2 серпня відзначають православне свято День Іллі-пророка. Свято здавна шанується українським народом.
Пророк Ілля - старозавітний святий, якого дуже шанували ще за часів Київської Русі.
«Наші пращури-язичники в цей день шанували Перуна – божество наймогутніших небесних сил – грому і блискавок. Вважалося, що це божество було безжальним до темних сил, він перемагав усю нечисть за допомогою блискавок, а після цього з неба проливався дощ. У зв’язку з цим при становленні християнства на образ пророка Іллі перенесли образ бога-громовержця. У народі пророк Ілля користувався великою повагою, оскільки всіляко боровся з несправедливістю і неправдою. Ілля вважався повелителем дощів, грому і блискавок, а отже, він впливав на родючість і життєвий цикл рослин і тварин» (екстрасенс Ярослава Федорова).
День Іллі-пророка належить до улюблених і шанованих в народі святих. Пророк Ілля у слов'янській народній традиції - повелитель грому і блискавки, небесного вогню, дощу, покровитель врожаю і родючості. Християнський Ілля-пророк прийшов на зміну язичницькому Перуну-Громовержцю.
Наші предки вважали, що виходити в поле на день Іллі заборонено, тому що може вбити блискавка. У цей період починалися дощі з грозами, тому в народі пророка Іллю вважали покровителем громовиці.
У церкві 2 серпня вшановують пам'ять пророка Іллі, проводять спеціальну службу та літургію. Віряни йдуть до храму, моляться про сімейне щастя, хороший врожай, мирне небо над головою.
Якщо в день Іллі-пророка йде дощ із грозою, потрібно обов'язково запалити свічку перед іконою. Уважається, що це допоможе вберегти від грому будинок.
Наші предки вважали, що дощ у цей день - благодатний. Якщо людина потрапить під нього, то точно зцілиться від усіх хвороб.
У свято Іллі вмиваються джерельною водою: це захищає від хвороб і порчі.
Ілля здавна вважався також покровителем сімейних пар, а тому 2 серпня традиційно грали весілля. Вірили, що вінчання цього дня принесе в сім'ю багатство та щастя.
У народних писаннях Іллю відображали так: скаче по небу на вогненній колісниці, запряженій четвіркою білих коней. Стукіт копит - це гуркіт грому. А сам Ілля - вісник закону Божого, грізний, але справедливий і щедрий покровитель землеробства і скотарства, який ледачих і неправедних карає ударом блискавки, а поля і врожай б'є градом, а працьовитих і праведних оберігає і бере під свій захист, поливає благодатним дощем посіви. Взимку грози і грому не буває, тому що Ілля пересідає на сани.
Ночі на Іллю називають «горобиними» - якщо всю ніч іде дощ, грім і блискавки, горобці не знають спокою, лякаються грому.
Під час грози закривали щільно двері і вікна, запалювали лампадку або свічку перед іконою і молилися Іллі пророку, щоб той уберіг «від стріли летючої, від трясучого грому».
Головна заборона і прикмета на Іллю - про воду. У цей день намагалися якомога далі триматися від води - не купатися, не прати. Кажуть, вода від того холодна в цей день, що в неї впала підкова коня з колісниці Іллі.
Вважалося, що водойми сам чорт або водяний осквернив. Дехто вірив, що Ілля кинув у воду шматочок льоду. Тому, хто порушить заборону, доведеться несолодко: боялися потонути або сильно захворіти, вірили, що після купання з'являлися на тілі нариви і виразки. Уважалося, що у водойми на Іллю поверталися чорти, русалки, які з Дня Івана Купала мешкали на березі, а в Іллін день їх наздоганяли блискавки громовержця, і вони ховалися у воді - ось розлючена нечиста сила і тягла на дно тих, хто вирішив скупатися.
Тільки до Іллі добрі рої, а по Іллі повісь роя на гіллі.
До Іллі зробити сіно - наче пуд меду в нього вкласти.
До Іллі сіно і під кущем сушать, а після Іллі й на кущі не сохне.
З Ілліна дня ніч довга, а вода холодна.
Ілля на полі копи лічить.
ДЖЕРЕЛА
https://molbuk.ua/news/264026-den-illi-proroka-iaki-tradycii-ta-zaborony-u-ce-sviato.html
https://rivne1.tv/news/106292-2-serpnya-den-proroka-illi-traditsii-ta-prikmeti-svyata