Енергетика України перебуває в стані війни з 2014 року, тому з 24-го лютого 2022 року з повномасштабним вторгненням на територію України певні рішення були вже відпрацьовані на територіях України, де раніше велися активні бойові дій та тимчасово окупованих територіях. В той же час, українська енергетика зустрілася з переліком нових, ще більш загрозливих викликів, як то ядерний тероризм із захопленням АЕС, численні пошкодження критичної інфраструктури – електричних і газових мереж, критичне зниження попиту на енергетичні продукти у зв’язку з виїздом населення і припиненням бізнесу, ще більш критичне зниження рівня оплат в енергетичній системі, та рішення не дивлячись на бойові дії по всій території країни продовжувати синхронізацію енергетичної системи України з енергосистемою Континентальної Європи, паливна криза та ін. Отримання Україною статусу кандидата на вступ до ЄС ставить додаткові виклики для енергетики та регулювання цієї галузі.
За даними цього міжнародного органу, станом на травень 2024 року 70% теплових генеруючих потужностей України були зруйновані або окуповані, пошкоджень зазнали приблизно половина високовольтних підстанцій «Укренерго» і багато розподільчих підстанцій. Агентство оцінює шкоду, заподіяну енергетиці, в 11,4 мільярда доларів.
А ось перелік найвідоміших із публікацій у медіа енергооб’єктів, які за майже три роки великої війни атакувала Росія:
Зміївська ТЕС
Харківська ТЕЦ-5
Дніпровська ГЕС
Дністровська ГЕС
Кременчуцька ГЕС
Київська ТЕЦ-5
Трипільська ТЕС
Бурштинська ТЕС
Ладижинська ТЕС
Київська ГЕС
Сумська ТЕЦ
Канівська ГЕС
Слов’янська ТЕС. Деякі електростанції повністю зруйновані.