духовне життя нації, народу без пошуків і

досягнень магістрів слова.

Відповіді учнів

Метод « Трансформер»

-Які запитання ви хочите задати поету.

6) Підбиття підсумків уроку

Гра « Мікрофон»

-Чи вдалося досягти поставлених цілей

-Чого ми навчилися на уроці

-Що вас вразило на сьогоднішньому уроці?

-Ваші побажання на подальшу роботу

Оцінювання роботи учнів на уроці.

Домашнє завдання: Укр. література:

(завдання дається за вибором учнів)

1 група

Підготувати поезії п’ятихвилинки.

2 група

Скласти презентацію за творчістю поета- земляка.

Історія:

Вивчити сторінки 83 по 90з підручника . Яку роль відіграв театр в Полтаві у встановленні театрального мистецтва в Україні?