Казка " Частка "НЕ" у місті дієслів "
У Граматиці – країні,
В славнім місті Дієслів,
Легендарнім і гостиннім,
Частку НЕ хтось поселив .
Частка НЕ з дієсловами
подружитись не могла.
-Я не стану поруч з вами,
Хоч би де я не була!
Не люблю вас! Не чекайте,
Я руки вам не подам!
І мене ви не гукайте,
Я не стану другом вам! –
І стоїть окремо НЕ.
- Не торкайтесь до мене!
Не чіпайте! Не підходьте!
Не турбуйте частку НЕ! –
Та одній же нудно жити,
Всім це ясно і без слів.
Треба з кимось і дружити,
Раз ти в місті Дієслів!
«Ненавидіти» - це слово
Полюбила частка НЕ,
І тому це дієслово
Не вживається без НЕ.
Пишуть «нехтувати» разом
(З ним у НЕ – любов сама!)
І «неволити», всяк знає:
Слова «волити» нема!
І «нездужати», «незчутись»,
«Непокоїтися» теж
Пишуть разом
(НЕ в них префікс),
Тут за смислом слова стеж!
Дружить НЕ й з дієсловами,
Що на НЕДО- почались.
«Недочути», «недоспати» -
Дії, що не відбулись
В повній мірі, лиш частково –
Разом пишуть, пам’ятай.
Тож обдумуй кожне слово
І словник частіш гортай!