Опубліковано 29 січня 2020 о 09:39
0 0

Інтерактивна подорож "Зелена аптека"

Інтерактивна подорож “Зелена аптека”

Мета: Активізувати і розширити знання дітей про лікарські рослини своєї місцевості, їх походження та значення в житті людини. Викликати у дітей бажання дбайливого ставлення до вичерпних рослинних лікарських ресурсів; раціональне їх використання. Розвивати пізнавальні інтереси учнів, пам'ять, уяву.

Обладнання : Малюнки лікарських рослин місцевості , фонограми пісень „Несе Галя воду” , „Цвіте терен” , „Ой у лузі червона калина”, чаї: з ромашкою та перцевою м'ятою, малинове та смородинове варення, пиріг з калиною , пиріжки з яблуками .

Хід заняття :

І. Організаційний момент

1) Визначення психологічного стану класу .
Кожному учню на початку уроку дається віяло- «кольороопис», де є сім кольорів. Колір - умовне позначення емоційного стану ( настрою учня):
Червоний - радісний, захоплений;
Жовтий - світлий, приємний;
Зелений - спокійний, урівноважений;
Синій - незадовільний, сумний;
Фіолетовий - тривожний, напружений;
Чорний- повний занепад, смутний;
Білий - важко відповісти.
Кожний учень на початку заняття піднімає колір на віялі, потім в кінці. вчитель, враховуючи емоційний стан класу, використовує відповідні форми і методи під час заняття. Якщо стан окремого учня чи всього класу не змінився до кінця заняття, необхідно провести індивідуальні бесіди чи звернутись до психолога .
2) Нервово – психологічний настрій.
Послухайте уважно прислів’я і назвіть слова, які на вашу думку можуть бути головними.
• Рослина – землі краса.
• Всі дерева і рослини дуже треба для людини.
• Без здоров’я немає щастя.
• Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють.
• Здоров’я найдорожчий скарб.
- Так, дійсно, головними є слова: людина, здоров’я, рослина.
- А як ці слова пов’язані між собою? ( Для здоров’я людини необхідні рослини.)
Людина + рослина = здоров’я

ІІ. Оголошення теми заняття

За вікном панує осінь,

Дощ січе, періщить день у день .

Цілу ніч вітрисько в трубах свище,

Навіває страху на людей .

А у нас до класу тепле літо

На годинку здалеку прийшло,

Ароматні трави, кошик квітів

Для знайомства щедро принесло .

Діти ! На вулиці осінь, але сьогодні ми побуваємо у світі лікарських трав, що цвітуть у тепліші пори року. Найбільше їх достигає влітку. А потрапити в іншу пору року нам допоможе не машина часу, а подорож до „Зеленої аптеки ”.

( Назву заходу вивішую на дошці ) .

Лікарські рослини ще називають цілющими, чудодійними . Але чи вміємо ми користуватись їх силою? Як робити дива зі своїм здоров'ям? За урок цьому навчитись неможливо. Але зазирнути до загадкового світу рослинних таємниць спробуємо.

ІІІ. 1. Подорож починається і ми наближається до першої зупинки «Загадкова».

Наші предки вміли лікуватися за допомогою рослин, що їх оточували. Таких знавців називали віщунами, ведунами (від слів „ знати ” і „відати ”), тому що вони багато знали про цілющі властивості кожної рослини і могли приготувати ліки з висушених трав та корінців. Лікувальні властивості рослин знали і передавали з покоління у покоління. Чи знаєте ви, про кого піде мова у наступних загадках :

· Сонечко в траві зійшло , усміхнулось , розцвіло . Потім стало біле – біле і за вітром полетіло . ( Кульбаба ) Покращує апетит .

· У вінку зеленолистім , у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду . ( Калина ) Від кашлю та застуди .

· Стоять у полі сестрички : жовті очка, білі повічки. ( Ромашка ) Проти запалень .

· Сидить Марушка в семи кожушках, а хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля ) Від нежитю .

· Зла вона, як вовчиця, пече, як гірчиця . Що це за дива ? Та це ж .....

(Кропива ) Очищає кров , протиалергійна .

· У лісочку на горбочку білі дзвіночки у зеленій сорочці. (Конвалія) Серцево – судинні ліки .

· Біла кора, тоненькі віти. Що то за дерево? Впізнайте, діти. (Береза)

Від набряків .

· Влітку в липні зацвітає, через те й імення має. Бджілкам меду подарує, нас від кашлю полікує. ( Липа ) Від кашлю та застуди .

· У зеленому лісочку під мережаним листочком червоніє невеличка,

стигла ягідка ... (Суничка ) Від застуди , вітамінна .

· І маленькі , і старенькі влітку, взимку, восени

У зелені, у гарненькі плаття вдягнені вони.

Ця колюча дивина не ялинка, а ... ( Сосна ) Лікує дихальну і нервову системи .

2. Лікарські рослини часто оспівують у піснях. Тому друга зупинка «Музична».

( Колективний спів під фонограми українських пісень, в яких згадуються лікарські рослини ).

· Несе Галя воду, коромисло гнеться .

За нею Іванко, як барвінок, в'ється .

· Цвіте терен, цвіте терен, листя опадає .

Хто в любові не знається, той горя не знає .

Учні виконують разом з учителем хоровод з танцювальними рухами „Ой є в лісі калина ”.

· Ой, є в лісі калина 2 р

Калина, калина, комарики зюбрики калина. 2 р

3. Подорож наближається до третьої зупинки «Теоретична».

Готуючись до сьогоднішньої подорожі кожен з вас приготував невеличку презентацію однієї з відомих лікарських рослин нашого краю. Запрошую до представлення:

  • Беркуту Юрія – звіробій;
  • Глубоковського Антона – бузина;
  • Годуна Назара – липа;
  • Кравчака Миколу – деревій;
  • Литвинчука Стаса – горобина;
  • Малевич Діану – калина;
  • Мишуру Наталію – календула;
  • Миронець Софію – малина;
  • Морозова Кирила – верба;
  • Павловську Маргариту – подорожник;
  • Павловського Макарія – полин;
  • Паламарчука Дмитра – сосна;
  • Петришину Ліну – меліса;
  • Пясецького Максима – безсмертник;
  • Руска Вероніку – шипшина;
  • Семенюк Карину – смородина;
  • Скорик Мілану – дуб;
  • Тарасюка Олександра – обліпиха.

ІV. Підсумок заняття

1. Гра «Чарівний мішечок».
У мішечках знаходяться лікарські рослини. За зовнішнім виглядом, запахом потрібно впізнати і назвати рослину.

2. Запитання.

- Про що ви дізналися, подорожуючи країною зелена аптека?

- Яка зупинка видалась вам найцікавішою?

Лікарські рослини піклуються про нас і наше здоров'я, а ми повинні подбати про їх збереження. Для цього необхідно бережливо використовувати рослини, що ростуть довкола нас.

3. Настрій

Кожному учню в кінці уроку дається віяло- «кольороопис», де є сім кольорів. Колір - умовне позначення емоційного стану ( настрою учня):
Червоний - радісний, захоплений;
Жовтий - світлий, приємний;
Зелений - спокійний, урівноважений;
Синій - незадовільний, сумний;
Фіолетовий - тривожний, напружений;
Чорний- повний занепад, смутний;
Білий - важко відповісти.

.

P.S. Відвідини зупинки лікарських рослин „ Доброго здоров'ячка ”

А зараз дорогих гостей літо запрошує до зупинки „ Доброго здоров'ячка ”. У переліку страв та напоїв – лікувальні чаї. З ромашкою та настоєм перцевої м'яти, бузиною, липою та мелісою. Малинове варення – протизастудний засіб. Варенням зі смородини – багате на вітаміни. Пропонуємо до чаю мед – як збір нектарів багатьох лікувальних рослин. А ще до чаю поласуйте пирогом з яблуками та чорницями.

Смачного !