Опубліковано 19 серпня 2020 о 22:33
0 0

Геометрія. 7 клас. Урок – казка. Вертикальні кути та їх властивості

Мета:

Закріпити поняття вертикальних та суміжних кутів,вчити правильно формулювати та доводити властивості суміжних та вертикальних кутів, удосконалити вміння розв ‘язувати задачі, застосовувати набуті знання на практиці.

Розвивати логічне та критичне мислення,вміння обгрунтовувати , формувати творчий потенціал, розвивати винахідливість.

Виховувати патріотизм, точність, стильність і чіткість словесного вираження думки, виховувати відповідальність за результати роботи, любов до усної народної творчості, любов до казок, любов до Івана Франка, інтерес до навчання.

Обладнання та наочність:

картка з темою уроку, аркуші з запитаннями до гри “Учитель-учень”, ілюстрації до казки “Ріпка”, картки “Самостійна робота”,підручник «Геометрія. 7 клас.Бевз»,костюми для динамічної паузи

Тип уроку: удосконалення знань і вмінь.

Хід уроку

І.Організація класу

1. Привітання учнів

- Добрий день, діти! Розпочнемо урок. Не бійтеся складного і невідомого , оскільки все складне утворюється з найпростішого. Сьогодні на уроці ми поринемось у казку. А ось в яку,скажете мені ви, розгадавши загадку.

2. Робота над загадкою

В казці цій є дід Андрушка, бабка Марушка, внучка Мінка, собачка Хвінка, киця Варварка і мишка Сіроманка. Про яку казку йде мова?(“Ріпка”)

3. Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ.Перевірка домашнього завдання

Був собі дід Андрушка, а в нього бабка Марушка, а в бабки внучка Мінка, а у внучки собачка Хвінка, а в собаки подружка- киця Варварка, а у киці вихованка-мишка Сіроманка. А дід Андрушка любив щоб все було зроблено правильно, тому для початку перевіремо домашнє завдання.

Перевірка завдань заданих за підручником

2. Гра “Учитель-учень

Учні першого варіанта призначаються “вчителями”, другого- “учнями” і навпаки. На кожній парті лежать аркуші із запитанями .”Учителі” ставлять запитання і позначають +(за правильну відповідь) , – (за помилку) або ±(в разі неповної відповіді). Результати (оцінку) записують в листи самоконтролю.

Запитання :

  • Дати означення кута.

  • Які види кутів вам відомі?

  • Які кути називаються суміжними?

  • Сформулювати властивість суміжних кутів.

  • Які кути називаються вертикальними?

- Сформулювати властивість вертикальних кутів.

3. Самоперевірка в парі за допомогою презентації.

4. Самооцінення учнів, мотивація оцінок.

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку

Діду Андрушкі сподобалось, що ви працьовиті діти, тому він повідомляє нам тему сьогоднішнього уроку(вчитель вивішує на дошку картку з темою уроку”Вертикальні кути та їх властивості”). Отже ми продовжимо вивчення вертикальних кутів.

ІV. Актуалізація опорних знань

Взяв дід лопату та мотику, вскопав у городі грядку велику, зробив пальцем дірку і посадив ріпку.

Щодня ходив дід на город, набравши води повен рот, свою ріпку поливав, до життя їй наснаги давав.

Працював дід не марно, зросла ріпка гарно. Спочатку вона була така як…

А щоб дізнатися, яка вона була, нам необхідно усно виконати кілька усних завдань.

1. Усний рахунок

а)№98: Дано гострий кут А. Чи може бути гострим суміжний з ним кут? А прямим? (Ні, бо їх сума повинна дорівнювати 180 о)

б)№103: Один з кутів, утворених при перетині двох прямих, дорівнює 100 о. Знайдіть міри трьох інших кутів. (100 о,80 о,80 о)

Ми молодці справились із завданням, тож продовжимо.

2. Доповідь учня”Іван Фанко – гордість України”

- А зараз ваш однокласник розкаже вам про людину, яка у віршах написала казку “Ріпка” – це Іван Якович Франко(демонструють презентацію).

V. Удосконалення знань і вмінь учнів

Працював дід не марно, зросла ріпка гарно. Спочатку вона була така як бур‘як, потім як кулак, потім як два, а наприкінці стала така, як дідова голова.

Що ми бачимо? Над ріпкою працювали і вона виросла. Тому нам треба багато працювати, щоб збільшити об‘єм наших знань.

1. Робота за підручником

А) Задача №1

Накресліть кут, що має 450. Побудуйте вертикальний йому кут.

Б) Задача №2

Знайдіть міри кутів, утворених перетином двох прямих, якщо міра одного з них дорівнює 500

В)Задача №3

Перенесіть таблицю в зошит і заповніть її.

Данний кут

100

500

600

900

1200

170х

Вертикальний йому кут

Суміжний з ним кут

2. Динамічна пауза. Гра “Ріпка”

Молодці! Ви заслуговуєте на відпочинок. Тому ми пограємо у гру”Ріпка”(вчитель обирає 7 учнів, відповідно як персонажів у казці та діти виконують дії, про які в ній йдеться).

Пішов дід на город: гуп-гуп. Взяв дід ріпку за зелений чуб. Тяне – потяне, ніяк не витягне. Гукає дід бабку Марушку: - Іди, бабуню, не лежи, мені ріпку вирвати поможи. Прийшла бабка. Гуп-гуп, взяв дід ріпку за зелений чуб, баба діда за плече, тягнуть, аж піт тече. Тягнуть-потягнуть, ніяк не витягнуть. Гукає баба внучку Мінку.

А Мінка якраз зайнята – розв”язує самостійну роботу. Давайте їй допоможемо.

3. Самостійна робота з подальшою перевіркою та обговоренням

Варіант І

Варіант ІІ

Знайдіть величину кожного з кутів, які утворилися за перетину двох прямих, якщо:

1.Сума двох із них дорівнює 1020

1.Сума двох із них дорівнює 960

2.Різниця двох із них дорівнює 640

2. Усі кути рівні

3.Сума вертикальних кутів дорівнює 1800

3. Різниця двох із них дорівнює 360

4.Сума трьох із них дорівнює 2520

4.Сума трьох із них дорівнює 2740

5.Величини двох із них відносяться як 3÷7

5.Величини двох із них відносяться як 1÷9

Ось і Мінка вже пішла на город. Гуп-гуп. Взяв дід ріпку за зелений чуб,баба діда за сорочку, внучка бабу за спідничку, тягнуть-потягнуть, ніяк не витягнуть. Гукає Мінка собачку Хвінку…Стала й мишка до роботи: , тягнуть-потягнуть, , тягнуть-потягнуть і ВИТЯГНУЛИ.

VІ. Підсумок уроку

1.Підсумкова бесіда

- Що допомогло діду вирвати ріпку?

- Чи змогли б вони її вирвати, якби не були дружними?

- Давайте й ми залишимося дружними та разом відповімо на запитання!

- Які кути називаються суміжними?

- Які кути називаються вертикальними?

2. Оцінення учнів по картках самоконтролю

VІІ. Домашнє завдання

1. Оголошення домашнього завдання

-Повторити §4 с. 32-33;

-Задача №126 ;

- Задачі за готовими малюнками(с.38)

2. Інструктаж виконання домашнього завдання

а) Виконати задачі за готовими малюнками(с.38) по варіантам, вони не важкі, ми подібні виконували в класі.

б)Задача №126- практична. Необхідно перегинаючи аркуш паперу утворити пару суміжних і пару вертикальних кутів(показую зразок суміжних кутів).